המאבק על העליון |

הכנסת צפויה לאשר מחר את חוק גרוניס; בשישי ידונו בבחירת שופטים

שבוע של הכרעות על עתיד בית המשפט העליון: מחר יידון גם החוק להגברת השפעת הימין בוועדה לבחירת שופטים

יהונתן ליס
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
תומר זרחין

החקיקה לשינוי פני בית המשפט העליון צפויה להגיע בשבוע הקרוב לישורת האחרונה: מחר יעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית "חוק גרוניס", שיסלול את הדרך למינויו של אשר גרוניס לתפקיד נשיא בית המשפט העליון. במקביל, תדון ועדת החוקה של הכנסת בחוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, כהכנה לקריאה שנייה ושלישית. גורמים בקואליציה העריכו בסוף השבוע כי החוק יובא להצבעה סופית במליאה ביום שני הבא. ביום שישי הקרוב צפויה להתכנס הוועדה לבחירת שופטים כדי למנות שופטים לכהונה בבית המשפט העליון.

בשבועות האחרונים התעוררו מחלוקות בקרב השותפות הקואליציוניות לגבי החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים - מחלוקות שהביאו להקפאת שני החוקים. היה זה לאחר שיו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), החליט לכרוך את השניים זה בזה ולא להעלות אחד מהם להצבעה עד שיתברר גורלו של השני.

המקור למחלוקת על הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה נעוץ בהתנגדויותיהן של ש"ס ויהדות התורה - בשל הפגיעה הצפויה בנציגיהן בוועדה למינוי דיינים, שהחוק מתייחס גם למבנה שלה. ואולם, בשבוע שעבר הושגה הסכמה בין הצדדים, שעשויה לסלול את הדרך להשלמתו של החוק: על פי הסיכום, נציג יהדות התורה בוועדה למינוי דיינים, מרדכי איזנברג, יישאר בתפקידו ואילו הנציג השני שנבחר יפנה את מקומו לנציג שייבחר על דעתה של ש"ס. בקואליציה מתעקשים שהמינוי השני יהיה של אשה, והנושא ילובן בדיוני הוועדה מחר.

בימים האחרונים הבהיר אלקין כי הוא נחוש להכניס בחוק הקיים סעיף חדש שיקבע כי לשכת עורכי הדין תידרש לקיים בחירות מחודשות של נציגיה בוועדה לבחירת שופטים. הנבחרים החדשים יחליפו את הנציגים שנבחרו רק לפני שבועות אחדים - שניהם מזוהים עם האופוזיציה. אלקין פועל להביא לכך שלפחות אחד מנציגי הלשכה בוועדה יהיה אדם שמזוהה עם הקואליציה, כדי לחזק את כוחו של הימין בבחירת שופטים. גורמים בכנסת העריכו כי אם בג"ץ יידרש לסוגיה, הוא עשוי לפסול סעיף שכופה על הלשכה בחירות מחודשות.

דורית ביניש ואשר גרוניס, בתחילת החודשצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב מאמרי הארץ ישירות אליכם

חוק גרוניס, שיזם ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), מבטל את המגבלה על מועמדים לנשיאות העליון, שלפיה רק שופט בעל יתרת כהונה של שלוש שנים ומעלה יכול להתמנות לתפקיד. המגבלה הוטלה ב-2007 בחקיקה שהוביל שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן.

החוק החדש קובע כי לא תוטל כל מגבלה בנושא כתנאי לבחירת השופטים לתפקיד הנשיא. ביום פרישתה של הנשיאה הנוכחית דורית ביניש בחודש הבא ייוותרו לגרוניס פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות.

החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים נועד לשנות את יחסי הכוחות בוועדה ולחזק את כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן. ההצעה קובעת כי שני החברים בוועדה מטעם לשכת עורכי הדין יועמדו לבחירת חברי המועצה הארצית של הלשכה ויזדקקו לתמיכת רוב של שני שלישים ממנה. המשמעות: הקואליציה תיאלץ לסגור דיל עם האופוזיציה וכך ימונה בסופו של דבר נציג אחד מכל צד.

ללא קשר ליוזמות החקיקה, צפויה הוועדה לבחירת שופטים להתכנס ביום שישי, ועל סדר יומה בחירת שופטים לבית המשפט העליון. זאת בשעה שבינתיים שיחות של חברי הוועדה לקראת הישיבה טרם הבשילו להסכמות, ועדיין יש סימני שאלה אם בכלל יגובש דיל כלשהו שיאפשר בחירת שופטים לבית המשפט העליון.

הישבה הקודמת של הוועדה בנובמבר הסתיימה ללא בחירת שופטים חדשים. זאת לאחר שנשיאת העליון ביניש, כמו גם השופטים אשר גרוניס ומרים נאור - החברים בוועדה - טענו ש"האווירה הציבורית" לא מאפשרת בחירת שופטים לעליון באותו זמן.

בחודשים שקדמו לאותה הישיבה התגבשו הסכמות סביב "דיל" - שבמסגרתו ימונה השופט המחוזי נועם סולברג, שאת מינויו מקדמים הפוליטיקאים בוועדה, השופט המחוזי צבי זילברטל, המזוהה עם ביניש, וכן נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר.

מאז התפוצץ הדיל, נוספו לרשימת השמות מועמדים נוספים, ובהם מועמדים ממוצא מזרחי, ובדצמבר הם רואיינו על ידי חברי הוועדה. לישיבת הוועדה במתכונתה הנוכחית, תבוא ביניש מחוזקת יותר מאשר בעבר. זאת לאחר שבנובמבר נבחר אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד חאלד חוסני זועבי, במקומו של נציג הלשכה עו"ד פיני מרינסקי. זועבי משתייך למחנה של יו"ר לשכת עורכי הדין הקודם, עו"ד יורי גיא-רון, המזוהה עם ביניש.

אף על פי שלבחירת שופטים לבית המשפט העליון נדרש רוב מיוחד של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה, הצטרפותו של זועבי למחנה ביניש מאפשרת לנציגי השופטים בוועדה כוח מיקוח טוב יותר בהסכמות שיתגבשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ