בתום דרמה בכנסת: קדימה הביאה לדיון חוזר על חוק הוועדה למינוי שופטים

האופוזיציה החתימה את חברי ועדת חוקה, והפארסה הפרלמנטרית סביב החוק לביטול הבחירות בלשכת עורכי הדין הסתיימה. כעת מסתמן רוב למתנגדים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בתום דרמה שנמשכה מספר שעות בכנסת הודיע היו"ר, ראובן ריבלין, כי לא יאפשר להעלות להצבעה את החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים במליאה לפני שיתקיים בו דיון חוזר בוועדת החוקה. ריבלין החליט על קיום הדיון לאחר שח"כ יוחנן פלסנר מקדימה הגיש לו בשם האופוזיציה מסמך עם שליש מחתימות חברי הוועדה, המחייב את קיומו של הדיון.

החלטת ריבלין שמה קץ למחול שדים שנמשך אחר הצהריים בכנסת. בתחילה זימן ממלא מקום יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, דיון חריג בוועדה בשאלה האם יש למשוך את החוק השנוי במחלוקת משולחן המליאה להצבעה חוזרת בוועדה. לאחר זמן קצר, הורה יו"ר הקואליציה זאב אלקין ליו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם, לבטל את הדיון שזימן שאמה-הכהן. 

הסערה סביב קיום הדיון החוזר פרצה על רקע רוב שגובש בוועדה נגד החוק. ממלא מקום יו"ר הוועדה ויוזם הדיון, ח"כ שאמה-הכהן, וכן ח"כ מאיר גפני, שינו את עמדתם וכעת שבעה מחברי הוועדה מתנגדים לחוק, בעוד ששישה בלבד תומכים בו. הדיון צפוי להתקיים בקרוב, אך עדיין לא ידוע מתי. בעקבות החלטה זו כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון בהול בלשכתו בכנסת עם יו"ר הקואליציה אלקין ויו"ר הוועדה רותם.

יו"ר הקואליציה אלקין ורה"מ נתניהו בישיבת סיעת הליכודצילום: אוליבייה פיטוסי

החלטת ועדת החוקה לאשר בתחילת השבוע את החוק לקריאה שנייה ושלישית במליאה עוררה ביקורת באופוזיציה וגם בקואליציה. חלק מהשרים הבכירים בליכוד, גדעון סער, דן מרידור, בני בגין, לימור לבנת ומיכאל איתן הביעו התנגדות לחוק שעבר לקריאה שנייה ושלישית בתחילת השבוע, והשמיעו ביקורת חריפה על חברי סיעתם, חברי הכנסת יריב לוין ואלקין שקידמו את החוק. בשל הביקורת החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שני, לערוך דיון חוזר בנושא.

השר מרידור אף ביקש משר המשפטים, יעקב נאמן, שלא להעלות את החוק להצבעה. מרידור אמר לנאמן שהנוסח שהוצג לחברי הכנסת הוא שונה לחלוטין מזה שוועדת השרים לחקיקה אישרה במקור ודרש דיון מחודש עליו בממשלה. מרידור קבל על כך שהנוסח החדש מבטל את הבחירות שערכה לשכת עורכי הדין רק לפני שבועות אחדים אך נאמן סירב.

לעוזריו הודיע נאמן, כי הוא תומך בנוסח החדש ולא רואה סיבה להציגו מחדש לממשלה. היום העלה מרידור את הסתייגותו מהנוסח החדש גם בישיבת סיעת הליכוד והצליח לגבש חזית אחידה שכללה גם את השרים בני בגין, מיכאל איתן, גדעון סער ושטייניץ. שטייניץ הציע בדיון לדחות בשבוע את ההחלטה לגבי החוק ונתניהו סיכם והודיע שבכוונתו לחשוב מחדש על החוק, לנוכח ההתנגדות העזה בסיעה.

אם החוק יעבור בכנסת בצורתו הנוכחית, הדבר יביא לביטול הבחירות לנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים שהתקיימו לפני חודש. בבחירות אלה נבחרו נציג ערבי ונציגה אשה לוועדה - שניהם מהמחנה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, המחנה הדומיננטי במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין.

על פי החוק החדש, יבוטלו הבחירות הקודמות רטרואקטיבית ויתקיים הליך מחודש שלפיו רק אחד הנציגים שתבחר הלשכה ייצג את הקואליציה, ואילו הנציג השני ייצג את האופוזיציה. בסופו של דבר הצעד אמור לחזק את השפעתו של שר המשפטים נאמן על בחירת השופטים לכל הערכאות.

גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע בתחילת השבוע כי הוא מתנגד לנוסח התיקון לחוק שהוצע בוועדת חוקה, וסבור כי ההצעה אינה עולה בקנה אחד עם תפקיד הכנסת כמחוקקת נורמות ראויות ומהווה ניצול כוחו של המחוקק לרעה. וינשטיין סבור כי ההסדר בכללותו מעורר קשיים חוקתיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ