ראש הממשלה לשעבר, בכירים בעיריית י-ם ושורה של אנשי עסקים מואשמים בשוחד בפרשת הולילנד

פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה הבשילה אתמול לכתבי אישום. לפי הפרקליטות, יזמי הפרויקט שילמו תשעה מיליון שקלים שוחד לאהוד אולמרט, לראש העיר י-ם לשעבר לופוליאנסקי ולבכירים נוספים כדי להגדיל את היקף הבנייה. בפרשייה נוספת בכתב האישום שולם שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל

תומר זרחין וניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין וניר חסון

הפרקליטות הגישה כתבי אישום בפרשת הולילנד: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, צמרת עיריית ירושלים לשעבר ושורה של אנשי עסקים מואשמים במתן ובקבלת שוחד בפרשת השחיתות המסועפת.

אולמרט מואשם בקבלת שוחד של כ-1.5 מיליון שקל תמורת קידום ענייניהם של יזמי נדל"ן, בתקופה שכיהן כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת - כמי שממונה על מינהל מקרקעי ישראל. מנהלת לשכתו של אולמרט בעבר, שולה זקן, נאשמת בקבלת שוחד של כ-350 אלף שקל לכיסוי חובות בגין קניית בית, וכן בהלבנת הון. עיקר סכום השוחד שקיבלו אולמרט וזקן הגיע לפי האישום מהלל צ'רני, היזם של פרויקט הולילנד.

נאשמים נוספים בקבלת שוחד: ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, שקיבל מצ'רני סכומי עתק דרך עמותת יד שרה; סגן ראש העיר ירושלים אליעזר שמחיוף - שפוטר אתמול; חבר הנהלת העירייה ומועצת העיר אברהם פנר; מהנדס העיר בעבר אורי שטרית; וכן מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר יעקב אפרתי.

הולילנד. ההגנה תטען שהוא בכלל יפה ותרם לעירצילום: אייל טואג

הנאשמים במתן השוחד: יזם הנדל"ן צ'רני; איש העסקים אביגדור קלנר, ששימש בתפקידים שונים בקבוצה שהקימה את מיזם הולילנד; אמנון ספרן, ששימש כמנהל בחברה; שמעון גלאון, ששימש גם הוא כמנהל במיזם; ומאיר רבין, המאכער, שהיה בעל קשרי משפחה וחברות עם חלק ממקבלי השוחד. רבין נאשם גם בקבלת שוחד ובתיווך לשוחד. נאשם נוסף במתן שוחד בפרשייה שמסתעפת מהפרשה המרכזית הוא דני דנקנר, ששימש כיו"ר דירקטוריון בנק הפועלים וכיו"ר חברת תעשיות מלח.

150 חוקרים ביאח"ה השתתפו בגילוי השחיתות בפרשה

כתב האישום מגולל שלוש פרשיות נפרדות, הכרוכות אחת בשנייה. שלוש הפרשיות עוסקות בקידום פרויקטים נדל"ניים, תוך מתן שוחד לעובדי ונבחרי ציבור בעיריית ירושלים ובמינהל מקרקעי ישראל. במרכז כתב האישום עומד פרויקט הנדל"ן הולילנד בירושלים, שגדל לשכונת מגורים של למעלה מ-1,000 יחידות דיור, חלקן בשני מגדלים בני יותר מ-30 קומות.

על פי כתב האישום, יזמי הנדל"ן סיפקו לאורך זמן את צורכיהם הכספיים של נבחרי הציבור ומקורביהם. בתמורה פעלו נבחרי הציבור לטובת הפרויקט - לבקשת היזמים - בכמה אופנים: הם הסירו מכשולים, דחו התנגדויות, קיצרו באופן דרמטי את לוחות הזמנים של ההליכים התכנוניים, הגדילו באופן ניכר את אחוזי הבנייה וביצעו שינויים בייעוד המקרקעין. בצד פעולות אלה מתאר כתב האישום גם מתן שוחד בפרויקטים נד"לניים מחוץ לירושלים, בעתלית ובכמה חוות ברחבי הארץ.

כ-150 חוקרים ביאח"ה לקחו חלק בחקירת השחיתות בתיק הולילנד. חוקרי יאח"ה פעלו במשותף עם חוקרי רשות המסים, בליווי פרקליטות מחוז תל אביב.

בחמש שנים שילמה חברת הולילנד מיליונים לנבחרי ציבור

במרכז הפרשה עומד הלל צ'רני, שהיה בעל הזכויות בקרקע שעליה נבנה פרויקט הולילנד. עוד בשנות ה-90 הוא החל לפעול לשינוי ייעוד הקרקע ממלונאות למגורים, ולהגדלת אחוזי הבנייה במתחם. ביחד עם עד המדינה בפרשה, ש"ד, איש נדל"ן עתיר ניסיון שזהותו אסורה בפרסום, רקם צ'רני תוכנית רב-שלבית כדי להוציא לפועל את המיזם.

לפי האישום, צ'רני ידע שהגידול בזכויות הבנייה שאליו הוא חותר יחייב תמיכה רחבה של נבחרי ציבור. כדי להשיג תמיכה זו, בחר בדרך של מתן טובות הנאה מופלגות. הזרועות של צ'רני במתן טובות ההנאה היו עד המדינה והמאכער מאיר רבין, שתיווכו בין הצדדים בהעברות הכספים בין השנים 1994 ל-2007.

בסוף 1999 מכר צ'רני חלק מהקרקע לחברת "הולילנד פארק", שגם היא נאשמת בתיק. כך הפכה הולילנד פארק - שנוהלה על ידי אביגדור קלנר, אמנון ספרן ושמעון גלאון - לבעלים משותפים במתחם הולילנד. לפי האישום, בשנים 2003-2007 פעלה הולילנד פארק למתן טובות הנאה כספיות בשווי מיליוני שקלים לנבחרים ולעובדי ציבור, בתמורה לקידום הפרויקט.

לפי האישום, קלנר וספרן פעלו במקביל להשבחת קרקע של חברת הזרע בכמה חוות ברחבי הארץ. היעד לשוחד הפעם היה מינהל מקרקעי ישראל; חלק מטובות ההנאה הכספיות הוענקו לאולמרט, שמתוקף תפקידו כשר התמ"ת היה ממונה על המינהל. כתב האישום מגלה כי בשנים 2002-2005 העבירו קלנר וספרן כ-1.7 מיליון שקלים לידי עד המדינה והמאכער רבין, על מנת שיועברו לעובדי הציבור ולנבחרים, כדי לקדם את ההשבחה.

במוקד הפרשייה השלישית עומד ניסיונה של חברת תעשיות המלח לקדם הסדר עם מינהל מקרקעי ישראל לשינוי ייעוד קרקעות בעתלית ובאילת. לפי האישום, דני דנקנר סיכם עם רבין שיעביר למנהל המינהל יעקב אפרתי 1.1 מיליון שקלים, ואפרתי לקח לבסוף שוחד בסכום שלא פחת מ-45 אלף שקלים.

שולה זקן ביקשה עגילים ב-10,000 דולר - וקיבלה

במסגרת פרשת חברת הזרע קיבלה שולה זקן, על פי כתב האישום, טובות הנאה שונות: ב-24 באוקטובר 2003 רכש עד המדינה ש"ד לזקן, לבקשתה, זוג עגילים בשווי של 10,000 דולר. בסמוך לאחר קבלת העגילים מש"ד, החליפה זקן את העגילים בסט של שלוש טבעות בשווי של כ-11 אלף דולרים. גם את ההפרש, בסך של כאלף דולרים, שילם ש"ד.

בינואר 2004 רכש ש"ד לזקן תמונת שמן בשווי של 1,200 דולרים. במועד שאינו ידוע במדויק לפרקליטות, רכש ש"ד לזקן זוג נעליים בסך שלא פחת מ-1,000 דולרים, ותיק שעלותו לא פחתה מ-2,000 דולרים.

פרט נוסף על דרך מתן טובות ההנאה עולה מפגישה שהתקיימה ככל הנראה בסוף שנת 2002. היה זה כשעד המדינה נפגש עם יוסי אולמרט, אחיו של ראש הממשלה לשעבר, בבית קפה בתל אביב. בפגישה מסר ש"ד לאולמרט צ'קים בסך מאות אלפי שקלים, זאת לבקשת אחיו, אז ראש העיר ירושלים.

יועצו של אולמרט: עד המדינה מפוקפק, כל התיק מופרך

אמיר דן, יועץ התקשורת של אהוד אולמרט, מסר בתגובה: "כתב האישום הוגש בלי שהפרקליטות איפשרה לאולמרט אפילו את זכותו הבסיסית לשימוע, למרות הידיעה הברורה של אנשי הפרקליטות כי התיק בעניין הולילנד, בכל הנוגע לאולמרט, הוא מופרך מיסודו ומורכב מטענות בעלמא של עד מדינה מפוקפק, שאפילו חוקריו חשדו בו כי שיבש ראיות. אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין".

פרקליטו של דני דנקנר, נבות תל-צור, מסר: "דנקנר דוחה בתוקף את הטענות המיוחסות לו בכתב האישום. הוא מעולם לא שיחד איש והטענות בעניין חסרות שחר ואין להן בסיס כלשהו בחומר הראיות. הדחייה הגורפת של הטיעונים בשימוע מלמדת שהליך השימוע היה בגדר משחק מכור, שיש בו כדי לפגוע באופן אנוש במוסד השימוע ובאמון הציבור בשיקול דעת הפרקליטות".

מטעמו של יעקב אפרתי נמסר: "הפרקליטות קיבלה במלואה את עמדתנו בשימוע, שלפיה אפרתי לא קיבל שוחד ממאן דהוא בעניינה של הזרע. הפרקליטות קיבלה גם את מרבית טענותינו בעניין חברת תעשיות מלח. אנו מאמינים שגם הטענה הבודדה שנותרה בעניינו תידחה".

מסנגורו של אביגדור קלנר, עו"ד איתן מעוז, נמסר: "ניאבק על חפותו של קלנר בביהמ"ש".

עו"ד קנת מן, המייצג את אורי שטרית, מסר: "ננהל תיק הוכחות בבית המשפט ונראה שמה שכתוב בכתב האישום אינו משקף את האמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ