נבדק חשד ששופט ניסה להשכיר נכס שברשותו בניגוד לכללי האתיקה

זאיד פלאח קידם השכרה של שטח מסחרי ללשכת ההוצאה לפועל בעכו, שלה קשרי עבודה עם בית המשפט

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, בודק לבקשת הנהלת בתי המשפט מידע שלפיו שופט בית משפט השלום בחיפה ניסה להשכיר נכס שברשותו, לכאורה בניגוד לכללי האתיקה לשופטים. השופט, זאיד פלאח, הציע לרשות הגבייה והאכיפה לשכור נכס מסחרי בעכו בשטח של יותר מאלף מ"ר, להפעלת לשכת ההוצאה לפועל בעיר.

אתמול התכנסה ועדת המכרזים של מנהל נכסי הדיור הממשלתי במשרד האוצר, לדון בהצעות שהתקבלו לשכירת המבנה שבו תפעל לשכת ההוצאה לפועל בעכו. חברי הוועדה עודכנו בפרטי המקרה, ומעבר לסוגיה האתית, הנבחנת על ידי הנציב גולדברג, הועלה בפני חבריה החשש שאם הצעתו של השופט פלאח תזכה במכרז, מציעים אחרים עלולים לחשוב שהשופט זכה בו רק משום היותו שופט מכהן, שכן קיימים קשרי עבודה הדוקים בין הרשות השופטת לרשות האכיפה והגבייה.

בכללי האתיקה לשופטים נקבע כי "שופט לא ינהל עסקים באופן פעיל, בין במישרין בין בעקיפין". עוד נקבע כי "שופט רשאי לנהל בעצמו את נכסיו ואת נכסי בני משפחתו ולפעול בהשקעתם, ובלבד שלא יהיה בכך עיסוק פעיל בעסקים. השופט יימנע מפעילות כאמור, העלולה לגרום לפגיעה במעמדו כשופט או להעמידו בניגוד עניינים עם תפקידו כשופט".

שופט בית משפט השלום בחיפה זיאד פלאחצילום: אתר בתי המשפט

בבסיס כלל האתיקה עומד החשש, ולו למראית עין, כי שופטים ינצלו את מעמדם כדי לקדם עניינים אישיים. ועדת האתיקה לשופטים, המקבלת פניות משופטים המבקשים לברר כיצד לנהוג בסוגיות שונות בהתנהלותם היומיומית, נוהגת בקו נוקשה ביחס לפניות הנוגעות לניהול עסקים על ידי שופטים (ראו תיבה).

במקרה זה השופט עמד בחזית וקידם באופן אישי את שכירתו של הנכס המסחרי, מול אנשי ההוצאה לפועל ומשרד האוצר, והוגדר בדיונים כ"מציע" הנכס. פלאח הציע נכס ברחוב החרושת 4 בעכו, לצורך הקמת לשכת ההוצאה לפועל בעיר, שפועלת היום בין כותלי בית משפט השלום בעיר.

הנכס שהציע להשכרה הוא בשטח כולל של 1,263 מ"ר וכולל חלק מקומת הקרקע, קומת הביניים והקומה הראשונה והשנייה של הבניין. השכירות המוערכת על הנכס עומדת על עשרות אלפי שקלים בחודש.

אנשי מנהל הדיור הממשלתי ואנשי רשות האכיפה שביקרו בחודש שעבר במבנים שהוצעו על ידי מציעים שונים לצורך הפעלת לשכת ההוצאה לפועל בעיר גילו כי מי שהגיע להציג את הנכס, בסיור בשעת צהריים מוקדמת, הוא לא אחר מאשר השופט החיפאי. משהתברר כי המציע הוא שופט מכהן, נמסרה על כך הודעה לנשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, ולמנהל בתי המשפט, השופט משה גל. על פי הנחייתה של ביניש, הועבר הנושא לבדיקת הנציב גולדברג.

הבניין בעכו שבו נמצא השטח המסחרי שניסה השופט להשכירצילום: חגי פריד

גורם המצוי בפרטי האירוע הביע פליאה על התנהלותו של השופט פלאח, שמקדם באופן פעיל עסקת שכירות של נכס מסחרי מול גוף בעל זיקה ישירה לפעילות מערכת בתי המשפט, בעודו מכהן כשופט.

פלאח הוא בנו של השופט בדימוס פארס פלאח, לשעבר סגן נשיא בית משפט השלום בעכו ומי שהיה השופט הדרוזי הראשון במערכת המשפט. הוא משמש שופט צבאי במילואים ומונה לשיפוט ב-2005.

מדוברות משרד האוצר נמסר בתגובה כי מאחר שוועדת המכרזים טרם סיימה דיוניה וקיבלה החלטה סופית, הם מנועים מכל תגובה בנושא. מדוברות משרד המשפטים נמסר בשמו של גולדברג כי בשל חובת הסודיות המוטלת על הנציב, לא ניתן להתייחס לשאלות בעניין. מדוברות הנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי אינם מתייחסים לשאלות בעניין תלונות הנמצאות בבירור על ידי נציב תלונות על שופטים.

ועדת האתיקה: לשופטים אסור אפילו לגבות כספים לוועד הבית

ועדת האתיקה לשופטים, שבראשה המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליעזר ריבלין, מגלה נוקשות בכל הנוגע למעורבות עסקית של שופטים מכהנים. בשנים האחרונות נתנה הוועדה, בעקבות פניות של שופטים שביקשו לדעת כיצד לנהוג, שורת החלטות הנוגעות גם לאיסור החל על שופטים לנהל עסקים באופן פעיל, במישרין או בעקיפין.

אחת ההחלטות של הוועדה, שיכולה להעיד על מדיניותה, ניתנה בעקבות פנייה של שופט שביקש לשמש אחד משני החברים בוועד בית משותף. התפקיד, הסביר השופט לוועדה, כולל איסוף כספים וניהול "קופה קטנה". הוועדה דחתה את הבקשה וקבעה שכיוון שהשופט אמור להיות מעורב באיסוף ובניהול כספים הוא לא יכול לשמש חבר ועד הבית, אף על פי שמדובר בהיקף כספי מצומצם.

במקרה אחד, פנתה רשמת לוועדה וביקשה לקיים תערוכת ציורים שציירה בבניין ציבור באמצעות אוצרת למשך שבועיים. את הכנסות התערוכה ביקשה הרשמת לתרום לעמותה והבטיחה שלא תהיה לה כל מעורבות כספית, לא בגביית הכספים ולא בדרך אחרת.

הרשמת הבטיחה כי מי שירכוש תמונה יעשה זאת בתרומה ישירה לעמותה וכי היא תימנע מלציין את תפקידה השיפוטי בקשר לתערוכה או לתרומה לעמותה. בהחלטתה קבעה הוועדה כי אין מניעה שהרשמת תערוך תערוכת ציורים, בתנאי שתפקידה השיפוטי לא יאוזכר. יחד עם זה קבעה הוועדה כי אין זה ראוי שיהיה רכיב כספי כלשהו ולו באופן עקיף על ידי תרומה לעמותה בגין רכישת תמונות, גם אם זה יהיה ללא מעורבותה של הרשמת.

באוגוסט האחרון קבעה הוועדה כי אסור לשופט להציג אוסף תצלומים שצילם כתחביב ארוך שנים באתר אינטרנט מסחרי, אף על פי שהבטיח שרווחים שיתקבלו ממכירת התצלומים באתר יועברו לאגודה למלחמה בסרטן.

השופט פנה לוועדה וטען כי הוא מציג מתצלומיו כבר שנים באתר המאפשר לצפות בהם ולעתים גם לרכוש תצלום. השופט התחייב כי מושאי צילומיו יהיו נופים וטבע וכי כל סכום שיתקבל ממכירת תצלומיו יועבר כתרומה. השופט אף הסכים כי תצלומיו יוצגו בעילום שם או תחת שם נעוריו שאינו מוכר. הוועדה קבעה כי "אין זה ראוי והולם את מעמדו של שופט להציג תצלומים שצולמו במסגרת תחביבו באתר מסחרי... גם אם לא תצמח לשופט טובת הנאה כספית מהצגת תצלומיו באתר, עצם הצגת התצלומים מקדמת את האתר המסחרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ