עתירה לבג"ץ: לפתוח חקירת הפיגוע בשפרעם ב-2005

המשפחות השכולות מהפיגוע בו הרג החייל נתן זאדה 4 מתושבי העיר, טוענות כי למערכת הביטחון מידע חסוי לפיו - בניגוד למה שנקבע בעבר - היו לו שותפים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

המשפחות השכולות מהפיגוע שביצע החייל עדן נתן-זאדה בשפרעם ב-2005 עתרו היום (רביעי) לבג"ץ נגד פרקליטות המדינה ודרשו לפתוח את חקירת הפיגוע מחדש. העותרים דורשים עוד למסור לידיהם את תוצאות החקירה שניהל השב"כ בעקבות הפיגוע. המשפחות מתנגדות להחלטת הפרקליטות לסגור את התיק בשל טענתן כי לנתן-זאדה היו שותפים ומשלחים.

ב-4 באוגוסט 2005, בשעות הערב המוקדמות, עלה עדן נתן-זאדה לאוטובוס אגד בקו 165, שעשה את דרכו מתחנת לב המפרץ בחיפה לשפרעם. נתן-זאדה, חייל עריק בן 19 מראשון לציון שהתגורר בהתנחלות תפוח, הגיע לשכונה הדרוזית בשפרעם ופתח באש מרובה M-16 צה"לי. מהירי נהרגו נהג האוטובוס, מישיל בחות' בן 56, ושלושה מהנוסעים - נאדר חאיק בן 55 ושתי האחיות הזאר ודינא תורכי, בנות 23 ו-21. כ-20 בני אדם נוספים נפצעו. האירוע הסתיים בלינץ' שבוצע בזאדה ובעקבותיו הוגשו 7 כתבי אישום בבגין נסיון לרצח כנגד תושבי שפרעם שמשפטם עדיין מתנהל.

ביוני 2006 פורסמו מסקנות חקירת השב"כ והמשטרה בפרשת הפיגוע בשפרעם שהעלו כי נתן-זאדה פעל לבדו. לאחר הרצח עיכב השב"כ לחקירה כמה מתושבי ההתנחלות תפוח. הם נחשדו כי ידעו על תוכניותיו, אולם שוחררו לאחר שלא נמצאו נגדם ראיות. בנוסף נבדקה אפשרות שנתן-זאדה שוחח עם רבנים שנתנו לו הכשר הילכתי לביצוע הפיגוע, אולם גם כיוון חקירה זה לא הוכח. במקביל, נעשתה בדיקה גם בצה"ל כיצד לא אותרו סימנים מקדימים בדבר הסכנה הנשקפת מנתן-זאדה - שביצע את הפיגוע לאחר שערק מהטירונות כשברשותו נשקו האישי. ועדה בראשות תת אלוף (מיל') איקה אברבנל המליצה על שינוי במדיניות העברת מידע בין צה"ל לשב"כ בסוגיות אלה.

כרזת תמיכה ברוצח, שהודבקה בשפרעם אחרי הרצחצילום: ג'יני

עו"ד מאהר תלחמה, שהגיש את העתירה בשם משפחות השכולות אמר כי מאז הפיגוע המשפחות מעלות שאלות רבות לגבי נסיבות האירוע ובעיקר בעניין שותפיו של נתן זאדה ושולחיו. לדבריו, "החלטת הפרקליטות לפיה נתן זאדה פעל לבד אינה מספקת את המשפחות. ידוע לנו שלצד החקירה המשטרתית, השב"כ קיים חקירה מקיפה אולם משום מה המדינה מסרבת למסור את פרטיה. פנינו בעבר מספר פעימיים לבקש את החומר והתשובה שקיבלנו היתה שהחקירה היתה משותפת למשטרה ולשב"כ, אולם אנו יודעים שיש עוד חומר חסוי שלא הועבר לידינו".

הוא הוסיף כי "אי אפשר לקבל את הקביעה שנתן זאדה פעל לבד ועצם העובדה שהוא מת מהווה עילה לסגירת התיק". עו"ד תלחמה הדגיש כי "הפיגוע בשפרעם היה פעולת תג מחיר ראשונה נגד הציבור הערבי בארץ, מכיוון שהיא היתה ערב ההתנתקות. נוכח אירועי תג מחיר האחרונים בהם כמעט ולא היו עצורים וכתבי אישום - העתירה שלנו מאתגרת את בית המשפט שיקבע כללים ברורים בכל הנוגע לחקירת אירועים מסוג זה ומתן תשובות ברורות, אחרת המגמה שמסתמנת היא טיוח והסתרת מידע".

ב-2007 סיפר אחמד אל-הייב לעיתון "א-סינארה", היוצא לאור בנצרת, כי נפגש עם נתן זאדה בזמן שהשניים שהו בכלא 4 שבצריפין, בין החודשים מארס ומאי 2005. לדבריו, נתן זאדה היה מקושר לגורמי ימין קיצוני והתבטא נגד ערבים. "הוא אמר עלי: 'זה ערבי, זה מחבל, אני רוצה להרוג אותו'", סיפר.

במארס השנה פורסמו תצלומי מטוס ללא טייס ומסוקים משמי העיר שפרעם לפני, במהלך ואחרי הפיגוע. לטענת עורך הדין שייצג את הנאשמים בלינץ' שבוצע בזאדה וחשף את קיום הסרטים, ניתן לראות כי המצלמה עוקבת אחרי האוטובוס שבו נסע המפגע ולאחר הפיגוע ניתן לראות את תושבי העיר מתקהלים בזירת האירוע. עורך הדין מאהר תלחמי, טען כי התצלומים מעידים כי היו גורמים שידעו על כוונותיו של זאדה לבצע את הפיגוע בו נרצחו ארבעה תושבי שפרעם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ