תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

עו"ד חאלד חוסני זועבי, שנבחר להיות אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, מותח ביקורת חריפה על ניסיונות הח"כים להדיחו. זועבי נבחר לתפקיד בנובמבר על ידי המועצה הארצית של הלשכה, וכבר הספיק להשתתף בחודש שעבר בישיבות הוועדה.

אתמול הוא ישב במשרדו בנצרת ועבר על תיקי המועמדים לכהונה בעליון, והתכונן לישיבת הוועדה ביום שישי. זועבי הוא הנציג הערבי הראשון בוועדה לבחירת שופטים מאז קום המדינה. לדבריו, העובדה כי כל מטרת החוק היא לשנות את תוצאות הליך הבחירה במועצה הארצית של הלשכה, אשר לא מתאימות לפוליטיקאים, מעידה כי מדובר בחוק פרסונלי פסול ולא חוקתי. עוד הוא אמר כי מהצעת החוק יוצא מסר רע לחברי המועצה הארצית שבחרו בו.

בינתיים, גורמים מהמחנה של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר יורי גיא-רון, צפויים להביא בשבוע הבא לדיון במועצה הארצית של הלשכה הצעה לעתור לבג"ץ נגד התיקון לחוק. המועצה הארצית נשלטת על ידי מחנה גיא-רון, כך שסביר שיהיה רוב למהלך ושאכן תוגש עתירה לבג"ץ.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

פרופ' ברק מדינה, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, תקף אתמול את הצעת החוק ואמר כי התיקון לחוק עצמו לגיטימי, אלא שהחלתו למפרע, לאחר שנערכו בחירות במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, אינה לגיטימית. לדבריו, ההצעה משקפת תכלית של קידום אינטרסים צרים. "אני חושב שהכנסת לא רשאית לחוקק תיקון כזה", אמר מדינה. עם זאת, מדינה הטיל ספק אם בג"ץ יקבל עתירה שתתקוף את חוקתיותו של התיקון לחוק.

"מנסיון העבר, בג"ץ מאוד זהיר מלהתערב בנושאים שנוגעים לו, לבית המשפט העליון עצמו", אמר מדינה, "ברור שההסדר לא חוקתי, ואני בטוח שבג"ץ יבקר חקיקה מסוג זה, אבל יש אפשרות סבירה שבג"ץ יימנע מלתת סעד למי שיעתור".

בקואליציית הארגונים החברתיים "'שותפות שראקה" הביעו חשש מהדחה של עורך הדין זועבי מהוועדה לבחירת שופטים. ""העובדה כי מאז קום המדינה נבחר רק עורך דין  ערבי אחד לוועדה לבחירת שופטים מעידה כי גם עד היום התבצעה אפליה בפועל נגד שיתוף ערבים בוועדה חשובה זו. הסכנה כי החוק עתה יגרום להדחתו של הנציג הערבי היחיד בוועדה, כמוה כטיהור דה-פקטו מכוון של ערבים ממנה, ובמלים אחרות - היעדר ייצוג כלשהו בוועדה ל-20 אחוז מאזרחי המדינה הערבים.

עוד נמסר: "כנסת שמאשרת חקיקה שעלולה למנוע מערבים לכהן בוועדה ציבורית צריכה לתת את הדין האם היא פועלת על פי עקרונות דמוקרטיים שמחייבים לפני הכל ייצוג וחופש ביטוי למיעוטים במדינה, במיוחד המיעוט הערבי בישראל. מדינה בה אנשי חוק ומשפט נבחרים על פי מוצאם או שיוכם הפוליטי ולא על פי כישוריהם, היא מדינה שמאבדת את תכניה הדמוקרטיים ומותירה את עקרונות הדמוקרטיה חלולים מתוכנם."

נציגי הלשכה בוועדה לבחירת שופטים זועבי ובן אריצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ