בג"ץ דחה עתירה נגד מינוי סולברג בשל היותו תושב התנחלות

בתשובה לעתירת "יש גבול", לפיה סולברג פסול מלכהן בעליון בשל מגוריו באלון שבות, קבע בג"ץ כי מקום מגורים אינו מהווה עילה למניעת כהונת שופט

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שעות בודדות אחרי שהוגשה, נדחתה היום (ראשון) עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד בחירתו ביום שישי האחרון של השופט המחוזי נועם סולברג לבית המשפט העליון, בשל היותו תושב התנחלות אלון שבות. בג"ץ קבע כי מקום מגוריו של סולברג אינו מהווה עילה או מניעה לכהונתו של שופט.

תנועת יש גבול עתרה היום בצהריים נגד הועדה לבחירת שופטים ונגד סולברג, בטענה כי מגוריו של סולברג בהתנחלות הינה בניגוד לדין הבינלאומי, ולפיכך ההחלטה למנותו הינה "פסולה ודינה להתבטל".

באמצעות עורכי הדין יפתח כהן ועמר שץ טענה התנועה כי "השופט סולברג, המשתייך למעצמה הכובשת ישראל, התנחל בשטחים הכבושים לא מתוך כפייה או בלית ברירה, באופן אסור על פי דין שהוא כשלעצמו מעשה דוחה מבחינה מוסרית", ולפיכך, לטענתם, סולברג פסול מלכהן כשופט בכל ערכאה שיפוטית, ובפרט בבית המשפט העליון.

בפסק הדין שכתב השופט יצחק עמית, והצטרפו אליו השופטים אסתר חיות ועוזי פוגלמן, נכתב כי "חזרתי ועיינתי בחוק יסוד: השפיטה ולא מצאתי כי מקום מגוריו של המשיב באלון שבות מהווה עילה או מניעה לכהונתו של שופט, לרבות שופט בית משפט עליון. לא למותר לציין כי המשיב מכהן מזה שנים רבות כשופט, אך כפי שציינו העותרים עצמם לא עלתה בעניין זה על ידם כל טענה נגד המשיב עד עתה".

עוד הוסיף עמית כי לא מצא תקדים משפטי לפיו מקום מגורים מהווה פגיעה בטוהר המידות בכלל, ובטוהר המידות השיפוטי בפרט."לשם הזהירות, חזרתי ועיינתי גם בכללי אתיקה לשופטים, ולא מצאתי כי מקום מגורים כאמור מהווה עבירה על כללי האתיקה", כתב עמית.

השופט נועם סולברג
נועם סולברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ