בחירת השופטים לעליון |

מקור בוועדה לבחירת שופטים: ביניש ידעה שאין טעם להתנגד למינוי סולברג

לאור פרישתה בחודש הבא, נשיאת העליון העדיפה להשיג דיל עכשיו, שיכלול את מקורבה זילברטל ואת ברק-ארז, כ"איזון" מול השופט שנתמך בידי הימין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

חברים בוועדה לבחירת שופטים התקשו בתום ישיבתה לקבוע איזה מהמחנות ניצח בסבב המינויים הנוכחי: האם מחנה השופטים ונציגי לשכת עורכי הדין בוועדה, או מחנה השרים וחברי הכנסת. לדברי אחד מחברי הועדה, כל צד עשה ויתורים, ולכן אין "מנצחים" ואין "מפסידים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

אחד מחברי הוועדה אמר בצהריים כי נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, הבינה כי אם לא תקיים עכשיו את הליך הבחירה בית המשפט העליון, הרי שהליך כזה יתרחש מיד עם פרישתה בסוף החודש הבא, כאשר אין כל ביטחון כי השופט המקורב לה, השופט המחוזי צבי זילברטל, ייבחר לתפקיד לאחר פרישתה. בנוסף, אמר חבר הוועדה כי ביניש ידעה שהשופט המחוזי נועם סולברג, תושב התנחלות שנישא על גבי תמיכת הפוליטיקאים מהימין, ממילא ייבחר אחרי פרישתה. לדבריו, בהסכמת מחנה הפוליטיקאים למנות את פרופ' דפנה ברק-ארז, הנחשבת לתומכת באקטיביזם שיפוטי ומקורבת לשופטים בבית המשפט העליון, השיגה ביניש מינוי המאזן את מינויו של סולברג.

גורם משפטי המצוי במהלכי הוועדה אמר כי בבחירתה של ברק-ארז לתפקיד במסגרת הדיל החדש שנרקח בוועדה, הצליחה ביניש לשפר את ה"דיל" הקודם, שעמד בבסיס ההבנות בין רוב חברי הוועדה עד לפני מספר שבועות. דיל זה כלל את בחירת השופטים סולברג, זילברטל ונשיאת המחוזי בתל אביב דבורה ברלינר. ברלינר הוצגה על ידי נאמן, שקידם את הדיל, כמי שמשתייכת לשני המחנות, כי מצד אחד היא דתיה לאומית, ומצד שני נחשבת שופטת עם אוריינטציה "תביעתית", לאור עברה בפרקליטות.

במסגרת הדיל החדש, נפלטה ברלינר, שלא היתה מזוהה במובהק עם שום מחנה, ובמקומה שובץ השופט שהם - על כיסא השופט המזרחי – וברק-ארז. לדברי הגורם, גם נאמן ידע כי אם ירצה להעביר דיל עם השופט סולברג עכשיו, הוא ייאלץ "לבלוע צפרדע" בדמותה של ברק-ארז, שאינה נמנית עם תומכי ההשקפה השמרנית ביחס לתפקיד בית המשפט העליון, המשותפת לחברי הוועדה מהימין.

"ברק-ארז היא התשלום ההוגן ששילמו חברי הועדה הימניים על מינויו של סולברג, אותו כל כך רצו להעביר. בהרכב הנוכחי של הוועדה לבחירת שופטים, בו שני חברי לשכת עורכי הדין מזוהים עם מחנה ביניש, הבין נאמן שכדאי לו להסכים למינוי ברק ארז, כי גם הוא לא יכול להיות בטוח מה יהיה לאחר פרישתה של ביניש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ