בג"ץ דחה עתירה נגד חוק הנכבה

השופטים, בראשותה של נשיאת העליון ביניש, קבעו כי אין בשלב זה מקום להתערבות שיפוטית בחוק, שמאשר קיצוץ תקציבים למתכחש לקיום ישראל כיהודית ודמוקרטית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בג"ץ דחה היום (חמישי) עתירה שהגישו תשעה עותרים נגד "חוק הנכבה", שמסמיך את שר האוצר לקצץ בתקציבי גופים מתוקצבים או נתמכים, אם אלה שוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, או שמציין את יום העצמאות כיום אבל.

בעתירה, שהוגשה במאי על ידי עשרות בוגרי התיכון הערבי האורתודוקסי בחיפה, ארגון עדאלה, האגודה לזכויות האזרח וגופים נוספים, נטען כי מדובר ב"חוק אנטי דמוקרטי הפוגע באופן חמור ומהותי בזכויות אזרח בסיסיות של האזרחים הערבים בישראל, בהן חופש הביטוי, החופש הפוליטי והאמנותי, הזכות לשוויון, בזכותם לכבוד של האזרחים הערבים, הזכות לחינוך, החופש האקדמי וחופש העיסוק".

שופטי בג"ץ קבעו כי העתירה מקפלת בתוכה שאלות מורכבות בעלות חשיבות ציבורית, אולם בשלב זה אין מקום להכרעה שיפוטית בטענות. צוות השופטים, בראשותה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, כתבו עוד כי העתירה אינה בשלה בשל העדר תשתית עובדתית קונקרטית החיונית, בנסיבות העניין, לצורך הכרעה בנסיבות השונות שהעלו העותרים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עוד ציינו השופטים כי ככל שייפגעו העותרים או מי מהם או אחרים מהפעלת החוק, קיים להם צעד חלופי בבית המשפט לעניינים מנהליים, שם יוכלו להגיש גם בקשה לצו ביניים המונע את הפעלת החוק לגביהם.

בעדאלה ובאגודה לזכויות האזרח אמרו בתגובה כי "בית המשפט בפסיקתו מתעלם מכך שהפגיעה הן בחופש הביטוי והן בזכויות האזרחים הערבים כבר מתקיימת בפועל, עוד לפני שהחוק החל להיות מיושם. היות שניסוח החוק כה רחב ועמום, גופים רבים עלולים לנהוג בצנזורה עצמית כדי שלא לעמוד בסיכון הזה. בג"ץ החמיץ היום את ההזדמנות להבהיר למחוקקים שיש גבול להשתלחות בזכויות אדם בכלל ובאוכלוסיה הערבית בפרט. אנו נמשיך לעקוב אחר מקרים של פגיעה קונקרטית ונשקול פנייה חוזרת לערכאות המשפטיות".

תגיות:

תגובות