הקליט בטעות את התגרה עם השוטרים - והאישום בוטל

תושב הצפון טען ששני שוטרים התקיפו אותו ללא סיבה ובמשפטו הציג חומר מוקלט שהקליט הטלפון הנייד בטעות בזמן התקרית וכתב האישום נגדו בוטל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקלטה אקראית שחשפה התנהגות אלימה של שוטרים במפגש עם תושב הצפון הוצגה בפני בית המשפט והביאה לביטולו של כתב אישום שהוגש נגד אותו אדם. התושב, שביקש לא להיחשף, חזר במארס האחרון לביתו באחד מכפרי הדרוזים בצפון רמת הגולן אחרי שביקר בבית ארוסתו בגליל. סמוך לשעה אחת ורבע לפנות בוקר אותת לו נהג מכונית שנסע מאחור בהבהוב אורות. "לא ידעתי מה הוא רוצה ממני ולא ידעתי מה לעשות", סיפר אותו אדם ל"הארץ". "פחדתי ולא ידעתי מה לעשות, לעצור או להמשיך לנסוע?".

לבסוף החליט לעצור בשולי הכביש, ליד צומת ראש פינה, במקום חשוך שאין בו תאורת כביש. לדבריו, "פתחתי את חלון המכונית, ניגש אלי אדם ושאל: 'למה דיברת בפלאפון?'. הוא יצא ממכונית אזרחית, ללא כל סימן זיהוי משטרתי והיה לבוש בגדים אזרחיים. שאלתי אותו: 'מי אתה בכלל?' והוא ענה לי: 'עכשיו תראה מי אני. פחדתי ורציתי לנסוע, ואז הוא הושיט יד למפתח המכונית ואחר כך נתן לי אגרוף. הוא היה ממש עצבני".

לדברי אותו אדם, העובד כאיש חינוך, בשלב זה אמר למי שהתגלה כשוטר סמוי: "אם אתה שוטר אתה לא מתנהג כראוי ועכשיו אני מקליט אותך". לטענתו, בשלב זה הוא כלל לא הפעיל את מנגנון ההקלטה במכשיר הנייד, אך האזהרה שהשמיע כנראה הרגיזה את איש החוק. או אז קרא השוטר לתגבורת של שוטרי אגף התנועה, ולמקום באה ניידת שממנה יצא שוטר לבוש מדים שהורה לו לצאת מהמכונית.

תושב הכפר הדרוזי בגולן. ספג אגרופים וגז פלפלצילום: אילן אסייג

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

הנהג המשיך לעמוד בסירובו לצאת מהמכונית ושאל מדוע הוא נדרש לצאת ממנה. לטענתו, בתגובה השוטר שבא מאוחר יותר התיז עליו גז פלפל שצרב את עיניו. "משכו אותי מתוך המכונית והתחילו להרביץ לי", מספר האיש. לדבריו, השוטרים ביקשו להוציא מידיו את הטלפון הנייד, כנראה מחשש שאכן הקליט את המפגש.

אותו אדם מספר כי בדרך מקרה נלחץ כפתור ה-SEND במכשיר הטלפון שלו וזה חייג לארוסתו. כשזו לא ענתה, עברה השיחה לתא הקולי שלה, ו-41 שניות מהמתרחש הוקלטו במכשירה. בין השאר ניתן לשמוע בהקלטה את השוטרים צועקים עליו בתקיפות: "תוריד את הפלאפון, אתה מוריד או לא? תוריד את הפלאפון, תוריד את הפלאפון, אני אשים לך עוד שתיים לתוך הפה". במקביל, שומעים את הנאשם מתחנן בבכי בפני השוטרים, אך לא ניתן להבין את דבריו.

המפגש הלילי הסתיים בהגשת כתב אישום נגד הנהג בסעיף של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. על פי האישום, הוא סירב להזדהות בפני השוטר ואף ניסה לברוח מהמקום. אולם בעת הגשת האישום בפני שופט בית משפט השלום בצפת, סאאב דבור, הציג הנאשם חולצה מגואלת בדם, לטענתו כתוצאה ממכות השוטרים. בנוסף השמיע להפתעת הנוכחים את אותה הקלטה.

למשמע הדברים אמר השופט כי "מדובר בטענות כבדות משקל" וציין כי "הקלטת השיחה בין הנאשם לבין השוטרים יש בה ללמד על ביסוס חלק מטענותיו". בדיון שנערך בהמשך, שבו יוצג הנאשם על ידי עו"ד נזיה אבו ריא מהסנגוריה הציבורית, הוא טען כי "מעבר לכך שהנאשם נחקר בהשפעת גז הפלפל, היה זקוק לטיפול ולא זכה להיוועץ עם עורך דין, הרי שלא ברור מדוע דרש השוטר את הפלאפון מידי הנאשם, אם אכן הזדהה בפניו כראוי ופעל כשורה. הם תקפו ודרכו על ידו כדי להוציא את הפלאפון". בסופו של דבר החליטה התביעה המשטרתית לחזור בה מכתב האישום ובהתאם לכך הורה השופט על ביטולו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ