השופט אליעזר ריבלין: אינני מעוניין להיות הנשיא הבא של העליון

סגנה של ביניש, שלפי הכללים הנוכחיים היה צפוי להתמנות לנשיא לשלושה חודשים, הודיע כי יישאר המשנה תחת הנשיא הבא - אשר גרוניס

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליעזר ריבלין, הודיע הבוקר בדיון בבית המשפט כי אינו מעוניין בכהונת הנשיא, המתפנה ב-28 בפברואר. הודעת ריבלין מפנה את התפקיד לשופט הבא בתור, לפי הוותק, אשר גרוניס. ריבלין הודיע עוד כי יישאר בשלושת החודשים הבאים שלקראת פרישתו-הוא כמשנהו של גרוניס. עם הודעת ריבלין צפויה הוועדה לבחירת שופטים להתכנס ב-10 בפברואר ולבחור בגרוניס לנשיא הבא.

ריבלין, כשלצדו השופטים עדנה ארבל ואליקים רובינשטיין, ישב בראש הרכב שדן בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד הכנסת, הוועדה לבחירת שופטים והמדפיס הממשלתי (הגורם המודיע רשמית על התכנסות הוועדה לבחירת שופטים בעוד חודש, כאשר על סדר היום תעמוד בחירת הנשיא). התנועה לאיכות השלטון עתרה למתן צו על תנאי וצו ביניים נגד כניסת "חוק גרוניס" לתוקפו, באופן המבטל את תוקפו של החוק שהיה נהוג מאז 2007 ושחייב את המועמד לנשיאות העליון בפרק-זמן מיזערי של שלוש שנים.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

בפתח הדיון אמר ריבלין, "בעתירתכם אתם כותבים כי אם לא נעתר בעתירה, אני עלול להיות הנשיא הבא, אני מודיע לכולכם שאינני מתכוון להיות נשיא בית המשפט העליון ולא מועמד לתפקיד זה. אולי התואר שלי ישתנה, במקום משנה לנשיאה זה יהיה משנה לנשיא. זה השינוי היחיד שהחוק הזה יכול לעשות, וזה לא משנה את זכויות הפנסיה".

עו"ד אליעד שרגא, שדיבר בשם התנועה לאיכות השלטון, הזהיר כי "חוק גרוניס" אמנם החזיר את המצב החוקי לקדמותו, אך למעשה מיועד למנוע את בחירתה של השופטת מרים נאור לנשיאות העליון, וכי עד שתגיע שעתה של נאור, בעקבות גרוניס, עלולה להימצא חקיקה אחרת שתבלום את נאור.

בתגובה לדברי שרגא, כי גורמים בכנסת מנסים לפגוע בעצמאות הרשות השופטת, "וכאן הם מצליחים", אמר השופט רובינשטיין: "מצליחים? אפשר להתווכח על זה. השופט גרוניס הוא האחרון שזה ישנה לו את אי התלות, בגלל שימנו אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ