הקלדנית ניהלה את הדיונים, השופט רק בא לחתום

שופט בירושלים האציל סמכויות לקלדנית, והיא ניהלה דיונים משפטיים מטעמו. המקרה נחשף בדיוני הוועדה לקידום התנהלות דיון תרבותי בבתי המשפט

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

שופט בית משפט השלום בירושלים, שמעון שטיין, האציל סמכויותיו לקלדנית והיא ניהלה מטעמו דיונים משפטיים - כך עולה מתלונה שהוגשה לנשיאת בית משפט השלום בירושלים, השופטת שולי דותן. על פי התלונה, שטיין נעדר מהאולם בחלק מהזמן ונהג לחתום על ההחלטות, למרות שלא היה נוכח בדיון.

מהנהלת בתי המשפט נמסר אמש כי מדובר באירוע שהוסדר זה מכבר. הם אישרו כי "מטעמי יעילות ונוחות של הצדדים, איפשר השופט שטיין להכתיב הסכמות לפרוטוקול בהיעדרו, כשם שהצדדים יכולים להגיש הסכמה כתובה ביניהם. משהוגשה תלונה בעניין לנשיאה דותן, הופסק לאלתר נוהג זה על ידי השופט, ומאז ואילך ההסכמות נרשמות בפרוטוקול רק בנוכחותו".

המידע על המקרה נחשף בפני הוועדה לקידום התנהלות דיונית תרבותית בבתי המשפט, בראשה עמדה השופטת בדימוס טובה שטרסברג-כהן. הוועדה שמעה שורת עדים, שופטים ועורכי דין ופרסמה בחודש שעבר את המלצותיה לקוד התנהגות לשופטים, עורכי דין וקהל.

השופט שטיין, אתמול. מהנהלת בתי המשפט נמסר כי "השופט אישר להכתיב הסכמות בהיעדרו משיקולי יעילות ונוחות של הצדדים"צילום: אוליבייה פיטוסי

גורם משפטי בכיר, שהופיע בפני הוועדה, הדהים את חבריה כשסיפר על ממצאי בדיקה שנערכה באולמו של השופט שטיין בשלושה ימי דיונים אקראיים. שטיין אחראי על כל רשמי ההוצאה לפועל בארץ, ומשמש פעמיים בשבוע שופט בבית משפט השלום בבירה. בעבר שימש כיועץ המשפטי של משרד ראש הממשלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

מפרוטוקול הוועדה, שהגיע ל"הארץ", עולה כי הגורם אמר כי "התנהל יום דיונים שלם בבית המשפט, שבו השופט לא נכנס לאולם. את כל הדיונים ניהלה הקלדנית".

"נכנס לאולם, מתקן. הכל בידיעת השופט"

בין השאר נשאלו נאשמים על ידי הקלדנית, בהיעדרו של שטיין, אם הם כופרים באשמה או מודים, ואילו עדים הם מתכוונים להזמין למשפט. אם הם כפרו באשמה, נקבע התיק להוכחות. אם נקבעו הוכחות, כך על פי העדות, שאלה הקלדנית אם הנאשם מוותר על זימון החוקר שגבה ממנו את ההודעה במשטרה.

שטיין, על פי התלונה, נכנס לאולם הדיונים כדי לחתום על ההחלטות לאחר שהדיון הסתיים. בעקבות תלונה שהתקבלה אצל הנשיאה דותן, נערך בירור עם השופט במעורבות הנהלת בתי המשפט.

קלדנית השופט שטיין, אורית סוויסה, הסבירה אתמול ל"הארץ" את השתלשלות הדברים. לדבריה, אם הצדדים היו מגיעים להסכמות לפני שהשופט נכנס לאולם, היא נהגה להעלות את דבריהם במחשב.

"אם יש הסכמות כמו הסכמה על דחיית הדיון, כי הצדדים רוצים לבוא בדברים, אני כבר רושמת אותם לפני שהשופט נכנס לאולם ומחפשת תאריך ביומן, תוך שעורכי הדין אומרים 'זה כן מתאים לי' או 'לא מתאים לי'. זה דבר שלוקח זמן", הסבירה. "השופט נכנס לאולם, רואה את זה על המסך. לפעמים גם הוא מתקן לי. כל זה בעניינים טכניים בלבד, בידיעת השופט".

בהתייחס לטענה ששאלה עורכי דין אם הלקוחות שלהם מודים או כופרים באשמה, אמרה סוויסה: "יכול להיות ששאלתי עורך דין אם הוא מודה או כופר בהיעדר השופט, כדי בינתיים לחפש תאריך ביומן. זה דבר שלוקח לי זמן. אני לא רוצה לעכב את השופט כשהוא נכנס".

ראש הוועדה שטרסברג-כהן. הגישה את המלצותיהצילום: אוריה תדמור

ביחס לבירור העדים אמרה סוויסה, כי "אם אני שואלת לגבי זימון עדים זה בדרך כלל בשלב שהשופט כבר באולם והוחלט לקבוע את התיק להוכחות. אם התובע, נניח, הסכים לוותר על עדים מסוימים, אני חייבת לשאול אותו 'על איזה עדים אתה מוותר?'".

לדברי סוויסה, בחודשים האחרונים גם העניין הזה הופסק. "השופט עבר לאיזושהי דרך עבודה שהוא פשוט מכתיב, מה שלא היה אופייני לו. הוא אוהב להכתיב פתאום. כל דבר מוכתב בנוכחותו. הוא לא מסכים יותר שאני אדפיס איזו שהיא מילה בלעדיו".

בוועדה לקידום התנהלות דיונית תרבותית בבתי משפט השתתפו נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט דוד חשין, נשיאת בית משפט השלום בתל אביב, השופטת זיוה הדסי-הרמן ועורכי הדין רון גזית, ארנה לין ועדי הדר. הוועדה שמעה שורת עדים, שופטים ועורכי דין, ופרסמה קוד התנהגות לשופטים, לעורכי דין ולקהל.

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, התייצב בפני הוועדה וסיפר מניסיונו בטיפול תלונות נגד שופטים. "אני רואה תופעות שאני לא האמנתי, פשוט לא האמנתי... אני לא אומר שכל השופטים כולם מלאכי שרת".

עורך דין לשופט: "אתה מבזבז את הזמן"

גולדברג סיפר על תלונה שבירר, ממנה עלה כי שופט אמר בדיון לעורך דין כי הוא מבזבז את זמנו של בית המשפט. עורך הדין מצדו לא שתק, ואמר לשופט "אדוני, גם אתה מבזבז את הזמן. אל תבוא אלי בטענות שאני מבזבז".

"הקרב המילולי הזה", אמר גולדברג, "אני לא זוכר שהוא היה באולמות. בליל שבת עורכי דין ישבו וסיפרו את המעללים של השופט הזה והשופט האחר, אבל לא הגיבו, לא היתה תגובה מיידית".

מהפרוטוקולים עולה עוד כי שטרסברג-כהן ניסתה לשים את האצבע על הסיבה מדוע שופט לוחץ על הצדדים להגיע לפשרה. "כי הוא עמוס", אמרה. "תראי", אמר לה גולדברג, "השופטים בבתי המשפט עובדים קשה". שטרסברג כהן תיקנה אותו: "חלק מהם לא, הם גם עובדים קשה, אז סימן שאפשר אחרת".

גולדברג השיב לה: "נכון, אז עכשיו תעבירי אותו סדרת חינוך?". "יכול להיות, אני שואלת אותך", היא אמרה. גולדברג מצדו הציע כי סינון המועמדים לשיפוט צריך להיות קפדני יותר. "הדגש צריך להיות שם ולא לאחר המינוי. לאחר המינוי, אם מתמנה אדם שהוא חסר תרבות אז הוא חסר תרבות. מה תעשי איתו?".

פרקליט המדינה משה לדור העיד גם הוא בפני הוועדה ותרם לה עצה. לדור אמר כי אם אפשר להביא לשינוי התנהלות הדיונים בבתי המשפט, הדבר "בראש ובראשונה עובר דרך האופן שבו השופט מנהל את הדיון".

לדבריו, גם השופט "הכי רכרוכי", אם הוא יחליט שכשעורך דין מתנהג בצורה בלתי נסבלת הוא קם ועושה הפסקה של 5 דקות, ואחר כך מטיל על עורך הדין הוצאות אישיות, "הוא הופך להיות לשנייה אחת רבע גננת וקובע את כללי המשחק בתוך הדיון באולם שלו".

שופטת בית משפט לענייני משפחה בחיפה, אלה מירז, שהופיעה בפני הוועדה, סיפרה על האווירה הטעונה בדיונים בבית המשפט, כשלכל שופט משפחה יש לדבריה 1,000 תיקים פעילים.

"אנו מצפים שעורכי הדין לא ינהגו כמו בני הזוג", אמרה מירז. "עורכי דין רבים משתמשים בשפה קשה ובוטה כלפי הצד השני. עושים את ההצגה כלפי הלקוח. זה יותר בפרוצדורה ופחות במהות".

מירז חשפה כבדרך אגב בפני חברי הוועדה את דעתה על עורכי הדין מהסיוע המשפטי של משרד המשפטים, המופיעים בבית המשפט: "נדמה שאינם עושים את המאמץ הדרוש וההשקעה הדרושה לטיפול בתיק". נשיאת בית הדין לעבודה בירושלים, השופטת דיתה פרוז'ינין, היתה שותפה לדעתה על התנהגות עורכי הדין: "התנהגות חלק מעורכי הדין מבישה. זו הצגה ללקוח".

גם עורך הדין הירושלמי יוסי ארנון, ששימש עד לאחרונה יו"ר ועדת בתי המשפט בלשכת עורכי דין, התייצב בפני ועדת שטרסברג-כהן. הוא סיפר על טענות שהגיעו לוועדה בראשה הוא עומד, על התנהלות שופטים.

ארנון הביא לוועדה דוגמה אחת טרייה על התנהלות של שופטת בית הדין לעבודה בירושלים, שרה שדיאור, אצלה הוא הופיע שבוע קודם. בדיון הוכחות, הוא ביקש מהשופטת שדיאור ללכת לשירותים.

"ביקשתי לצאת לרגע ויצאתי", הוא סיפר. "כשאני חוזר מהשירותים אני רואה שהמתמחה של הצד השני עומדת בחוץ. אני אומר 'למה יצאת?' היא אומרת 'השופטת שלחה אותי לראות שאתה לא מדבר עם העדים'. נכנסתי לאולם ופתחתי את הפה. עשיתי איתה שיחה ואמרתי לה: 'מה פתאום, איך זה עלה על דעתך לעשות את זה?".

ארנון אמר אתמול ל"הארץ" כי השופטת התנצלה והוא קיבל את ההתנצלות. "אם היא לא היתה מתנצלת, הייתי קם והולך. אני לא יודע מה בא לה בראש". מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה כי "ככל הנראה נפלה אי הבנה, ומכל מקום השופטת התנצלה בפני עורך הדין ובכך בא העניין לסיומו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ