סם דמוי אקסטזי מציף את מזרח ירושלים

חלק אושפזו בבתי חולים פסיכיאטרים לאחר השימוש שגרם לפרנויה קשה. הסם עדיין אינו מוכר לרשויות והוא מופץ מפה לאוזן

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כשהוריו של ר', בן 19, תושבי הכפר צור באהר שבמזרח ירושלים, התעוררו באחד הלילות לפני כשבועיים מריח סמיך של עשן, הם לא תיארו שמקור הריח הוא בחדרו של בנם. ר' הוא סטודנט שנה א' בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוריו מעידים עליו כי הוא "ילד טוב, שלא עשה אף פעם בעיות". אולם שכשנכנסו לחדרו גילו לתדהמתם כי בנם מנסה להעלות את החדר באש. "בנס הוא לא שרף את כולם בחיים", אומר השבוע מקורב למשפחה. ר' טען כי בסך הכול ביקש להתחמם מעט. עוד סיפר להוריו כי זמן קצר קודם לכן נטל כדור מרץ שהביא לו חבר שהבטיח כי זה ישפר לו את הריכוז. אלא שניסיונות ההצתה של ר' שבו על עצמם כמה פעמים והוריו נאלצו לשלוח אותו לאבחון פסיכיאטרי.

ר', מתברר, אינו לבד. בשלושת החודשים האחרונים החלו להיערם על שולחנן של עמותות המלחמה בסמים במזרח ירושלים עוד ועוד מקרים של צעירים שסבלו מהזיות קשות. בחלק גדול מהמקרים בשילוב מעשי אלימות קשים. בכל המקרים סיפרו הצעירים כי נטלו סם הזיה חדש שנמכר בכדורים, בדומה לאקסטזי. הסם המתואר עדיין אינו מוכר לרשויות והשמועה על קיומו והדרכים להשיג אותו עוברת בין הצעירים מפה לאוזן, בפרט בבתי הספר. עם זאת גרימתו לפרנויה קשה ברורה.

"בשלושת החודשים האחרונים הגיעו אלינו בערך 30 מקרים של צעירים שלקחו את הסם הזה", אומר עיסאם ג'וויחאן מעמותת אל-מקדסי למאבק בסמים במזרח ירושלים. "זה סוג של חיקוי ישראלי לאקסטזי אבל עם השפעה הרבה יותר חמורה".

כך למשל קרה לע' בן ה-18, תושב שייח ג'ראח. לאחר הפעם הראשונה שבה נטל את הסם החל לסבול מהזיות קשות והובא לאבחון ביחידה למלחמה בסמים של העירייה במזרח ירושלים. בפגישה התנפל על מנהלת היחידה וצרח כי יהרוג אותה. לאחר שהאנשים במקום השתלטו עליו, הסביר כי עשה זאת מאחר שחשד כי היא גנבה מראשו את כרטיס ה-SIM.

גם א', בן 17, מהכפר ענאתא, עבר אירוע דומה. זאת, לאחר שלפני כחודש תקף בני משפחה באלימות ואז התפשט מבגדיו ונמלט החוצה עירום. בכל המקרים מדובר בצעירים נורמטיביים, כולם תלמידי בית ספר או אוניברסיטה, ללא עבר ידוע של שימוש בסמים.

העובדה שחדירת הסם החדש מתרחשת דווקא במזרח ירושלים אינה מפתיעה את הד"ר וואליד חדד מהרשות הלאומית למלחמה בסמים. "ידוע לנו שיש לאחרונה מעבדות פיראטיות לייצור סמים במזרח ירושלים", הוא אומר. "יש הרבה מובטלים עם תעודת רוקחות או כימאי שהסוחרים מנצלים את הידע שלהם כדי להפיק סם מסוג חדש. לוקחים כל מיני סמים שאפשר להשיג בקלות, כמו חגיגת וכאלה, מוסיפים להם אמפטמינים וחומרים ממריצים. הסמים האלה לא הגיעו למעבדה והם יכולים להיות מסוכנים מאוד. ההשפעה על נער יכולה להגיע עד אשפוז פסיכיאטרי".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

הוריו של ח', בן 18, תושב שכונת א-טור, יעידו כי הדברים נכונים. באחד הימים לפני כשישה חודשים החל ח' להשתולל בביתו. ללא כל סיבה נראית לעין הוא החל לתקוף באלימות בני משפחה ואז יצא אל הרחוב והחל לתקוף עוברים ושבים. בתוך כך השחית כלי רכב שחנו בסמוך. כוח משטרה הוזעק למקום והוא נשלח למתקן כליאה פסיכיאטרי, שבו אושפז למשך כחודש ימים. בעת האשפוז אובחן כסכיזופרן. כיום הוא יושב בביתו בהשפעת כדורים פסיכיאטריים ודיבורו הפך אטי וכבד. לבני משפחתו הוא אומר כי הוא יודע שדבר מה אצלו השתבש. "משהו לא בסדר", כלשונו.

"לא ברור לנו עדיין אם הם קיבלו את החומר הזה בשטחים או בישראל", אומר ג'וויחאן. לדבריו, מהצעירים שנטלו את הסם קשה לחלץ מידע באשר למקור הכדורים, אם משום שהם לא מכירים את זהות הסוחר או מאחר שאינם מתקשרים עם הסביבה.

לפני כשבוע תפסה המשטרה הפלסטינית אצל תושב הכפר א-ראם, מצפון-מזרח לירושלים, כמות גדולה של כדורי הזיה שהיא חושדת כי הם אלו הכדורים המדוברים והם נשלחו לבדיקת מעבדה. לצדם נתפסה גם כמות גדולה של חשיש.

במשטרת ירושלים אומרים כי יבדקו את התלונות כדי להתחקות אחר הפצת הסם ולמגרה. עוד אמרו כי הם "רואים בחומרה את השימוש בסמים בקרב בני נוער. יחידת נוער חשיפה ביחידה המרכזית פועלת באופן סמוי וגלוי בבתי הספר כדי למנוע סחר בסמים וללכוד את הסוחרים בסמים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ