עתירה לבג"ץ נגד מינוי סולברג: גר בשטח כבוש בניגוד לחוק הבינלאומי

"האם לשופט סולברג טוהר המידות הנדרש ממי שמבקש להתמנות לשופט בבית המשפט העליון?", נכתב בעתירת ארגון "יש גבול"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

יומיים אחרי בחירתו של השופט נעם סולברג לכהן כשופט בבית משפט העליון, ארגון "יש גבול" עתר לבג"ץ נגד מינויו. יש גבול טוענים כי בשל בחירתו של סולברג לגור בהתנחלות בסביבות שכם, המינוי הוא "החלטה פסולה ודינה להתבטל".

בעתירה שהגישו עורכי הדין יפתח כהן ועמר שץ מטעם הארגון נכתב "האמנם בית המשפט הגבוה של מדינת ישראל יכול לקבל לשורותיו שופט, המתנחל בשטח כבוש, בניגוד לדין הבינלאומי". בעתירה נטען כי מפעל ההתנחלויות בשטחים מהווה הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית, האוסרת על המעצמה הכובשת להעביר חלקים מאוכלוסייתה האזרחית לשטח כבוש על ידה, וכך נקבע גם בידי בית הדין הבינלאומי בהאג.

"השופט סולברג, המשתייך למעצמה הכובשת ישראל, התנחל בשטחים הכבושים לא מתוך כפייה או בלית ברירה, ועל כן היא אסורה על פי דין והיא לכשעצמה מעשה דוחה מבחינה מוסרית", כתבו העותרים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עוד שואלים העותרים "האם לשופט סולברג טוהר המידות הנדרש ממי שמבקש להתמנות לשופט בבית המשפט העליון... נודעת חשיבות עצומה לעובדה שבניגוד לחוק ובניגוד למוסר של אדם הגון בנה השופט סולברג את ביתו בשכם דווקא".

מועמדותו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נעם סולברג, היתה שנויה במחלוקת. סולברג, בן 50, צפוי להיות נשיא בית המשפט העליון בעשור הבא, בהנחה שבחירת הנשיא לפי שיטת הסניוריטי תישמר.

בהתמודדות הקודמת שלו לתפקיד שופט בית המשפט העליון עורר סולברג התנגדות עזה. סולברג מתגורר בהתנחלות אלון שבות שבגוש עציון, למד בישיבה התיכונית יבנה בחיפה והתמחה אצל עו"ד פליאה אלבק, מבכירות פרקליטות המדינה בעבר, שנחשבה לאחת ממכשירי הקמת ההתנחלויות בשטחים, ואף זכתה לכינוי "אם ההתנחלויות".

בהמשך כיהן כעוזרם של היועצים המשפטיים לממשלה, יוסף חריש, מיכאל בן-יאיר ואליקים רובינשטיין - שעד היום נחשב למקורבו. ההיכרות בינו לבין שר המשפטים יעקב נאמן נוצרה בין היתר על רקע תפקידו של סולברג כיועץ משפטי לוועדה בראשותו, שבחנה את סוגיית הגיור בישראל ב-1997.

ראש מועצת גוש עציון, יאיר וולף אמר בתגובה לעתירה כי "אנו מודים לתנועת 'יש גבול' על עתירתה ההזויה נגד מינוי השופט סולברג. העתירה רק מעודדת אותנו לפעול ולדאוג למינוי שופטים נוספים דוגמת סולברג, ומחזקת את טענתנו כי יש צורך במינוי אנשים מכל גווני הציבור הישראלי לבית המשפט העליון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ