האלימות במגזר הערבי |

כתבי אישום נגד 12 סוחרי נשק; במשטרה משוכנעים: זה לא יעצור את זרם הנשק

מבצע סמוי רחב היקף שניהלה המשטרה הביא אמנם להישג חשוב, אך חשף את הקלות הבלתי נתפשת בהשגת כלי נשק במגזר הערבי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

כתבי אישום שהוגשו היום (שני) נגד 12 סוחרי נשק גדולים במגזר הערבי, הביאו לידי סיום מבצע סמוי אותו ניהלה היחידה המרכזית של מחוז מרכז במשך שנה נגד סוחרי אמל"ח באזור המשולש. אולם יותר מההישג המרשים, המבצע, שקיבל את הכינוי "שר המלחמה", הוכיח פעם נוספת כמה קל להשיג בימים אלה נשק במגזר הערבי, ועד כמה הוא נגיש לכל מי שחפץ בו.

בשלב זה, למרות המעצרים והראיות שיש בידי המשטרה, מצבורי הנשק לא נתפסו. ייתכן כי כלי הנשק נמצאים בידי צד שלישי ברשות הפלסטינית שתפקידו להעבירם לתוך תחומי ישראל בזמן העסקה. במקרים אחרים, כלי הנשק מוחבאים בנקודות מסתור אצל אנשים המקבלים שכר עבור השמירה עליהם בפרק הזמן שעד המכירה.

המבצע הקודם לא עזר

זירת ירי בטירהצילום: אלון רון

במאי 2010 הסתיים מבצע " גבעת התחמושת" שגם אותו ניהלה היחידה המרכזית של מחוז מרכז. בסיום המבצע נעצרו עשרות סוחרי נשק, ונגד עשרה סוחרים גדולים הוגשו כתבי אישום. ביחידה המשטרתית סברו אז כי מדובר במכה קשה, למרות שלא דיברו על חיסול התופעה. שנה לאחר מכן, בהתייעצות שבין מפקד מחוז מרכז, ניצב בנצי סאו למפקד ימ"ר מרכז יגאל בן שלום, הוחלט לנסות ולצאת למבצע גדול נוסף בשל ריבוי מקרי הירי. כבר מהרגע הראשון של המבצע הבינו החוקרים כי בנושא הסחר באמצעי לחימה לא נותר שום ואקום, ואף הופתעו לגלות גורמים חדשים שנכנסו לזירה ועליה מדאיגה בהיקף הסחר.

פקד עזרא גולדשטיין, ראש מחלק פשיעה בימ"ר מרכז, הסביר היום כי "יש ביקוש גדול מאוד לנשק באותו אזור ולכן יש מי שיכנס לתחום הזה. הבעיה היא הכמויות אותן הצלחנו לגלות במהלך המבצע. מדובר בעסקאות על בסיס יום יומי - מאות עסקאות נשק רק אצל הסוחרים שאנחנו הצלחנו לשים עליהם את היד".

האזנות סתר שבוצעו במהלך המבצע העלו עד כמה שלווים היו סוחרי הנשק ואיך ניהלו את עסקיהם כמעט ללא חשש. העסקאות בוצעו באמצעות שיחת טלפון בין סוחר האמל"ח לבין הקונה. בטלפון התבקשו הקונים לדבר בשפת קוד כדי לנסות ולהקשות על המשטרה, אם זו מאזינה, כפי שאכן קרה. הקודים לא היו קשים לפיצוח והשיחות לא השאירו מקום לספק לגבי סוג הסחורה שנרכשה. "יש לי שניים פלסטיק מהקופסא, אני רוצה 15 אלף על כל אחד ויש גם את ההוא מיריחו עם הידית, גם הוא פה ב-13 אלף, אתה מבין מה אני אומר?", נשמע אחד הסוחרים אומר לקונה פוטנציאלי כאשר הוא מתכוון לשני אקדחי גלוק ואקדח יריחו.

עצורים בסחר בנשק בבית המשפט, היוםצילום: אלון רון

בנוסף, נשמעו הסוחרים משתמשים בשיחות בקודים נוספים כמו רוסי ארוך (קלצ'ניקוב), אמריקאי ארוך (אם 16), צ'כי (cz). רימונים כונו אצל הסוחרים לימונים. "מרגע השיחה ואישור הרכישה, הלקוח מקבל בתוך שעתיים-שלוש את הנשק", סיפר גולדשטיין והוסיף כי "העסקאות מבוצעות ברחוב, בדרך כלל בסמטאות שקשה לנו להגיע אליהן. אחרי שיש אישור לרכישה, הלקוח מקבל את האקדח". לדבריו, "הופתענו לגלות הרבה מאוד עסקאות בהן כלי הנשק היו חדשים, בתוך קופסאות, כאילו יצאו עכשיו מהמפעל".

קונים אקדח חדש מהקופסא כדי לירות בחתונה

החקירה העלתה כי המחירים ששולמו עבור אמצעי הלחימה היו יקרים למדי. אקדח נמכר על ידי אותם סוחרים בסכומים של בין 12-15 אלף שקלים ורובה נמכר במחיר של 20-30 אלף שקלים. מקורם של רוב האקדחים הוא פריצות לבתים במרכז הארץ, אך חלק לא מבוטל מהם נמכר כשהם עדיין בקרטון, לפני שנעשה בו שימוש כלשהו.

מפקד מחוז מרכז ניצב בנצי סאוצילום: תומר אפלבאום

במשטרה חוקרים כעת את מקור כלי הנשק ובודקים את האפשרות שמדובר בסוחר חוקי שמוצא דרך להעביר את אמצעי הלחימה בצורה לא חוקית או דרך חברת אבטחה שמעבירה לידי הסוחרים את כלי הנשק. רובי ה-M16 מגיעים כולם מהצבא – באמצעות גניבות מבסיסים ובתי החיילים.

רובי הקלצ'ניקוב מגיעים בעיקר מהרשות הפלסטינית. אחת הדילמות שעמדו בפני חוקרי היחידה היא התייחסות ללקוחות שקנו את כלי הנשק. במבצע גדול ומתגלגל, מעצרם של החמושים יכול היה לחשוף את הכוחות הסמויים בשטח ולהביא לסיכול המבצע כולו. לבסוף הוחלט להגביר עירנות ולאסוף מידע מודיעיני על הלקוחות שתועדו במהלך המבצע ורק במקרים שהיה ברור לחוקרים שיש כוונה לבצע אירוע פלילי עם הנשק ננקטו נגדם הליכים.
נושא נוסף שהפתיע את חוקרי היחידה נגע לזהות הרוכשים. בין מאות הלקוחות, רבים היו נטול עבר פלילי. לאחר חשיפת המבצע רבים מבין אלו שנעצרו ונחקרו טענו בפני החוקרים שהמצב בטירה, טייבה וג'לג'וליה הוא כזה שמצריך מהם נשק בהישג יד, מאחר וקיים חשש יום יומי לביטחון האזרחים.

בין הלקוחות היו גם כאלו - ולא מועטים - שרכשו את כלי הנשק רק לטובת חתונה. במהלך אחת השיחות נשמע הלקוח שואל את הסוחר באיזה כלי נשק הוא ממליץ לו להצטייד לקראת החתונה של בן דודו ולאחר מכן רוכש רובה לצורך לאירוע. "אנחנו לא משלים את עצמנו שהסתיים הסחר באמל"ח באזור המשולש", אמר גולדשטיין והוסיף כי "הביקוש לאמצעי לחימה גדול מאוד, ויהיו אחרים שיתפסו את מקום אלו שנעצרו". בשבוע שעבר נאם בטירה השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ. בנאומו בפני ראשי הערים הערביות טען השר שלפי ההערכה המשטרה מצליחה לתפוס רק 10% מכלל אמצעי הלחימה הנמצאים בשטח.

יש לציין כי כיום לא ניתן לחלט רכושם של עבריינים הנאשמים בסחר באמצעי לחימה. במשטרה מתכוונים כעת לפנות לרשות המיסים כדי שאלו ינסו להבין היכן מיליוני השקלים שהרוויחו אותם הסוחרים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ