לבני בדיון על חוק גרוניס: זו מזימת הקואליציה לסתימת פיות

הלילה תצביע הכנסת על החוק שיסלול את מינויו של השופט אשר גרוניס לנשיאות העליון. דב חנין: "לממשלה הזאת אין מעצורים וקווים אדומים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת דנה ב"חוק גרוניס" שיעלה הערב (שני) להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. החוק, שיזם ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), מבטל את המגבלה על שופטי בית המשפט העליון, שלפיה רק שופט שלו יתרת כהונה של שלוש שנים ומעלה יכול להתמנות לנשיא. החוק, שצפוי לעבור ברוב גדול, אמור לסלול את הדרך למינויו של אשר גרוניס לתפקיד נשיא העליון.

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני תקפה את הממשלה מעל בימת הכנסת. "החוק הזה הוא חלק ממזימת הקואליציה הזאת להפוך את ישראל למדינה לא דמוקרטית בעליל, לגמד את בית המשפט העליון, להשתלט על התקשורת ולסתום את פיותיהם של כל השאר, כולל שלנו באופוזיציה", אמרה לבני. לדבריה, התנגדות קדימה לחוק גרוניס "איננה בגלל האדם שבגינו מחוקקים את החוק הזה, שהוא ודאי אדם טוב וראוי. אבל חוק שהוא פרסונאלי, איננו ראוי לעבור את סף הבית הזה ולא ראוי שמישהו יתמוך בו".

חבר מפלגתה של לבני, ח"כ נחמן שי, אמר בדיון כי "החוק הזה הוא חוק מיותר. יסודו בטעות. לא משנים סדרים ככה. העם רוצה יציבות, רוצה סדרים אבל אתם הופכים את הדברים כל היום", אמר שי.

"יש כללים, יש מסגרת ואתם מכניסים את חוסר היציבות. מחר יבוא מישהו אחר וישנה שוב. הנה משנים את הרכב הועדה לבחירת שופטים, משנים את זהות נשיא בית המשפט העליון ומחר ישנו דבר שלישי. אני מציע, מבקש, דורש – קחו את החוק הזה ותשקלו אותו מחדש. אני מקווה שתגנזו אותו".

חבר הכנסת שלמה מולה הזכיר התבטאויות של יוזם החוק, ח"כ יעקב כץ (כצל'ה), שצוטט בתקשורת אומר: "מטרת חוק גרוניס היא להוציא את בית המשפט מידי קבוצה קטנה ועלובה. חבורה אליטיסטית, תל אביבית. החוק שמחזיר את השליטה לעם ומוציא אותה מידי נטורי קרתא חילונית".

חבר הכנסת דב חנין אמר במליאה כי הוא מתנגד לחוק משום "שחוקים פרסונליים הם תמיד חוקים רעים. לממשלה הזאת אין מעצורים וקווים אדומים. הגרעין הפשוט והמקובל של הדמוקרטיה נפגע כשאר מבקשים לבטל תוצאות בחירות שכבר התקיימו. הממשלה הזאת מנסה למחוק ולדרוס גם את החוק הבסיסי הזה", אמר חנין והוסיף: "זהו חוק בלתי חוקתי, בלתי דמוקרטי ופוגע בערכים מוסריים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ