ביניש: בית המשפט העליון אינו גוף ייצוגי, הוא רק אמור לשקף

נשיאת העליון התייחסה בטקס השבעת השופטים בבית הנשיא לאישור נוסח חוק הוועדה למינוי שופטים. הנשיא פרס: אסור שאימת השלטון תהיה על השופטים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

נשיאת בית המשפט העליון התייחסה היום (שני) לשינוי חוק הוועדה למינוי שופטים שנוסחו אושר הבוקר בוועדת החוקה לקריאה שנייה ושלישית. בטקס למינוי 21 שופטים חדשים בבית הנשיא אמרה ביניש כי "בית המשפט העליון אינו גוף ייצוגי. שלא כמו הכנסת או הממשלה, בית המשפט אינו גוף נבחר".

"אכן, ראוי שיתקיים בהרכב שופטי בית המשפט העליון מה שמכונה 'שיקוף' של הציבור, אך שיקוף אין משמעו ייצוג. הייצוגיות אינה מתאימה לגוף מקצועי מובהק שנועד לתת ביטוי אובייקטיבי ובלתי תלוי לערכיה של החברה כולה. אמון הציבור בבית המשפט לא יושג מכך שהוא יהא גוף ייצוגי, ואולי אף להפך", כך ביניש.

ביניש הוסיפה כי "אמון הציבור נבנה על מקצועיותו של בית המשפט; על מחויבותו לשמירה על עקרונות היסוד של המדינה ועל שקידתו לקידום זכויות אדם ואזרח. במיוחד כך בימים אלה, כשעל בית המשפט העליון לשקוד על חיזוק המכנה המשותף המאחד אותנו כחברה אחת אל מול פלגנות ופיצול המסכנים את קיומנו מבית כחברה יהודית ודמוקרטית".

נשיא המדינה פרס ונשיאת העליון ביניש בבית הנשיא, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

גם נשיא המדינה שמעון פרס התייחס לנושא בטקס ההשבעה. "ערעור עצמאות המשפט, או הטלת ספק בערכיותו, עלולים לגרום לנזק היסטורי ומדיני למדינת ישראל. אסור שתהיה על השופטים אימת רשות שלטונית, או צללי מפלגתיות", אמר פרס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הנשיא תקף גם את גל החקיקה האנטי-דמוקרטי בכנסת. "חקיקה אך לשם האדרת השלטון ולא לשם הגדרת הצדק, גם אם היא נעשית על ידי גוף שנבחר דמוקרטית, עלולה לפגוע בשיווי משקלה של הדמוקרטיה", אמר פרס. על החקיקה הפרלמנטארית לשמור מכל משמר על נשמת אפה הדמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ