פרויקט האזיק האלקטרוני של השב"ס בסכנת ביטול

800 עצירים צפויים לשוב לבתי הכלא במידה והמשרד לביטחון פנים ושירות בתי הסוהר יפסיקו את פרויקט האיזוק האלקטרוני בסוף ינואר הקרוב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשרד לביטחון פנים ושירות בתי הסוהר (שב"ס) יפסיקו ככל הנראה את פרויקט האיזוק האלקטרוני בסוף ינואר הקרוב. בעקבות הצעד, עשויים 800 האנשים המוחזקים כיום באזיק אלקטרוני להיכנס לכלא במקום להישאר בבתיהם. הצעד הזה מצטרף להחלטה אחרת של נציב שירות בתי הסוהר, רב-גונדר אהרון פרנקו, לעצור את השחרורים המנהליים.

בסוף ינואר מסתיים המכרז של החברה הפרטית המפעילה את הפרויקט. עד לרגע זה לא יצא מכרז חדש, ונכון לעכשיו אין שום כוונה להוציא מכרז שכזה.

הסיבה להפסקת הפרויקט עשויה להיות התרוקנות בתי הכלא בארץ. זה שנים לא היו כל כך הרבה מיטות פנויות במתקני הכליאה. עסקת שליט ומחוות נוספות הותירו את שב"ס עם מספר עצורים נמוך בהרבה מהתקן, העומד על 17,700 איש. בשירות מודעים לכך שהדבר עשוי לפגוע בתקציבים עתידיים. על כן, על פי ההערכות, בשב"ס הוחלט לפתור את בעיית התמעטות האסירים ולמלא את השורות בדרך יצירתית.

בשנת 2005 נכנסו לשימוש בישראל, באיחור גדול ממדינות אחרות, אזיקים אלקטרונים המחליפים את מעצרם של כאלף אזרחים בשנה במקרים שבהם מוצא השופט לנכון לעשות זאת. מי שאחראי על הפרויקט הוא שירות בתי הסוהר, שקיבל מהמשרד לביטחון הפנים תקציב של 30 מיליון שקל בשנה לכך.

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, יעקב גנות, אינו מאמין בתוכנית ומעוניין להפסיקה בטענה שהאזוקים הפרו את תנאיהם פעמים רבות. גנות אינו מכחיש את הטענה שכאשר יש מיטות פנויות בתאי הכלא אין סיבה שהנאשמים יישבו בביתם.

מי שתמך בתוכנית וניסה להרחיבה בדומה למגמה העולמית הוא חבר הכנסת מאיר שטרית. כיושב ראש ועדת המדע, הקציב שטרית זמן מוגדר לשב"ס לבדוק את הנושא ולפרסם מכרז מסודר. לדבריו, "הפרויקט חשוב כדי לשקם אסירים לא מסוכנים. להפסיק את האיזוק זו פשוט טעות".

הד"ר דליה חלק, הסנגורית הראשית במחוז דרום, רואה בצעדים של השב"ס והמשרד צעד נוסף לפגיעה באזרחים. "מדובר בחשודים שעדיין בחזקת חפים מפשע. המדינה צריכה לשאוף לשלילת הזכויות שלהם בצורה מינימלית. באחרונה היו הרבה מאוד החמרות בנושא המעצר ושלילת חירות של אזרחים שעדין לא הורשעו. הצעד הזה הוא החמרה נוספת של זכויות העצורים. קשה מאוד לראות מדינה נאורה שתסכים לצעד כזה, פשוט עצוב לראות שאנחנו כל הזמן רק הולכים אחורה בניגוד לכל המדינות המערביות".

בשב"ס אומרים שאין קשר בין הפסקת האיזוק והפסקת השחרור המנהלי לבין התפנות המיטות בבתי הכלא. במשרד לביטחון פנים מסבירים כי "הנושא נידון בין משרד המשפטים לבין המשרד לביטחון הפנים. הוחלט לבדוק את נושא האיזוק האלקטרוני ונמצאו בו כשלים רבים ולכן הוחלט לבחון את כל עניין ההפעלה. אנו נמצאים בדיונים אינטנסיביים לגבי הפרויקט והכדאיות שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ