יוסי ורטר

אין דרך מתאימה לתאר את שהתרחש אתמול בסיעת הליכוד אלא כניסיון אונס; אונס בוטה, אלים, חסר בושה שנעשה בדמוקרטיה בישראל. סיעת השלטון המתיימרת לייצג מפלגה בעלת ערכים לאומיים וליברליים, שבראשה עומד האיש המכונה ראש ממשלת ישראל, כמעט והגיעה לשפל המדרגה; אם הדבר היה תלוי בבנימין נתניהו, הסיעה היתה מאשרת חוק דורסני, פוגעני, "לא דמוקרטי, לא חוקתי ולא הגון", כדברי דן מרידור. חוק שכמותו לא חוקק מעולם. או כפי שגדעון סער אמר: "דבר כזה, אני לא זוכר".

מרידור, סער ואתם עוד ארבעה שרים, צדיקים בסדום, הצליחו להציל את הליכוד מעצמו. בינתיים. לשכת ראש הממשלה הודיעה שנתניהו בוחן את החוק מחדש. במילון של נתניהו זהו שם קוד להתקפלות. לפניית פרסה, או לפניית פארסה. האם זה יהיה גם סופו של חוק זה? בכנסת העריכו אמש שראש הממשלה עדיין תומך בו. הוא רק מחכה שהסערה תחלוף.

החוק שביקש לבטל תוצאות בחירות דמוקרטיות, שנערכו כדין, בגוף סטטוטורי (לשכת עורכי הדין), רק משום שזהות הנבחרים, נציגי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים, לא מצאה חן בעיני מישהו, לא היה צריך לעבור כלל את מפתן הכנסת. הוא הגיע לשולחנה של סיעת הליכוד באדיבותם של יריב לוין וזאב אלקין, שני הח"כים היעילים והפעילים, ששמו להם למטרה לקעקע, לנתץ ולהשמיד את המערכת המשפטית למצהלות האגף הימני הקיצוני בליכוד. לא משנה מה יקרה עם החוק, הם את הקופון שלהם כבר גזרו.

נשיאת בית המשפט העליון ביניש עם שר המשפטים נאמן, בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לוין ואלקין היו רק שליחים לדבר עבירה. הידיים ידי אלקין ולוין אך הקול קול יעקב. יעקב נאמן. לפי עדותם של השניים, נאמן היה האיש ששילח אותם למשימה, ליווה אותם במלאכת החקיקה, ייעץ והיה להם מורה דרך. כאשר הם גילו זאת לחבריהם בסיעה, נתניהו, ששתק כמו דג במשך כל הישיבה, התנער לפתע, ושאל: "איפה יענקלה? איפה יענקלה?". אפס, נתניהו שכח שיענקל'ה אינו חבר סיעת הליכוד. הוא היה באותה עת בטקס השבעת שופטים חדשים בבית הנשיא, אוי לבושה. "אשמע את חוות דעתו של שר המשפטים, ואז אחליט", הודיע נתניהו.

מתוך 27 חברי סיעת הליכוד דיברו אתמול רק שמונה: לוין ואלקין יוזמי החוק, ומתנגדי החוק: השרים סער, מרידור, מיכאל איתן, בני בגין, לימור לבנת ויובל שטייניץ. שטייניץ, שתמך בחוק בגלגולו הקודם, הלא רטרואקטיבי, יצא חוצץ נגד הגרסה החדשה. לבנת, שהתנגדה גם קודם, כינתה את החוק "בלתי נסבל". הסיטואציה בסיעה היתה כה הזויה, עד שלאיתן לא נותר אלא להציע בציניות: "למה להסתבך עם סעיפים ותתי-סעיפים? בואו נציין בחוק מי אנו רוצים שיהיו הנציגים של לשכת עורכי הדין".

ציניות? זה עלול להיות השלב הבא. החוק הבא. הפוליטיקה היא מטבעה עסק מגעיל. קומבינות וטריקים הם לחם חוקה. כל ממשלה, כל קואליציה, מנצלת את הרוב שלה, לעתים בדרכים נבזיות, להשגת יעדים פוליטיים. דבר כזה עוד לא היה לנו. ולא ברור על מה ועל שום מה ­ הרי ממילא שופטי העליון מתמנים ברוב של 7 מתוך 9 חברים בוועדה למינוי שופטים.

ועוד דבר אחד לא ברור: מדוע שתק נתניהו? מה המניעים שלו לתמוך בחוק שכמעט בטוח ייפסל על ידי שופטי בג"ץ? מה האינטרס שלו? לנתניהו הפתרונים, וליענקל'ה הגרזנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ