לאחר סדרה של עיכובים: "חוק גרוניס" צפוי לעלות להצבעה מחרתיים

לאחר שהושגו הבנות עם החרדים בעניין שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים יעלה השבוע החוק להצבעה בקריאה שניה ושלישית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

החקיקה לשינוי פני בית המשפט העליון צפויה להגיע בשבוע הקרוב ליישורת האחרונה: מחרתיים (שני) יעלה להצבעה בקריאה שניה ושלישית "חוק גרוניס", הצפוי להכשיר את מינויו של שופט העליון אשר גרוניס לתפקיד הנשיא הבא של בית המשפט העליון.

במקביל, תדון ועדת החוקה של הכנסת בהכנת החוק לשינוי הרכב הועדה למינוי שופטים לקריאה שניה ושלישית. גורמים בקואליציה העריכו בסוף השבוע כי חוק זה יובא להצבעה סופית במליאה ביום שני הבא.

בשבועות האחרונים הוקפא קידומם של שני החוקים בעקבות חילוקי דיעות לגביהם בקרב השותפות הקואליציוניות. כך, בין היתר, הביעו ש"ס ויהדות התורה התנגדות לחוק בשל הפגיעה הצפויה בנציגיהם בוועדה למינוי דיינים.

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

  בשבוע שעבר הושגה הסכמה בין הצדדים שעשויה לסלול את הדרך להשלמתו של החוק: על פי הסיכום, נציג יהדות התורה, מרדכי אייזנברג, שזכה במספר הקולות הגדול ביותר, יישאר בתפקידו ובמקביל תבוטל בחירתו של הנציג השני ובמקומו ימונה נציג על דעתה של ש"ס. בקואליציה מתעקשים שהמינוי השני יהיה של אישה והנושא ילובן במהלך דיוני הועדה מחר.

  במקביל, אלקין הבהיר כי הוא נחוש להכניס בחוק הקיים סעיף הקובע שלשכת עורכי הדין תידרש לקיים בחירות מחודשות של נציגיה, שיחליפו את הנציגים שנבחרו רק לפני שבועות אחדים כדי לוודא שבוועדה למינוי שופטים יישבו נציג אחד מהקואליציה של לשכת עורכי הדין ונציג נוסף מן האופוזיציה. גורמים בכנסת העריכו כי אם הנושא יובא להכרעת בג"ץ, הוא עשוי לפסול את ההסדר הכופה על הלשכה בחירות מחודשות.

  שני החוקים התעכבו תקופה ממושכת, לאחר שיו"ר הקואליציה, זאב אלקין, החליט לכרוך אותם זה בזה ולא להעלות את אחד מהם להצבעה, מבלי שיתבהר גורלו של החוק השני. חוק גרוניס, שיזם ח"כ יעקב כ"ץ, מבטל את המגבלה שמנעה עד היום משופטי עליון שנותרה להם ארכה של פחות משלוש שנים עד צאתם לגמלאות, להתמנות לנשיאות בית המשפט העליון.

  המגבלה הוטלה ב-2007 בחקיקה שהוביל שר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן.החוק החדש קובע כי לא תוטל כל מגבלה בנושא כתנאי לבחירת השופטים למשרה הרמה. לגרוניס נותרו עוד פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות מיום פרישתה של בייניש.

  החוק לשינוי הרכב הועדה למינוי שופטים, נועד לשנות את יחסי הכוחות בועדה ולחזק, נכון להיום, את כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן בוועדה: ההצעה קובעת כי שני החברים בוועדה מטעם לשכת עורכי הדין יועמדו לבחירת חברי המועצה הארצית של הלשכה, ויזדקקו לתמיכת רוב של שני שלישים ממנה. המשמעות: במקום שני נציגי קואליציה בועדה, ימונו בסופו של דבר נציג אחד מן הקואליציה ונציג שני מן האופוזיציה.

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ