רב מקובל מעפולה מואשם בעבירות מין בקטינים

על פי כתב האישום שהוגש היום, יעקב דויטש, שמנהיג קהילה גדולה בעיר, ביצע מעשים בארבעה קטינים וקטינות. פרקליטיו: מנסים לסחוט אותו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

כתב אישום בגין ביצוע עבירות מין בארבעה נערים ונערות הוגש היום (חמישי) נגד רב מקובל מעפולה, יעקב דויטש, בן 60, על ידי פרקליטות מחוז צפון בבית המשפט המחוזי בנצרת.

על פי כתב האישום, שהגישו עורכי הדין אביטל שרוני ואור לרנר, ניצל הנאשם את מעמדו כרב ידוע ומקובל וביצע מעשים מיניים בקטינים. האישום הראשון מייחס לדויטש עבירות בגין בעילה אסורה בהסכמה, מעשה סדום ומעשים מגונים בקטינה בת 15. האישום השני מייחס לנאשם עבירה של מעשה מגונה בנסיבות אינוס בקטינה כבת 13 וחצי, ואילו האישום השלישי מייחס לרב מעשה מגונה בנסיבות אינוס בקטין כבן 13 וחצי. במקרה הרביעי, על פי כתב האישום, ביצע דויטש מעשה מגונה בקטין כבן 14 וחצי.

הפרשה נחשפה לפני שנה, עם מעצרו של הרב על ידי יחידת החקירות במשטרת עפולה שבראשות רב-פקד אריה אלקובי. הרב נעצר אז בשעה שביקש לצאת מישראל להשתתף בהילולה בטורקיה, לטענתו. על פי החשד, משם ביקש להמשיך לארצות הברית.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

דויטש הגיע לעפולה לפני כ-40 שנה ועם השנים צבר מעמד גבוה, הקים מוסדות חינוך ועמותה לגמילות חסדים, והפך לרב מקובל שסביבו התאספה עדת מאמינים גדולה, שרואה בו מקור סמכות בשאלות הלכתיות. רבים בארץ ובעולם מבקשים לקבל את עצתו בנושאים שונים, הלכתיים ונוספים כמו התנהלות בחיי היום יום, בעסקים, בעבודה ועוד. דויטש נחשב למעורה בחיי העיר, מתנדב בפעילויות שונות ומאמיניו אף מייחסים לו סגולות מיוחדות וכן מעשי נסים שונים שפקדו אותם ואת עפולה. כך למשל, מספרים מאמיניו כיצד הגן על העיר מפני פגיעות טילים בזמן מלחמת לבנון השנייה.

עם מעצרו טענו עורכי דינו של הרב כי מדובר בקנוניה שמקורה בפיטורי מספר אברכים ממשרותיהם במוסדות שבשליטתו. "ידוע לנו כי יש אנשים שעוברים מבית לבית בקהילה ומנסים לשכנע ילדים להתלונן נגד הרב", אמרו אז, "יש מניעים נסתרים וקנוניות נסתרות לכל מה שקורה עכשיו, התלונות לא נולדו בחלל ריק".

אחת מטענות הסניגורים מעלה כי אביה של אחת המתלוננות נתפס גונב כסף מקופות צדקה של מוסדות הרב, וטוענים כי במקרה אחר היה ניסיון לסחוט את הרב להתמנות לתפקיד במוסדותיו. "מספר אנשים שפוטרו מתפקידים במוסדות רקמו כנגדו עלילה וצירפו לכך אנשים אחרים שממניעים אחרים, כספיים ונוספים, ניסו לסחוט את הרב. כשהרב סירב הלכו והתלוננו עליו במשטרה".

עורכי הדין אף מסרו אז למשטרה הקלטות של שיחות בהן לטענתם מכחישים חלק מהמתלוננים כי הרב נגע בהם וכי עדויותיהם הוכוונו על ידי מישהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ