דנה הרמן
פאריס

סנגוריהם של קלוד איזק ואריק רוביק, אזרחי צרפת החשודים בדריסתה של לי זיתוני בתל אביב, אמרו כי מרשיהם מעוניינים ומוכנים לעמוד לדין בבית משפט בארצם, אך לא ניתן לעשות כן מפני שהרשויות בישראל טרם הגישו בקשה מסודרת מעמיתיהם בצרפת לבחון את המקרה.

עורך הדין מישל אפלבאום, אחד מפרקליטיו של רוביק, אמר בשיחה עם "הארץ" כי המקרה לא צריך להפוך לקרקס תקשורתי אלא להתנהל בין כתלי בית המשפט בצרפת. מאז מכתבה של רעיית נשיא צרפת, קרלה ברוני לאמה של לי זיתוני השבוע, הובלטה הפרשה גם בכלי תקשורת במדינה. אפלבאום ועורך הדין ז'וז'ף כהן-סבאן יקיימו אחר הצהריים (חמישי)  מסיבת עיתונאים בה יתייחסו לנושא.

לדברי אפלבאום, "אנחנו צריכים להיות מאוד ברורים בנקודה הזו – והנקודה היא שממשלת ישראל לא ביקשה מממשלת צרפת לנקוט בפעולה משפטית נגד מרשי. אם הם באמת רוצים לראות את המקרה (מתנהל) מול שופט, הם יכולים לבקש משר המשפטים הצרפתי לפעול נגד האנשים הללו. אבל הממשלה הישראלית לא עשתה זאת עד כה".

הפגנה למען הסגרת איזק ורוביק, בתחילת החודשצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אפלבאום הוסיף כי "אני לא מוכן לתת לאנשים לומר שהקליינט שלי מתחבא, או מתחמק מאחריות. זה לא נכון". לדבריו, "ברגע שהם הגיעו לצרפת, כתבנו למשרד המשפטים בצרפת כדי לומר שהם ממתינים לפניה משופט צרפתי כדי לקחת אחריות למצב כאן. אנחנו לא יכולים ליזום חקירה. צריכה להיות תלונה.

"אבל הישראלים לא ביקשו מהצרפתים להתחיל בהליך כלשהו. הישראלים ביקשו שישלחו אותם (את איזק ורוביק) לישראל, אבל זה בלתי אפשרי – מדינה לא תשלח את אזרחיה למדינה אחרת. אותו דבר תקף בישראל. אם לישראלי, למשל, היתה תאונה דומה בתאילנד ואחר כך היה חוזר הביתה – ישראל לא היתה משיבה אותו לשם".

הפרקליט שב והדגיש כי לשניים אין כל כוונה לשוב לישראל, מהסיבה שלדעתם משפט בישראל לא יתנהל באופן הוגן. "יש תסיסה רבה בחדשות וברחובות בישראל, וטוענים שהאנשים האלה צריכים להישפט. כולנו מסכימים. אבל בנקודה הזו, אני שואל – אם יהיה משפט בישראל האם הוא יהיה הוגן? ברור שלא. דעת הקהל כה עזה כך שאין סיכוי למשפט הוגן".

אפלבאום הוסיף כי "צרפת אינה רפובליקת בננות. יש לנו מערכת משפט עצמאית וטובה".
גורמים הבקיאים במערכות המשפט בישראל ובצרפת מעריכים כי איזק ורוביק – אם יואשמו - צפויים לקבל עונש של שבע שנות מאסר בצרפת, או 20 בישראל.

לדברי הפרקליט, איזק ורוביק עצמם לא מתכננים להתראיין לתקשורת. "הם לא רוצים לדבר, ואנחנו לא מעוניינים שידברו. ראשית, אנחנו רוצים ששופט ישמע את דברם (..). זו תאונה טראגית, לא פרשה בין צרפת וישראל ולא פרשה שצריכה להתגלגל לטלוויזיה ולתקשורת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ