פרשת הולילנד |

עד המדינה ל"הארץ": "לא קיבלתי מיליונים מהמדינה"

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

"בניגוד לדברי המלעיזים, לא הסכמתי להעיד בתמורה למיליוני שקלים מהמדינה. אלה דברי הבל. הסכמתי להעיד כדי לסלול את האפשרות להגיש תביעה נגד הלל צ'רני", כך מסר אתמול ל"הארץ" עד המדינה בפרשת הולילנד בהתבטאות נדירה, באמצעות עורכי דינו, אמנון יצחקניא ואילן סובל. צ'רני סירב להתייחס לדברים.

עד המדינה אף התייחס לדבריו של עו"ד נבות תל צור, אחד מפרקליטיו של עוד נאשם בפרשה, יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר, ומי שמייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בכיר נאשמי הולילנד, בפרשת ראשונטורס ומעטפות הכסף של טלנסקי. תל צור אמר אתמול בגל"צ כי הוא מחכה בקוצר רוח לעד המדינה ומקווה שלא יתעלף בכניסה לאולם בבוא זמנו לעמוד בחקירה.

"אשמח לפגוש את עו"ד תל צור ולהשיב לשאלותיו", מסר עד המדינה, "מוטב לתל צור לנהוג בהתאם לכלל ‘אל יתהלל חוגר כמפתח'".

זו ההתבטאות הראשונה של עד המדינה, שכונה בכתב האישום ש"ד. עד כה הוא נמנע מלהגיב לביקורות נגדו, ולא התייחס לטענות לפיהן הסיבה שהפרקליטות מסרבת לחשוף את ההסכם עמו נובעת מכך שהוא כולל תשלום של מיליוני שקלים לעד המדינה.

אתמול יצאה מצד הנאשמים קריאה לחשוף את זהותו של עד המדינה ואת פרטי ההסכם עמו. עו"ד יורם ראבד, המייצג את דנקנר יחד עם תל צור, אמר כי "הבקשה של המדינה להמשיך ולהסתיר את עד המדינה היא בלשון המעטה תמוהה, כי אין כאן סכנת חיים ולא סכנה לביטחון המדינה. הגיע הזמן לחשוף את זהות עד המדינה כי חשוב שהציבור ידע על איזו משענת קנה רצוץ נשענת המדינה, שכן מדובר באדם שהתגלה כסחטן וזייפן".

אלא שהפרקליטות ממשיכה להתעקש על צו איסור פרסום בנוגע לזהותו של ש"ד. בפרקליטות טוענים ש"הסיקור הצפוי ומעמדו של העד מעלים חשש כי פרסום פרטיו יגרום לפגיעה בביטחונו ובאפשרותו לנהל אורח חיים תקין".

עד המדינה, יש לומר, כבר מזמן אינו מנהל אורח חיים תקין. מלבד בריאותו הרופפת, שתביא את הפרקליטות להגיש בשבוע הבא בקשה למתן עדות מוקדמת במשפט בכדי לקצר את ההליכים ביותר משנה כדי שיוכל להעיד (בקשה שפרקליטי הנאשמים מתכוונים להתנגד לה), הוא מבלה חלק גדול מזמנו בהליכים משפטיים. ש"ד נאבק בכמה תביעות משפטיות שהוגשו נגדו, בהן תביעה על סך 2.65 מיליון שקלים שהגיש נגדו יזם פרויקט הולילנד, הלל צ'רני. צ'רני טוען בתביעה כי העמיד לעד המדינה הלוואה לכיסוי חובותיו לגורמים בשוק האפור, לאחר שעד המדינה אמר לו כי הוא "ניצב בפני איומים על חייו ועל חיי משפחתו".

המידע על ההלוואות שהעמיד צ'רני לכיסוי חובות עד המדינה וכן מסכת האיומים על חייו, נחשף לראשונה בתחקיר "הארץ" שפורסם בחודש יוני. בתחקיר נחשפו תצהירים ופרוטוקולים מתביעות שהגיש עד המדינה ומכאלו שהוגשו נגדו, שמציירים את צדו האפל האחר של פרויקט הולילנד.

עד המדינה סיפר בהם בין היתר על איומים שספג מהעבריין יוסי הררי, וכן על חובות כבדים לגל יוסף, מבעלי קבוצת הכדורגל הכוח עמידר רמת גן. בעבר מילא ש"ד שורה של תפקידים בכירים. הוא שימש מנכ"ל של חברת בנייה גדולה, היה מרצה למינהל עסקים וחשבונאות באקדמיה והקים קבוצת חברות עם שותפים נוצצים כמו אליעזר פישמן ויוסי ריגר. בהמשך ייעץ ליזם שווייצי, שביקש לרכוש בירושלים קרקע אשר נודעה בשם הולילנד וכך הכיר את צ'רני, שבבעלותו היה אז מלון במתחם.

השתתף בהכנת הידיעה: תומר זרחין

פרויקט הולילנדצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ