בכיר נוצרי נדקר למוות ביפו

גבי קדיס, יו"ר האגודה האורתודוכסית ביפו, נדקר בתום קרנבל בכנסיית סנט ג'ורג' בעיר לעיני בני אדם רבים. גורמים בעיר הגדירו את הרצח כרעידת אדמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גבי קדיס, בכיר בקהילה הנוצרית ביפו נרצח בערב (שישי) בסיום קרנבל בכנסיית סנט ג'ורג' בעיר. הוא הובהל לבית החולים וולפסון אולם מת מפצעיו כעבור זמן קצר. גורמים ביפו הגדירו את רצח קדיס, שכיהן כיו"ר האגודה האורתודוקסית לצדקה ביפו, כ"רעידת אדמה".

מפרטים ראשונים עולה כי בסביבות השעה 18:30 החלו הנוכחים בקרנבל להתפזר מהכנסייה לבתים. קדיס, שהלך ברחוב, הרגיש דקירה חזקה מאחור  ועל פי עדי ראייה אמר לנוכחים שהוא נדקר מחפץ כלשהו. תחילה סברו האנשים הרבים שהיו אותה שעה במקום כי הוא נתקל בגדר, אולם לאחר כמה שניות הוא התמוטט והנוכחים במקום הבחינו בכתם דם על גבו.

גבי קדיס נודע מלבד תפקידו הדתי גם כדמות מעורבת בעולם הפוליטי של העיר. מכריו טוענים שלא היו לו סכסוכים והוא מעולם לא חשש ללכת לבדו בעיר. כוחות משטרה גדולים, בהם מפקד מחוז תל אביב הגיעו לזירת האירוע ופתחו בחקירת האירוע.

גבי קדיס, באירוע הזדהות עם מוסלמים שהתקיים היוםצילום: אחמד משהראוי

מפקד מרחב יפתח, נצ"מ דוד גז, הגיע גם הוא לזירה ואמר כי "מדובר ברצח שהתרחש בסביבות השעה 18:30 הנרצח הוא דמות מוכרת וחשובה. בשל הרגישות של האירוע, החקירה הועברה ליחידה המרכזית של מחוז תל אביב". הוא הוסיף כי כיוון החקירה המרכזי בשלב זה הוא סכסוך עסקי שהוביל למעשה.

קדיס השתתף היום בצהריים באופן חריג בתפילת יום שישי של הקהילה המוסלמית, במסגד בפרדס אבו סייף. המשטרה פשטה השבוע על המסגד והחרימה את מערכות ההגברה שלו, בעקבות תלונות של שכנים. קדיס בא להביע הזדהות עם חברי הקהילה המוסלמית. בתום התפילה נשא דברים. "היום זה רמקולים, מחר אלה יהיו פעמוני כנסיות", שחזר תושב יפו וחבר מועצת העיר תל אביב אחמד משהראוי (מרצ) את דבריו של קדיס.

אחר כך הוביל קדיס את הצעדה החגיגית של שבט הצופים האורתודוכסי, לרגל חג המולד. "לאורתודוכסים זה היום ערב חג, היום הכי קדוש של השנה. כולם עם לבוש חגג ססגוני, הכל אדום, קרנבל", סיפר משהראוי. מאות בני אדם השתתפו בצעדה. בסיומה נאם קדיס ולאחר מכן ירד מהבמה והלך לכיוון מכוניתו. "היו המון אנשים עם לבוש של חג המולד. אתה לא יכול לזהות אותם, היה חשוך. הלכתי עשרים מטר קדימה ומול בית ספר טרה סנטה דקרו אותו", הוסיף משהראוי.

קדיס היה עורך דין ובעל משרד רואי חשבון. משפחתו מוכרת מאוד ביפו. בחודש שעבר נבחר לקדנציה שנייה בראשות האגודה האורתודוכסית. הקהילה הנוצרית אורתודוכסית ביפו מונה כ-4,500 חברים. בראש פעילותו הציבורית של קדיס עמד המאבק למען השארת נכסי הוואקף והכנסייה האורתודוכסית ביפו בידי הקהילה המקומית. משהראוי ציין כי קדיס גם הדגיש את הקו הלאומי ערבי של הקהילה והתעמת סביב הסוגיות האלה לא פעם עם ראשי הכנסייה היוונית אורתודוכסית.

"הקהילה הנוצרית בתדהמה. אנחנו בזעזוע, בהלם, זה משהו שישפיע על הפעילות הציבורית של כולנו. הבן אדם הוביל מאבקים ציבוריים. אנחנו בטוחים שזה קשור למאבקים הציבוריים שלו", אמר משהראוי. "יפו אחרי הסיפור של גבי תהיה יפו אחרת. אנשים בטראומה. הוא היה בן אדם מלומד, משכיל, מסודר מבחינה כלכלית ויכול היה לדאוג רק למשפחתו. הוא הקדיש חלק ניכר מ-15 השנים האחרונות לקהילה ולציבור ובסופו של דבר משפחתו איבדה אותו וזה מציב הרבה סימני שאלה".

"נרצח אחד המנהיגים החשובים והבולטים הערבים ביפו, אחת הדמויות הבכירות שיש ביפו. איש משכיל, מכובד. המשפחה שלו, העיר יפו והעדה האורתודוכסית הפסידו איש משכמו ומעלה. איזה אסון נפל עלינו", אמר חבר מועצת העיר תל אביב סמי אבו שחאדה (יאפא)  שבא בטענות למשטרה. "הוא נרצח בערב חג המולד ברחוב הראשי ביפו, כאשר יש מאות אנשים ברחוב. אם היתה משטרה זה לא היה קורה ביפו. אם היתה לפחות תחושה של הרתעה דבר כזה לא היה קורה".

אבו שחאדה אמר כי אין לו יכולת להעריך מה הרקע לרצח. "זה בן אדם מכובד מאוד, אין לו שום קשר לפשיעה או לשום דבר שיכול לסכסך אותו ברמה כזאת. אני רואה פה חציה של כל הקווים האדומים. כאדם, כאזרח, אני חש תחושה נוראית של חוסר ביטחון ללכת ברחוב. זה אומר שהפושעים הארורים האלה לא חושבים שיש משטרה בכלל בעיר. איך זה יכול להיות שבמקום הומה אדם בערב חג, רחוב ראשי, אנשים בכל הרחוב, לפניו ומאחוריו ולידו – וקורה משהו כזה?", שאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ