מאות מתכננים להפגין מחר נגד אפלית האתיופים בקרית מלאכי

המתח בעיר גבר היום לאחר פעולת "תג מחיר אתיופי", שנעשתה בתגובה לחתימת מאה משפחות בעיר על הסכם שלא למכור או להשכיר דירות לאתיופים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

800 בני אדם מרחבי הארץ כבר אישרו עד הערב (שני) את הגעתם  להפגנה בשכונת בר יהודה בקריית מלאכי נגד אפליית התושבים האתיופים בעיר. ההפגנה תיערך על רקע המתיחות בעיר, לאחר שאמש רוססו כתובות "תג מחיר אתיופי" על גבי קירות וכלי רכב באחד מרחובות העיר. בשכונת בר יהודה, בה תיערך ההפגנה, חתמו יותר ממאה משפחות על הסכם האוסר למכור או להשכיר דירות לאתיופים. 

יוסי מנגיסטו, ממלא מקום מנכ"ל האגודה למען יהודי אתיופיה, מסר עם היוודע המקרה האחרון כי "אנחנו מאמינים בדו קיום בפרט בקריית מלאכי ואני מאוד מקווה שלא חברים בקהילה עשו את זה, ואם כן - אז חייבים להוקיע זאת". מנגיסטו ציין כי הפעולה כי היגררות מיותרת להתבטאויות הגזעניות האחרונות, וכי הוא מקווה שהקהילה בעיר תרגיע את הרוחות. "אף אחד לא אמור לקבוע לאף אחד איפה לגור ולמה. כל עוד הוא משכיר דירה לפי החוק אף אחד לא יכול למנוע את זה. אנחנו מקווים שראש עיריית מלאכי, כפי שהוא הבטיח בתקשורת, ימצה את הדין עם אותם אנשים שלא רוצים למכור דירות לאתיופים", אמר.

מנגיסטו התייחס גם להעדר גינוי התופעה מפי חברי כנסת. "עד היום לא שמעתי מאף שר; לא שרת הקליטה, האמונה על כל העולים, ולא שר רווחה אמרו מילה בנושא. גם כל הארגונים הדמוקרטיים חברתיים המצדדים בדו קיום, שראינו אותם בקיץ האחרון ברחובות הארץ - אף אחד לא יצא לגנות וזה מפתיע". לדבריו, "כולם צריכים לצאת ולדאוג שזה לא יעשה במדינתנו - זה הפך להיות התמודדות רק של הקהילה ולא של החברה וזה בסופו של דבר הפרצוף של החברה. אנחנו חלק מהחברה הזו כעובדה קיימת, ירצו או לא. ההתעלמות הזאת רק מכשירה את הקרקע לאירועים הבאים".

"תג מחיר אתיופים", הבוקר בקרית מלאכי

ראשי הקהילה האתיופית גינו את גילויי האפלייה האחרונים, כמו גם את מבצעי פעולת תג המחיר, אולם ציינו כי אין מדובר בקריית מלאכי בלבד ושהסירוב להשכיר או למכור דירות לאתיופים היא תופעה נרחבת שעודנה קיימת בערים כמו ראשון לציון, אשקלון, או בית שמש, כאשר מדי פעם נחשפים מקרים נוספים.

ההפגנה המתוכננת מחר, לפי הבטחת מארגניה, מתוכננת להיות שקטה וללא כל גילויי אלימות. "להיפך, אנחנו מפגינים למען סולידריות, לא לאלימות 'ואהבת לרעך כמוך'", אמר אורי בריהון, מייסד ארגון "אתיופים מאוחדים בע"מ", וממארגני ההפגנה מחר. לדבריו, "אנשים באים לצעוק את הצעקה שלהם, לומר די. הבנו איפה אנחנו עומדים ושהגזענות אינה נחלת העבר אלא היא פה, חיה ובועטת. אמנם באנו ממדינה אחרת, אבל אנחנו חלק מתהליך קיבוץ הגלויות הזה. לכולנו השאיפה לעבוד בעבודות שאנחנו רוצים ולגור היכן שאנחנו רוצים. שירתנו בצבא בקרבי, נתנו את עצמנו עד הסוף, זאת חוויה מאד כואבת".

לטענתו, מטרת ההפגנה מחר היא "אנחנו נגד הקיצונים משני הצדדים - אלו שריססו ואלו שלא רוצים אותנו פה - והציפייה שלנו שהעם יתאחד איתנו ויתמוך בנו. המערכת, הממשלה, היא שיצרה את ההפרדה הזאת, את מלחמת האזרחים - נותנת לשניים לריב בזמן שהיא לוקחת. החיים שלנו כקהילות נפרדות זה רק סטראוטיפים שהתקשורת מכניסה בנו".

ביום חמישי הקרוב, מתכננת קבוצת המפגינים להגיע אל מול ביתו של ראש הממשלה בירושלים ולהמשיך בהפגנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ