שגריר צרפת: דורסי לי זיתוני לא יוסגרו

לדברי כריסטוף ביגו, צרפת לא יכולה להסגיר את אזרחיה למדינות שאינן חברות באיחוד האירופי, והוסיף: "ישראל עוד לא ביקשה לעצור אותם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אריק רוביק וקלוד איזק, אזרחי צרפת החשודים שדרסו למוות את לי זיתוני בספטמבר 2011 וברחו לצרפת, לא יוסגרו לישראל, כך אמר היום (שלישי) שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו. בישיבת הבהרה מיוחדת שנערכה בנושא בוועדת העלייה והקליטה שבכנסת, אמר ביגו כי "מדובר בשתי מערכות משפט דמוקרטיות שונות (בישראל ובצרפת) והחוק בצרפת, שנקבע ב- 2004, אינו מאפשר הסגרת אזרחים צרפתים למדינות שאינן נמנות עם האיחוד האירופי".

לשאלת משתתפי הדיון מדוע הדורסים עדיין מסתובבים חופשי על אדמת צרפת, למרות שהודו במיוחס להם, השיב ביגו: "עד היום לא התקבלה תלונה פורמאלית של המשפחה, באמצעות משטרת ישראל, בבקשה לעצור את הדורסים. אנחנו יודעים איפה הם ואיפה הם גרים. אנחנו מבינים את תסכול והרגשות, אבל זה ההליך החוקי".

ביגו עוד הוסיף כי הם עובדים בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל ומערכת המשפט בישראל, ומחפשים אפשרויות חוקיות להבאת הדורסים לדין ולשפיטתם במלוא חומרת הדין. יצוין כי העונש המקסימאלי על תאונות פגע וברח בצרפת עומד על 10 שנים, לעומת 14 שנים בישראל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שגריר צרפת כריסטוף ביגו ורועי פלד, חברה של זיתוני, בהפגנה מחוץ לשגרירותצילום: מילרוד מוטי

עו"ד יצחק בלום מפרקליטות המדינה אמר בישיבה כי התיק עדיין בשלבי חקירה, וכי הוא אינו יכול להשיב לשאלה אם ממשלת ישראל הגישה בקשה להסגרת הדורסים - מפאת חיסיון משפטי.

"המטרה היא לא לעצור אותם, אלא לדאוג שהם יקבלו עונש רציני", אמר בלום והסביר כי צרפת, בדומה לרוב מדינות אירופה, אינה מסגירה אזרחיה ומנהלת את המשפט על אדמתה. זאת, לדברי בלום, למרות הריחוק הגיאוגרפי של זירת האירוע והקושי בארגון הראיות מהזירה. גם נציגות המשטרה בדיון סירבה לחשוף פרטים על החקירה בשל צו איסור פרסום.

מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה נמסר כי "מתקיים שיתוף פעולה הדוק, שוטף ומתמיד בין רשויות אכיפת החוק בישראל ובצרפת בכל הנוגע למקרה של לי זיתוני ז"ל ובמטרה למצות את הדין עם החשודים. במסגרת זו נשלחו לצרפת בקשות שונות ונתקבלו נתונים שונים. בין היתר, סגן מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות ביקר בצרפת ונפגש עם הגורמים הרלוונטים. מטבע הדברים לא ניתן למסור פרטים שעלולים לפגוע בהליכים, שמטבעם חסויים ולפגוע בצו איסור הפרסום הקיים בתיק ובחקירה שעודנה מתנהלת.
יוזכר, כי בניגוד לפרסומים שונים, בין ישראל לצרפת קיימת אמנת הסגרה ויחסי הסגרה בפועל. יחד עם זאת, צרפת אינה מסגירה את אזרחיה".

רועי פלד, בן זוגה של זיתוני, הדגיש את הקלות הבלתי נסבלת שבה אזרחים זרים בעלי אזרחויות כפולות יכולים לבצע פשע חמור בארץ, ולברוח לארץ מוצאם. "צרפת הפכה למדינת מקלט, והמוזר הוא שישראל כן מסגירה את אזרחיה – נשיא צרפת סרקוזי פנה לארץ במסגרת עסקת שליט, ובקשתו לשחרר בין המרצחים הרבים את מתכנן רציחתו של הרב עובדיה יוסף, התקבלה. מדובר בשני עבריינים בעלי תיקים רבים שמצפצפים על רשויות החוק ועל השלטון, הם עשו את זה בארץ והם ממשיכים בצרפת".

עוד הוסיף פלד כי "השניים האלו דרסו את לי וזה יכול לקרות מחר לכל אחד אחר. אני יודע שכאזרח, אם דורס אותי רכב, הדורס נעלם וזוכה במדינה שלו לעונש מופחת. המצב מסוכן לאזרחי מדינת ישראל".

מאיר חביב, סגן יו"ר ארגון הגג של יהודי צרפת 'הקריף' אמר "ישבנו עם שגריר צרפת וחצי מהזמן הוקדש למקרה . כנסת ישראל צריכה לדעת- אנחנו מוקיעים אותם מהחברה שלנו, הם מכתימים את הקהילה היהודית בצרפת אבל החוק לא יכול להשתנות פה. ברגע ששלטונות ישראל יבקשו משלטונות צרפת לעצור אותם - תוך 24 שעות הם יהיו מאחורי סורג ובריח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ