במשטרה לא מחכים לחקיקה: קצינים לא יורשו להתראיין

מסמך חדש מגדיר תנאים נוקשים להתקשרות בין דוברים לעיתונאים. בין השאר, נציגי המשטרה לא יוכלו להתייחס לחקירות שעדיין לא הוגש בהן כתב אישום

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

משטרת ישראל לא מחכה להשלמת החקיקה שתקבע חיסיון על חומרי חקירה, ולמעשה תביא להסתרת חקירות מהציבור. לאחר שראש אגף החקירות, ניצב יואב סגלוביץ', הצהיר שהוא רוצה לחקור בחושך, יזם דובר המשטרה, תת-ניצב אלון לבבי, מסמך שמגדיר תנאים נוקשים להתקשרות בין הדוברים שתחתיו לעיתונאים.

במוקד המסמך, שקיבל גיבוי מהמפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, עומד איסור מוחלט על קציני משטרה להתראיין בכלי התקשורת בעניין חקירות שעדיין לא הוגש בהן כתב אישום. לבבי הציג אתמול לדוברים את התנאים החדשים, והוותיקים שבהם ביקשו לטעון שהמסמך יוצר מצב שקשה מאוד לעמוד בו. לדבריהם, אי אפשר להפקיר את הזירה התקשורתית בפרשות גדולות, כמו השחיתות בפרויקט הולילנד או עבירות המין של הנשיא לשעבר משה קצב.

קושי נוסף טמון במצבים שבהם המשטרה נדרשת להתמודד עם טענות לליקויים בעבודתה, כמו במעצרים שלא הניבו פירות ופעולות בניגוד לנהלים. אישור לתת מענה לפניות מעין אלה יינתן רק על ידי ראש מדור; הדוברים יידרשו להעביר את השאילתה בכתב לראש המדור, שיעביר תשובה מסודרת.

יוחנן דנינו עם עיתונאים צילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כלל נוסף שלבבי מתכוון להנהיג בעבודת הדוברים הוא איסור על הצגה לתקשורת של חומרי משטרה לפני כתב אישום - אלא במקרים שבהם המשטרה פעלה כראוי.

כמו כן, דובר משטרה מחוזי לא יוכל להעלות לשידור קצין משטרה בכיר לראיון, או כל קצין אחר בזמן אירוע חירום ללא אישור ועדכון של חטיבת הדוברות, וקבלת אישור נוסף מהמפכ"ל. מדובר באירועים כמו נפילת טילים, רצח, פיגוע.

שיחות רקע עם קצינים בכירים עם עיתונאים, יוכלו להתקיים רק לאחר הגשת בקשה בכתב שבוע מראש. אחריות, ובמהלך השיחה יהיה חייב להיות נוכח דובר שיתעד בכתב את הדברים. במידה ועיתונאי פנה באופן עצמאי לקצין, יהיה עליו להודיע על כך לחטיבת הדוברות במשטרה ולדווח על תוכן השיחה.

הדוברים יידרשו לשלב בתשובות לכל השאילתות מסרים מתוך "בנק מסרים" מוגדר. דוגמה לכך ניתן היה לראות השבוע בתגובה שהעבירה המשטרה לפענוח הרצח של ד"ר אלי ללוז. הרצח פוענח על ידי מרחב ירקון, ובתגובת המשטרה נכתב כי "מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שיבח את פעולתו של צוות החקירה המיוחד. פענוח הרצח בוצע במהירות ובמקצועיות רבה. פעולה נחושה זו משקפת את מדיניות הארגון שנקבעה לשנים הקרובות, שעיקרה הגדלת סיכויי עבריין להיתפס". קצינים ציניקנים במשטרה יכלו להתבדח על נוסח התגובה, כאילו לכידת רוצחים היא מדיניות חדשה שהונהגה על ידי דנינו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ