פרשת הולילנד: ארבע פגישות וקריצה מספיקות כדי למחוק חוב של מיליונים

אם יהפוך כתב האישום החמור להרשעה, יוכח כי במקביל לעולם בו חי הישראלי הרגיל, מתקיימת שגרה אלטרנטיבית ומפחידה של שחיתות שלטונית עצומה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

ב-2004 היה מהנדס עיריית ירושלים אורי שטרית חייב לבנק הפועלים סכום שמן במיוחד של 2.5 מיליון שקלים. שטרית המודאג פנה לאיש העסקים ש"ד וביקש ממנו שיפעיל את קשריו בחלונות הגבוהים של הבנק ויסייע לו לצמצם את החוב. באותה תקופה כבר נרקמו בין שטרית לבין ש"ד מערכת יחסים מושחתת, כך לפחות על פי כתב האישום שהגישה המדינה אתמול בפרשת הולילנד. לבקשתו של ש"ד, שהפך לעד מדינה בפרשה, קידם שטרית במרץ את תוכניות הבנייה הגרנדיוזיות של המפלצת הירושלמית, ובתמורה קיבל מהנדס העיר מאיש העסקים שוחד של יותר ממיליון שקלים.

ש"ד הסכים להתגייס ולסייע לשטרית גם בצמצום החוב לבנק הפועלים: הוא ביקש מעוזרו ואיש סודו - עסקן ש"ס בשם מאיר רבין, שמואשם גם הוא במתן שוחד בפרשה - לסדר לשטרית פגישה עם סגן יו"ר בנק הפועלים דני דנקנר, ולבקש ממנו לעזור לשטרית. דנקנר פגש את שטרית במשרדו בתל אביב, ואחרי הפגישה פנה לפקידים בבנק וביקש שייפגשו עם שטרית ויקדמו פשרה. בנובמבר 2004 הגיעו בנק הפועלים ושטרית לעמק השווה: שטרית ישלם לבנק 105 אלף דולר בלבד, ב-42 תשלומים שווים בסך 2,500 דולר, מדי חודש. למרות שהחוב שלו צומצם פלאים, שטרית לא שילם את היתרה מכיסו. באותו חודש שבו נחתם ההסכם עם בנק הפועלים העביר ש"ד לשטרית 42 המחאות, כל אחת על סך של 2,500 דולר. ביולי 2008 מחק בנק הפועלים שארית חוב שנותרה לשטרית.

הסיפור הזה הוא אחד משלל סיפורים השזורים בתוך כתב האישום שהגישה אתמול פרקליטות המדינה בפרשת הולילנד, כתב אישום שמתאר עולם מקביל לזה שבו חי הישראלי הרגיל, עולם שבו באמצעות ארבע פגישות, שלוש שיחות טלפון ושתי קריצות, פוחת חוב של איש עם קשרים בשני מיליון שקלים באחד הבנקים הגדולים במדינה. עולם שבו מפנקים ראש לשכה של שר בעגילים ששווים 2,700 דולר מחנות בכיכר המדינה. עולם שבו נבחרי ציבור פורטים בגמ"חים המחאות שניתנו להם כשוחד למזומנים. עולם שבו בכירים בשירות הציבורי משתעבדים לגחמות של יזמים ומאכערים, תמורת מעטפות מזומנים ותרומות של מיליונים לעמותות וישיבות. עולם שבו מזרימים יזמים כסף שחור לקמפיינים פוליטיים תמורת הטבות שלטוניות מפליגות. הכול על פי כתב האישום, כמובן.

הולילנד. ההגנה תטען שהוא בכלל יפה ותרם לעירצילום: אייל טואג

פרשת הולילנד נפרשת על פני יותר מ-10 שנים. מככבות בה עשרות דמויות. היא מגוללת את הסיפור האלטרנטיבי על שוק הנדל"ן, כמו גם את סיפור האלטרנטיבי על השירות הציבורי. ובתפקיד המספר: עד המדינה ש"ד, אחד מוותיקי הענף, ידידם של כמה פוליטיקאים ואילי הון. בעזרת זיכרונותיו, יומניו האישיים, עשרות המחאות ומאות מסמכים, פורש ש"ד סיפור מבהיל על האדמה שלנו ועל אלה שהופקדו לשמור עליה: ועדות התכנון, מינהל מקרקעי ישראל, חברי מועצת העיר, ראשי הערים, אנשי השר. "לדאבוני הרב, ועד כמה שקשה לי להודות בזה בערוב ימיי, מאז שאני בענף הבנייה מ-66', בצורה זאת או אחרת תמיד שולמו שלמונים או ניתנו טובות הנאה או יד רוחצת יד, בין אם זה בתל אביב, חיפה או ירושלים", סיפר ש"ד בעדותו במשטרה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

לולא היתה תאוות הבצע מוטיב כל כך בולט בעלילה הזו לא היתה הפרשה הזאת רואה אור. לולא סכסוך המיליונים שבין ש"ד לבין יזם תוכנית הולילנד הלל צ'רני, הפרויקט הזה היה ממשיך להיבנות, ומתהווה לשטח בנוי בהיקף של יותר מפי 2 מגודלו הנוכחי. היו בוודאי מי שטוענים שהוא בכלל יפה, שהוא הביא אוכלוסייה חזקה לעיר הנחלשת, שאלה שמריחים ממנו שוחד ראו יותר מדי סרטי פשע. זה היה השיח סביב הפרויקט עד שש"ד חצה את הקווים, והוביל את חוקרי המשטרה אל חשבונות הבנק של משפחת זקן. עד שש"ד החליט לשבור את קשר השתיקה שהפרקליטות, המשטרה והעיתונות לא הצליחו להבין. ואולי לא כל כך ניסו להבין, איך הפרויקט הזה צמח בקצב מסחרר ודמיוני.

בחודשים הקרובים תנסה סוללת עורכי דין לקעקע את אמינותו של ש"ד בעדות שימסור בבית המשפט המחוזי בתל אביב. היא תציף את חטאי העבר שלו, את מה שכתבו עליו שופטים, את כל מה שחושבים עליו חבריו לשעבר. מול הניסיון לפורר את גרסתו יעמדו הראיות הקשיחות: מסמכי הבנק, ההמחאות, ההודאות של כמה מהחשודים והראיה מספר אחת: בנייני הענק שעל הרכס. אם הגרסה של ש"ד תשרוד בכל החקירות הנגדיות, ואם הוא יצליח לבסס עלילה יציבה ואמינה, פרשת הולילנד תהפוך באמת לסיפור השחיתות הנורא ביותר שהיה פה מאז ומעולם. עד המריבה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ