הולילנד |

מה קורה כשאולמרט לא לומד לקח

ראש הממשלה לשעבר יצא זכאי בראשון במשפטיו. מאז הוא לא הפסיק להסתבך. אולם נראה שההרתעה המשטרתית נגד אישי הציבור מתחילה לפעול

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

אהוד אולמרט יזכור תמיד היטב את חמישה בינואר, ועכשיו יש לו שתי סיבות לכך. בשנת 2006 היה זה הבוקר הראשון שלו כראש הממשלה בפועל, למחרת שקיעתו של אריאל שרון בתרדמת, ולמעשה קדם לו חצי ליל שימורים, בגלל הסתבכות פעולה ביטחונית כלשהי. שש שנים אחר כך, אתמול, ספג אולמרט עוד כתב אישום, פרק נוסף בסדרה ארוכה, והפעם כחלק מפרשת שחיתות חמורה במיוחד - תוכנית עבריינית, כהגדרת הפרקליטות, לאורך שנים ולרוחב יזמים ונבחרים, פקידים ומתווכים. העונש הקבוע בחוק ללקיחת שוחד בעד פעולה הקשורה בתפקיד הוא שבע שנים, ועוד "עשרת אלפים לירות", במינוח מהימים שבהם הלירה עדיין לא היתה שקל ואולמרט, נאשם מספר שמונה בתיק הולילנד, לא הועמד לדין כדבר שבשגרה.

הפרקליטות, משמע פרקליט המדינה משה לדור, שעבירותיו-לכאורה של אולמרט בפרשת הולילנד הביאו אותו עד כדי רתיחה; ולא פחות מכך פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), אלה רובינק, עם בכירי סגניה. בשנת 1997 שמעה רובינק, כלא מאמינה, את ראשון שופטיו של אולמרט, עודד מודריק, מזכה אותו בתיק החשבוניות בליכוד. מודריק הפליג במליצות. "ייחוס עבירות מרמה לראש עיריית ירושלים - זו שעיר האמת קורא לה בספר זכריה - הוא כשלהבת הניצתת בארזים", הוא התפייט. אתמול חתמה רובינק על כתב אישום המעמיד לדין לא רק אחד מראשי עיריית ירושלים - שוב אולמרט - אלא שניים, גם את אורי לופוליאנסקי. גם הפעם, בכל התקופה שעליה יישפט, היה אולמרט מבכירי הליכוד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בעקבות המשפט ההוא, אצל מודריק כדן יחיד, שקלה פרקליטת המדינה עדנה ארבל לערער על הזיכוי. לבסוף ויתרה, פן ייאמר שרודפים את אולמרט. אבל נלמד לקח חשוב, אולי גם ממשפטו של שר המשפטים - כאז כן עתה - יעקב נאמן, שזוכה בידי השופט דן ארבל: לבקש הרכב של שלושה שופטים בתיקים של אישי ציבור. כך היה מכאן ואילך אצל אריה דרעי, יצחק מרדכי, חיים רמון ומשה קצב. כל התיקים הללו הסתיימו בהרשעות, וגם אולמרט ניצב כיום בפני שלושה שופטים בירושלים. כך היה גם אילו שרון עמד לדין, כהמלצת עדנה ארבל, ולולא בא מני מזוז לסגור את תיק האי היווני.

מי שלא למד לקח, אך לפי כתב האישום למד לקחת, היה אולמרט. עוד לא יבשו מלותיו הרכות של מודריק, ואולמרט שב לסורו. כך נולד חלקו בתיק האי היווני, שאותו סגר לו מזוז בנימוק של חוסר ראיות מספיקות. אולמרט עלץ כאילו טוהר כליל, אבל יורשו של מזוז, יהודה וינשטיין, הסביר השבוע, כשסגר את תיקו של השופט יורם דנציגר מחוסר אשמה, שהנימוק של חוסר ראיות פירושו "שאדם סביר היה סומך על (הראיות בתיק) כדי לקבוע שהחשד עדיין קיים ועומד".

אחרי האי היווני, ולפי החשדות גם לפניו ובאותה עת, היו ראשונטורס ומרכז ההשקעות ובנק לאומי והולילנד, או שמא אוי-לי-לנד. בתיק זה אולמרט הוא האיש השווה מיליונים: מיליון וחצי לו, חצי מיליון לאחיו יוסי, שליש מיליון לשולה זקן ו-1.4 מיליון למקורבו, מהנדס העיר אורי שטרית. לפי רשימת העדים, צפוי הפעם איחוד משפחות בבית המשפט, כל ארבעת האחים אולמרט - אהוד ויוסי ועמרם וירמי, וגם רעייתו של יוסי, לינדה. יהורם גאון ידבר, לא ישיר, ובהופעת אורח יתכבד ויבוא מוריס טלנסקי, בעל הזכויות על המותג "פרשת טלנסקי", שיעיד על נתיב הכסף שהועבר ליוסי לבקשת אהוד.

וכמו טלנסקי, בעונה המותחת ההיא של 2008, בעדות המוקדמת שהשופטים ניאותו לגבות ממנו לבקשת לדור, כך בהולילנד עד המדינה, שי"ן, שנאשמי הולילנד לא יתאבלו אם בריאותו תידרדר עד כדי שייבצר ממנו להעיד. בלי שי"ן, תיק הולילנד יהיה קשה הרבה יותר לתביעה, גם אם לא בלתי אפשרי. ספק אם מי מהחשודים שהיו לנאשמים התפלל לאריכות ימיו של שי"ן. אולמרט, שהיה ראשון המוזמנים לשימוע, במארס אשתקד, ביקש וקיבל דחייה אחר דחייה, למאי ולאוקטובר ולסוף אותו חודש, עד שהגדיש את הסאה בבקשה נוספת, להמתין עד מאי השנה. ראשון נקרא, אחרון נשמע, ובינתיים אלוהים גדול.

כשנחקרו בשעתם החשדות שהביאו להרשעתו של שר האוצר אברהם הירשזון, איש אולמרט, נמצאו בתיק קצות חוט שהובילו גם לאולמרט, אך מערכת אכיפת החוק גזרה על עצמה להתמקד בעיקר ולא להתפזר לצדדים. בהולילנד יצאה המערכת מגדרה, בניגוד קוטבי לטענות דוברי אולמרט, לחוס עליו. לא נהגו בו כבחשודים אחרים, שנעצרו ושרכושם חולט. בגלל מבול החשדות וערבוב הפרשיות אף קיבל אולמרט, כנאשם ב"ראשונטורס", חומרי חקירה מהולילנד, שמא יש בהם כדי לסייע להגנתו במשפט המתנהל.

לפי פרשות התביעה בתיקים השונים וביתר שאת בהולילנד, חמדנותו של אולמרט לא ידעה שובע, אבל היה לה צד נדיב, אם גם תועלתני: אחרים, ומעל כולם זקן, נהנו ממנה. לא ייפלא אם כך נוצרה כלפיו מחויבות רגשית ועניינית כאחת. לא בנקל ייצא מחוג מקורביו מי שיפליל אותו ובכך גם את עצמו. שי"ן, שהסכם עד המדינה אתו יתפרסם בימים הקרובים ויחשוף את היקף ההסדר הכספי אתו (בעיקר מחיקת חובות ודמי קיום, לטענת מורשי החתימה), הלך אל מערכת החוק בכיוון ההפוך מהמקובל, כדי לקבל חסינות עצמית לצורך תביעותיו האזרחיות.

החקירה - בלוח זמנים דחוס, באיסוף שקדני של ראיות, בהאזנות סתר ובכוח אדם חסר תקדים של עשרות חוקרי יאח"ה ויחידת העל "להב" - נזקפת במשטרה לזכות התחכום והמיומנות של שלומי איילון, אפרים ברכה, איציק אברהם, זיווה אגמי ועמיתיהם. "זאת הדרך היחידה", אמר אמש ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב יואב סגלוביץ. "להילחם בפשיעה החמורה ולהגביר את ההרתעה". לפי הדילול המסוים באחרונה בזרם הידיעות המודיעיניות על עבריינות אנשי ציבור, שמעבירים בדרך כלל למשטרה מקורות בעלי עניין כגון יריבים פוליטיים, ההרתעה אכן מתחילה לפעול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ