אורך הדיונים בבימ"ש צבאי: 43 דקות בממוצע

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

זמן שמיעה ממוצע של תיק בבית המשפט הצבאי במחנה עופר עומד על 43 דקות - כך עולה ממחקר שנערך בבתי המשפט.

מדובר בפרק הזמן נטו שבו מתנהל תיק בבית המשפט, לא כולל תקופות המתנה בין דיון לדיון. התיקים שדיוניהם נמשכים פרק זמן מרבי הם תיקים של נאשמים בפעילות חבלנית עוינת (פח"ע) בהרכב מורחב של שלושה שופטים.

המחקר נערך על ידי השופטים סגן-אלוף צבי לקח, חבר בית המשפט הצבאי לערעורים, ורב-סרן אמיר דהאן, שופט בית המשפט הצבאי יהודה והאחראי על הסטטיסטיקות בבתי המשפט.

השניים ערכו את המחקר כבסיס למאמרם "הצעה למודל מתמטי לקביעת מספר השופטים הרצוי עבור כמות התיקים המצויה", שפורסם בגיליון האחרון של כתב העת "הפרקליט".

השניים ביקשו לערוך בחינה של פרק הזמן שבו מתנהל תיק בבתי המשפט, בהתאם למאפייניו, כדי לחשב כמה תיקים ניתן לתת לשופט.

במסגרת המחקר הם בחנו 468 תיקים שונים ובאמצעות המחשב בדקו כמה זמן התנהלו הדיונים בכל תיק על כל שלביו: הקראה, דיונים שונים, הוכחות, טיעונים לעונש, הכרעת דין, גזר דין וכו'. הממצאים אינם כוללים זמן שיפוטי כמו הכנה לדיון וכתיבת פסקי דין.

הממצאים של לקח ודהאן מלמדים שהטיפול בתיקים בבית המשפט הצבאי בעופר מתנהל במהירות שיא: 43.72 דקות בממוצע בסך הכל. בחלוקה למאפייני התיק, נמצא כי תיקי פח"ע שיושבים בהם שלושה שופטים מתנהלים 63 דקות. תיק פח"ע שבו יושב שופט אחד נמשךכ-60 דקות. תיקים פליליים מתנהלים ב-46 דקות, תיקי הפרות סדר ב-29 דקות, תיקי תעבורה ב-18 דקות ותיקי שב"ח ב-45 דקות. השופטים בחנו גם את משך זמן הטיפול של תיקי מעצרים, העומד על 18 דקות. זהו נתון שיש לו מקבילה בישראל, שבו הטיפול בתיק מעצר עומד על שש דקות בלבד.

ממצאי המחקר משקפים את המציאות בבתי המשפט הצבאיים, שם הרוב המוחלט של התיקים לא מתנהלים כלל בבתי המשפט אלא מוכרעים בעסקת טיעון או בהודאה.

במאמר אחר שפרסמו בעבר, בדקו לקח ודהאן את נתוני שנת 2008 בבתי המשפט הצבאיים והתגלה כי 95.5% מ-4,000 התיקים שנידונו באותה השנה הסתיימו בהסדר או בהודאה, ללא התערבות כלל של בית המשפט הצבאי.

כפי שפורסם באחרונה ב"הארץ", דו"ח בתי המשפט הצבאיים בישראל לשנת 2010 לימד כי רק 0.26% מהתיקים מסתיימים בזיכוי מוחלט של הנאשם. עם זאת, בבתי המשפט טוענים כי מדובר בנתון מטעה בשל ריבוי עסקאות הטיעון.

גורם במערכת אמר ל"הארץ" כי בניתוח פריטי האישום שנשארו במחלוקת בין הצדדים, שיעור הזיכוי עומד על 29%. כך או כך, בשנת 2010, רק ב-82 תיקים נוהלו הוכחות ונכתבה הכרעת דין מפורטת.

עורך דין המרבה להופיע בבתי המשפט הצבאיים אמר ל"הארץ" כי "הנתונים מסתדרים. ידוע שמעטים מבקשים לנהל תיק על הפרות סדר. זמן ניהול המשפט, שבמהלכו יושב הנאשם במעצר עד תום ההליכים, ארוך יותר מפרק הזמן שניתן לקבל בעסקת טיעון. לכן תיק הפרות סדר מתנהל בפחות מחצי שעה. אין טעם לנהל אותו".

דובר צה"ל סירב לאשר שיחה עם עורך המחקר, רב-סרן דהאן, בנימוק ששופטים אינם נוהגים לשוחח עם עיתונאים מטעמים אתיים.

תגובות