ביניש: מערכת המשפט עומדת על כרעי תרנגולת

נשיאת בית המשפט העליון אמרה כי היא "חרדה מאוד" לעתיד המפעל החוקתי. אהרן ברק: "הרוב הפרלמנטרי מבקש למצות עד תום את כוחו כרוב"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש אמרה הערב (רביעי) כי אירועי החודשים האחרונים והצעות החוק שהוגשו בכנסת מעוררים חשש שמערכת המשפט של ישראל "עומדת על כרעי תרנגולת", וכי היא "חרדה מאוד" לעתיד המפעל החוקתי. ביניש אמרה את הדברים במהלך כינוס תחת הכותרת "20 שנה למהפכת זכויות האדם" שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה, לציון חקיקת חוקי הייסוד שעיגנו את זכויות האדם.

ביניש אמרה כי למרות ש"אני אינה שותפה באופן מלא לתחזיות הקודרות בדבר עתידו של המפעל החוקתי, אני חרדה לו מאוד. אירועי החודשים האחרונים, והצעות החוק השונות המוגשות לכנסת, שחלקן מבקשות לשנות את עקרונות היסוד הבסיסיים שלנו, מעוררים את החשש שמא המבנה שנבנה פה משך שישים שנים ובפרט בעשרים השנים האחרונות, עומד על כרעי תרנגולת".

יחד עם זה ביקשה ביניש להאמין ב"נימה אופטימית", שאין בעובדה שלא נחקקו חוקי יסוד נוספים כדי לסתום את הגולל על המפעל החוקתי. ביניש הוסיפה כי בהיעדרו של חוק יסוד: החקיקה, קשה מאוד להטמיע נורמות חוקתיות. ביניש התייחסה ליוזמתו של שר המשפטים יעקב נאמן לגבש את חוק: יסוד החקיקה, שיאפשר לעגן את יכולתו של בג"ץ לבטל חוקים של הכנסת, ומנגד יכלול 'פסקת התגברות', שתאפשר לכנסת לחוקק חוק שנפסל על ידי בית המשפט. "ניתן להסכים לפסקת התגברות – בהנחה שתאפשר לחוק פוגע לעמוד בתוקפו לפרק זמן מוגבל בלבד ותתקבל ברוב מתאים של חברי כנסת. רק כך פסקת התגברות תאפשר קיומו של דו שיח בין הרשויות, אשר יחזק את הקשר בין הרשויות ויאפשר היזון חוזר בין בית המשפט והכנסת", אמרה ביניש.

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, אמר בכנס כי "בחודשים האחרונים היינו עדים למה שיושב ראש הכנסת כינה 'גל חקיקה עכור', והתקפה על בית המשפט, הגובלת לעיתים אף בהסתה.בכנסת. גברה התחושה, כי הרוב הפרלמנטארי מבקש למצות עד תום את כוחו כרוב, תוך השתחררות הלכה למעשה, מההגבלות שהדמוקרטיה החוקתית מטילה עליו", אמר ברק.

בייניש, ברק וחשין, הערב בכנסצילום: ניר קידר

ברק אמר עוד כי "מחוץ לכנסת אנו עדים לתופעות שאינן עולות בקנה אחד עם המהפכה החוקתית: כך לעניין הפליה כנגד נשים. כך לעניין הפליה כנגד בני המיעוט הערבי החי בקרבנו. וכך לעניין התנהלותו של מיעוט מבוטל בשטחים. מקווה אני כי הדמוקרטיה החוקתית שלנו תתגבר על תופעות שליליות אלה". באשר לעתיד, אמר ברק כי דווקא אירועי החודשים האחרונים "מצביעים עד כמה אנו זקוקים לחוקה חדשה מלאה וטובה כדי לשמור ולבסס את המסגרת השלטונית, כדי להבטיח את זכויות האדם ברמה חוקתית, כדי לחנך את בני הציבור בכלל, ואת הנוער בפרט ברוח החוקה, וכדי ללכד את העם כולו סביבה".

המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, מישאל חשין, תקף בדבריו במהלך הכנס את גל החקיקה הימני האחרון. "רוחות רעות נושבות מכיוון הכנסת, רוחות לא טובות", אמר חשין. "הארומה אינה טובה ויש מקום לחשש. איני מסכים ליו"ר הכנסת שהגל העכור בא בגלל בית המשפט. זה תירוץ שבדיעבד נתפסים בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ