ההחלטה של נתניהו לדחות את החוק: הזיגזג ה-20 בקדנציה

אחרי יום של התכתשות פוליטית על החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, החליט נתניהו לעוצרו - כמו בעימותים קודמים בתוך הקואליציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ה"זיגזג" שביצע היום (רביעי) נתניהו, בהחלטתו להקפיא את חוק לשכת עורכי הדין, מאפיין התנהלות מתמשכת של ראש הממשלה בנושאים שנויים במחלוקת. מאז הוקמה ממשלתו, נתניהו "זיגזג" למעלה מ-20 פעמים בהחלטות מהותיות שקיבל. המקרה הזכור מכולם הוא החלטתו לסגת מן היוזמה להטיל מע"מ על הפירות והירקות בתחילת הקדנציה.

שיטת ה"זיגזג" מאפיינת גם את דרכו של ראש הממשלה להתמודד עם חוקים בעייתיים בעימות שבין סיעות הקואליציה. כך, למשל, נתניהו הורה לפני כחודש וחצי לגנוז את החוק המחייב שופטים המועמדים לעליון לעבור הליך שימוע בפני ועדת החוקה והמשפט של הכנסת. אז, כמו אתמול, הוא הורה לשר המשפטים לגנוז את ההצעה שהיתה בשלבי חקיקה מתקדמים ולא מנע מלכתחילה את הגשתה.

גם "חוק ייבוש ארגוני השמאל" – החוק האוסר על מדינות זרות לממן ארגונים פוליטיים ישראלים – שקודם על ידי חברי הכנסת אופיר אקוניס (הליכוד) ופאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) הוכנס להקפאה עמוקה על ידי נתניהו רק אחרי תקופה ארוכה שבה פעל לקדם את החוק, בעקבות הביקורת שמתח עליה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

לאחר הסערה הפוליטית והביקורת משמאל ומהליכוד עצמו, החלטת ראש הממשלה סיימה יום של התכתשות פוליטית סביב החוק. נתניהו קיבל את ההחלטה בתום התייעצות בארבע עיניים עם היועץ המשפטי וינשטיין שעמד על הבעייתיות של החוק. לשיחה קדם סבב התייעצויות שקיים, בין היתר, עם שר המשפטים יעקב נאמן ועם יו"ר הקואליציה, זאב אלקין. ראש הממשלה מתלבט בין עמדת רבים משרי הליכוד המתנגדים על החלת החוק באופן רטרואקטיבי על לשכת עורכי הדין על ידי קיום בחירות מחודשות ללשכה, לבין עמדותיהם של השר נאמן ושל אלקין התומכים בחוק שנועד לחזק את כוחו של שר המשפטים בוועדה לבחירת שופטים. במקביל, החוק החדש אמור לחזק גם את כוחה של ש"ס בוועדה למינוי דיינים, במסגרת דיל שהושג בין ש"ס לבין אלקין שאיפשר את תמיכת המפלגה בחוק גרוניס בתחילת השבוע.

ראש הממשלה מקשיב לאנשים כמו יעקב נאמן, שנזקו עצוםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ