המשטרה תאפשר לבצע בדיקת שכרות לכל מי שיבקש

ב"הארץ" פורסם הבוקר כי שוטר סירב לבצע בדיקת שכרות לצעיר שרצה לנהוג לאחר בילוי. בעקבות פנייה של ח"כ גלאון למפכ"ל בנושא, שונו ההנחיות

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

גיל בן-ישי, בן 29, ביקש שלא לסכן נהגים אחרים בכביש. בסוף השבוע האחרון, לאחר בילוי לילי במרכז ירושלים, הוא ניגש לשוטרי התנועה שמוצבים שם וביקש שיבדקו את רמת האלכוהול בדמו באמצעות מכשיר הינשופון, על מנת לדעת אם הוא כשיר לנהוג. אלא שלהפתעתו, השוטרים סירבו לכך בתוקף. בעקבות פרסום המקרה, הנחה הבוקר מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, לאפשר עריכת בדיקה באמצעות מכשיר הינשופון לכל אזרח שיבקש ו"למנוע הישנות מקרים שכאלה בעתיד". 

"מבחינתי אתה הולך רגל", אמר אחד השוטרים לבן-ישי. כל ניסיונותיו להסביר כי בעוד רגע ייכנס לכלי רכב ויהפוך לנהג מן המניין עלו בתוהו. השוטרים אף הודו כי אין זו הפעם הראשונה שבה נהגים מבקשים מהם להיבדק בדרכם למכוניתם. בכל המקרים, סיפרו, הם סירבו לעשות זאת. "בליל חמישי יצאנו שלושה חברים לפאב במרכז ירושלים", מספר בן-ישי. "שתיתי חצי ליטר בירה ועוד שליש, אבל ישבנו שם המון זמן, יותר משלוש שעות. כשיצאנו הרגשתי ערני, אבל לא רציתי לקחת את הסיכון".

ביציאה מן המקום, סמוך לשעה 3:30 לפנות בוקר, עברו הוא ושני חבריו בכיכר החתולות הסמוכה, שם מוצבים בסופי שבוע שוטרים רבים, שכן מדובר באזור בילוי הומה אדם. "היו סביבנו לפחות שישה-שבעה שוטרים", אומר חברו ליאור ידידיה, "הלכנו לשוטר ואמרנו 'אנחנו רוצים להיבדק כי שתינו קצת ואני עדיין לא יודע אם זה חוקי או לא'". לטענתו, הוא וחבריו חיפשו מבעוד מועד מתקן לבדיקה עצמית בסביבה אולם לא מצאו אחד.

לדברי בן-ישי, "ניגשתי לאחד השוטרים והסברתי לו שאני רוצה לנהוג, אבל אני לא יודע אם מבחינה חוקית אני עובר. בלי להתבלבל הוא אמר שהוא לא מוכן לבדוק אותי וזה לא התפקיד שלו. שאלתי אותו למה, אז הוא אמר שהוא לא בודק הולכי רגל, רק אנשים שנוהגים. אמרתי לו: 'מבחינתך אני נהג שיכור בפוטנציה'. אבל הוא המשיך לסרב וגם אמר שזה עולה למשטרה כסף ושזה בזבוז. בשלב כלשהו הוא אומר לנו: 'אתה יודע כמה אנשים באים אלי ומבקשים להיבדק?'".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" ישירות לפייסבוק

לאחר ויכוח ארוך, שבו התאספו סביבם חלק מהשוטרים האחרים ששהו במקום באותה שעה, נאלצו בן-ישי וחבריו לעזוב מבלי שנבדקו. הם החליטו שלא לקחת סיכון, עלו על מונית ונסעו לביתם בשכונת קרית יובל. מכוניתם נותרה במרכז העיר.

בעקבות הדברים שיגרה ביום שישי האחרון ח"כ זהבה גלאון (מרצ) פנייה למפכ"ל המשטרה וקראה לו להנחות את משטרת ישראל לאפשר לאזרחים לעבור בדיקת רמת אלכוהול בדם ("בדיקת ינשופון") בכל עת שהמכשירים נמצאים בידי השוטרים. "השוטרים במקום טענו כי הבדיקה מבזבזת את זמנם וכרוכה בעלות כספית שהמשטרה אינה מעוניינת לשאת בה", כתבה גלאון על פי עדותו של בן-ישי. "האבסורד בסיטואציה זועק לעיני כל: המשטרה, שתפקידה למנוע נהיגה בשכרות, כהגדרתה על פי חוק, מסרבת לבקשת אזרח שכל רצונו הוא לוודא שהוא אינו נוהג כשהוא שתוי".

פנייתה של ח"כ גלאון התקבלה בלשכת המפכ"ל, והיום הוא שיגר לה מכתב תשובה שבו, כאמור, הודיע לה על ההנחייה החדשה שתתיר בדיקה לכל מי שמעוניין בכך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ