הממשלה תומכת באיסור על שימוש בסמלים נאציים בהפגנות

ההצעה צפויה לעבור בקריאה טרומית בכנסת מחרתיים. האגודה לזכויות האזרח מגנה את הפגיעה בחופש הביטוי "דווקא בכלל חשיבות השואה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (שני) לתמוך בחוק שנוי במחלוקת, האוסר על שימוש בכינוי "נאצי" ככינוי גנאי, או בענידת טלאי צהוב לשם מחאה. ההצעה תובא להצבעה בקריאה טרומית במליאה מחרתיים, וצפוי לה רוב.

הצעת החוק צפויה למנוע שימוש בסמלי השואה בהפגנות, דוגמת הפגנת החרדים בשבוע שעבר בשכונת מאה שערים בירושלים. שימוש בסמלים או בכינויים אלה יגרור ענישה של עד חצי שנת מאסר וקנס של 100,000 ש"ח. על פי נוסח החוק, ייאסר שימוש במילה "נאצי" על כל הטיותיה, בכינוי המתקשר לנאציזם ולמשטר הרייך השלישי בגרמניה או למי מראשיו, או מילה בעלת צליל דומה למילה נאצי על כל הטיותיה, שנעשה בה שימוש בשל דמיונה זה; ייאסר לבוש פסים הדומה ללבוש אסירי מחנות הריכוז וטלאי צהוב בצורת מגן דוד או בכל צורה אחרת שנהגה בתקופת השואה; כמו כן, ייאסר ציור, צילום, שרטוט, פיסול וכיוצא בזה של צלב הקרס או של כל דבר אחר המצביע במובהק על זיקה לנאציזם.

ח״כ אורי אריאל, יוזם החוק, אמר אתמול: ״אני שמח שהממשלה תומכת בחוק החשוב הזה. לצערי אנו עדים בשנים האחרונות לניצול ציני בסמלים וכינויים נאציים, תוך פגיעה ברגשות ניצולי השואה, בני משפחותיהם ורבים נוספים בעם ישראל. החוק יהווה הרתעה ראויה ויעגן בחוק ענישה ראויה לשימוש בזוי שכזה״.

באגודה לזכויות האזרח מתחו אתמול ביקורת על הצעת החוק. "דווקא בשל חשיבות ומרכזיות השואה, הניסיון להכתיב מתי ובאיזה הקשר מותר להתייחס אליה הוא חמור במיוחד. הצעת החוק הזו מבקשת למעשה לשלוט בכוח, באמצעות איסורים פליליים ואיומים במאסר, בשיח הציבורי, תוכנו ונימותיו", נמסר בהודעת האגודה. "חופש הביטוי הוא הזכות להגיד דברים קשים, נוקבים ואפילו פוגעים. הוא הזכות לתת ביטוי גס וקיצוני לעמדות, רגשות ומחשבות, והוא כולל גם את הזכות לעשות שימוש רטורי בדימויים קשים ופרובוקטיביים. שאלת הלגיטימיות החברתית של השימוש בסמלי השואה בשיח הפוליטי והציבורי היא שאלה גדולה, שראויה לדיון חופשי במסגרת 'שוק הדעות'; היא אינה שאלה שיש לטפל בה באמצעות החוק הפלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ