נסגרו התיקים נגד הישראלים על המרמרה

היועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור את התיקים נגד ח"כ זועבי וישראלים נוספים שהשתתפו במשט לעזה, מכיוון שלא נמצאו ראיות שהם תקפו חיילים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטין, החליט היום (חמישי) לסגור את תיק החקירה נגד האזרחים הישראלים שנטלו חלק במשט לעזה, ובין היתר נגד חברת הכנסת חנין זועבי. ההחלטה התקבלה משום שלא נמצאו ראיות לכך שאיש מהאזרחי המדינה לא לקח חלק בתקיפה של חיילי צה"ל.

בסוף חודש מאי של שנת 2010 פתחה המשטרה בחקירת אירועי המרמרה, והחשדות בדבר תקיפה של חיילים.. החקירה נגד האזרחים הזרים נסגרה בשלב מוקדם, בעקבות בקשת הקבינט המדיני-ביטחוני, והאזרחים הזרים גורשו מישראל. במקביל המשיכה המשטרה לחקור את האזרחים הישראלים שהשתתפו במשט. לאחר שהוגשו ממצאי החקירה לפרקליטות החליט, כאמור, היועץ המשפטי לסגור את תיק החקירה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות עדכונים אל פרופיל הפייסבוק שלכם

המשתתפת הישראלית הבולטת ביותר במשט לעזה הייתה חברת הכנסת חנין זועבי. בעקבות השתתפותה של זועבי החליטה ועדת הכנסת לשלול לתקופה זמנית חלק מזכויות היתר של זועבי כחברת כנסת. שר הפנים אלי ישי ביקש בשעתו מהיועץ המשפטי לשלול את אזרחותה, אולם בקשה זו נדחתה.

חברת הכנסת זועבי אמרה בתגובה כי היא אינה מופתעת מההחלטה של היועץ המשפטי: "התעקשתי לאורך כל הדרך כי השתתפותי במשט הייתה מעשה חוקי, פוליטי ולגיטימי למהדרין" והוסיפה כי מדובר היה בחובה מוסרית ואנושית, עוד בטרם שתהיה זו חובתה הפוליטית. עוד אמרה חברת הכנסת כי עברה תקופה קשה של הסתה ודה-לגיטימציה: "יש עכשיו מקום להתנצלות מצד אותם ח"כים שהסיתו כנגדי" אמרה זועבי והוסיפה כי אינה מצפה להתנצלות, אך היא מקווה שאותם ח"כים יעשו חשבון נפש.

יו"ר צוות התגובות של הליכוד, ח"כ אופיר אקוניס אמר כי  "ההחלטה לסגור את התיק נגד ח"כ חנין זועבי וראאד סלאח שהשתתפו באופן פעיל בפיגוע טרור נגד חיילי צה"ל - שערוריה! כפי שהודעתי מעל בימת הכנסת - כנציג הליכוד בועדת הבחירות לכנסת ה-19 אפעל לפסילתה של זועבי מלהתמודד לכנסת הבאה. מקומה של זועבי איננו בכנסת ישראל".ח"כ יואל חסון אמר כי "היועץ המשפטי בהחלטתו נתן אור ירוק למעשים חמורים כדוגמת המעשים שעשו ח"כ זועבי ונבחרי הציבור הערבים". 

הספינה הטורקית, מאווי מרמרמה, מובלת אל חופי ישראל על ידי ספינת צה"לצילום: אלי הרשקוביץ

יושב ראש האופוזיציה, ח"כ זאב אלקין, אמר על ההחלטה כי "המערכת המשפטית שוב הוכיחה רפיון וחוסר אונים במאבק בסייעני טרור. מזל שלפחות נבחרי הציבור עוד לא התנתקו מהעם והפעילו את הכלים העומדים לרשותם כנגד זועבי".

ח"כ אנסטסיה מיכאלי אמר כי חנין זועבי "עושה את עבודה כעוכרת ישראל נאמנה כך שאין לי טענות כלפיה, אך עצם ההחלטה היא בגדר נתינת רוח גבית וצל"ש לטרור בארץ ובעולם כולו".

בחודש מאי 2010 נהרגו תשעה אזרחים טורקים במהלך ההשתלטות של לוחמי השייטת על האנייה מאווי מרמרה, שהייתה אחת מספינות המשט, שמטרתו שבירת הסגר על רצועת עזה. היחסים בין ישראל לטורקיה נמצאים במשבר חמור מאז המשט שכן דורשת טורקיה כי ישראל תתנצל, תשלם פיצויים למשפחות הקורבנות ותסיר את המצור מעל רצועת עזה. ישראל סירבה להתנצל ולפני כמה חודשים גירשה טורקיה את השגריר הישראלי מאנקרה ונקטה שורה של סנקציות נוספות נגד ישראל. 

Read this articke in English: AG closes case against Israeli participants of 2010 Gaza flotilla

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ