גידי וייץ
תומר זרחין

שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן מותח בשיחות פרטיות ביקורת חריפה על פרקליטות המדינה בראשות עו"ד משה לדור. בשיחות טען נאמן דברים ברוח זו: "לדור מסמן מטרות ומגיש כתבי אישום ללא ראיות מספיקות". אחת הדוגמאות שמספק נאמן לרוח של לדור היא ההחלטה של פרקליט המדינה להגיש כתב אישום נגד עו"ד יעקב וינרוט, כתב אישום שממנו זוכה פרקליט הצמרת. כמו כן טוען נאמן בשיחות עם עמיתים משפטיים כי לדור תוקע במכוון הקמת גוף ביקורת על הפרקליטות.

בשיחות עם עמיתיו לשולחן הממשלה מגלה נאמן, שמקפיד לא להתראיין וטוען שאינו קורא עיתונים, יחס עוין מאוד כלפי התקשורת. כך למשל כינה נאמן באוזני שרים את עיתון "הארץ" - "דר שטירמר", עיתון ששימש שופר לתעמולה הנאצית.

השבוע עמד נאמן בעין הסערה. בחודשים האחרונים מקדם שר המשפטים הצעת חוק שנועדה לשנות את זהות נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים, זאת לאחר שבבחירות שנערכו לתפקיד ניצחו שני נציגי אופוזיציה המזוהים עם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. נאמן, שחשש לאבד את הרוב בוועדה החשובה, מקדם את החוק על אף התנגדות הדרג המקצועי במשרד המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. היועץ אף הודיע השבוע כי לא יגן על החוק בבג"ץ.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק

לחצו להגדלה

השר דן מרידור טוען כי הצעת החוק הזו היא "ניסיון להכפיף את השופטים או להביא אותם לנסות למצוא חן בעיני הפוליטיקאים. מנסים ליצור רוב מלאכותי בדרך שכולה חקיקה. והכל בסוף יפגע בתחושה של הציבור שהשופט עצמאי".

גם משפטנים בכירים מותחים ביקורת נוקבת על נאמן בהקשר זה, כמו גם לנוכח שתיקתו הרועמת מול מתקפת הפוליטיקאים מימין נגד בית המשפט העליון. הפרופ' למשפטים יורם שחר טוען כי נאמן הוא שר המשפטים הראשון הזכור לו "הפועל במחשכים, ממניעים לא ידועים".

את התערבותו הבוטה של נאמן בזהות נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים מכנה שחר "עלבון גדול. נאמן מתנהל כשר משפטים באותו אופן שהוא התנהג כעורך דין פרטי. שר משפטים לא יכול להתנהל במניפולציות ודרכי עורמה. זה לגיטימי לעבודת עורך דין, אבל לא לשר. החוק הוא הלקוח שלו".

לדברי שחר, "ההתנהלות שלו לשינוי האופן שבו עורכי הדין שולחים את נציגיהם לבחירת שופטים היא דוגמה לכך".

"לא היו לי תקוות גדולות ממנו", אומר הפרופ' למשפטים אוריאל פרוקצ'יה, "נאמן אף פעם לא נתן לי סיבה לראות בו מבצר של שלטון החוק. צר לי לומר, שאני מצטער שיש לנו שר כזה, שלפי כל הסימנים לא עומד בפרץ".

בכתבה שתתפרסם מחר מתוארת מערכת היחסים ארוכת השנים של נאמן עם דמויות בצמרת המדינה. ביו השאר נחשף כי נאמן העניק בעבר שירותים משפטיים לשר החוץ אביגדור ליברמן. כזכור, ליברמן התעקש אחרי הבחירות להשאיר את פרופ' דניאל פרידמן בתפקיד שר המשפטים ולאחר מכן הסכים למינויו של נאמן לתפקיד.

ל"הארץ" נודע כי בשנת 2004, כאשר פרש ליברמן מממשלת שרון ופנה לעסקים פרטיים, הוא הגיע לפגישה במשרדו של נאמן יחד עם בתו מיכל ליברמן. מטרת הפגישה היתה להתייעץ עם עו"ד נאמן לקראת שובו של ליברמן לזירה העסקית. מסמכים הנמצאים בידי "הארץ" מראים כי חברת מ.ל. הוקמה בסיוע משרד עורכי הדין של נאמן. ב-5 יוני 2004 התייצבה מיכל ליברמן בפני עו"ד סרינה בן דוד, אז העוזרת המשפטית האישית של נאמן, וחתמה בפניה הן על הבקשה להקמת החברה והן על תקנון ההתאגדות שלה.

בטיוטת כתב האישום נגד ליברמן נטען כי מיכל ליברמן ויועצו של שר החוץ, שרון שלום, פתחו אז חשבון בבנק לאומי ירושלים ונרשמו כמורשי החתימה. הם אף חתמו על הצהרת נהנה בחשבון שבה דווח כי החברה היא הנהנית היחידה בחשבון וכי הם בעלי השליטה בה. אולם, לטענת הפרקליטות היה זה מצג שווא: בפועל שלט ליברמן בחברה ונהנה מהכנסות של מיליונים שהמשיכו לזרום לחברה גם אחרי ששב לכנסת ולממשלה.

בנוסף, מתואר בהרחבה גם כתב האישום נגד נאמן בשנת 96', שממנו זוכה. החקירה נגד נאמן החלה אז בשל החשד כי ניסה להשפיע על איש העסקים הלונדוני מרטין בראון שלא להעיד במשפט שהתנהל נגד יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי. לבסוף חשד זה לא נכלל בכתב האישום נגד נאמן כיוון שבראון הכחיש בחיקור דין שנערך לו בלונדון את החשד, ואף חזר בו מגרסה מפלילה שמסר למשטרה נגד דרעי.

כתב האישום נגד נאמן ייחס לו בין השאר מסירת תצהיר לבג"ץ שכלל פרטים כוזבים לכאורה הנוגעים למערכת היחסים בינו לבין דרעי. הפרקליטות טענה אז כי נאמן מסר פרטים כוזבים כדי להרחיק את עצמו ככל הניתן מהחשד כי ניסה להשפיע על עדותו של בראון. במשפט שהתקיים נגדו טען נאמן כי בראון הוא פנטזיונר.

בראיון ל"מוסף הארץ" השיב בראון אש לעברו של שר המשפטים. הוא סיפר כי נאמן הביע בפניו בעבר כמה פעמים את מורת רוחו על כך ששיתף פעולה עם המשטרה בפרשת דרעי. "לדעתי מתחת לכיפה שוכן בן אדם רקוב", אמר בראון על נאמן.

דוברו של שר המשפטים, אמציה בר משה, מסר בתגובה: "שר המשפטים פועל כל העת לעצמאותה וחיזוקה של הפרקליטות ואף התבטא רבות בעבר על חשיבותה ומקצועיותה של הפרקליטות. השר נפגש על בסיס קבוע עם פרקליט המדינה לישיבות מקצועיות שוטפות. יחד עם זאת, ציין השר לא אחת את הצורך בגוף ביקורת ומעקב על התנהלות הפרקליטות, גוף הקיים כיום במגוון תחומים דומים. כל זאת בצורה גלויה, שקופה ובהידברות".

Read this article in English: IDF expels Jewish extremists from West Bank for allegedly attacking Palestinians

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ