אושר בקריאה טרומית: מאסר למשתמש ב"נאצי" כקללה

הכנסת הצביעה בעד הצעתו של ח"כ אורי אריאל, שזכתה לתמיכת הקואליציה, לאסור על שימוש בסמלי השואה לשם מחאה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית סדרה של הצעות חוק שנויות במחלוקת, האוסרות על שימוש בכינוי "נאצי" ככינוי גנאי, או בענידת טלאי צהוב לשם מחאה. ההצעות, ובראשן יוזמת חקיקה של ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), זכו לתמיכת הממשלה והקואליציה. הצעת החוק צפויה למנוע שימוש בסמלי השואה בהפגנות דוגמת הפגנת החרדים בשבוע שעבר בשכונת מאה שערים בירושלים.

שימוש בסמלים או בכינויים אלה יגרור ענישה של עד חצי שנת מאסר וקנס של 100,000 ש"ח. על פי נוסח החוק, ייאסר שימוש במילה "נאצי" על כל הטיותיה, בכינוי המתקשר לנאציזם ולמשטר הרייך השלישי בגרמניה או למי מראשיו, או מילה בעלת צליל דומה למילה נאצי על כל הטיותיה, שנעשה בה שימוש בשל דמיונה זה; ייאסר לבוש פסים הדומה ללבוש אסירי מחנות הריכוז וטלאי צהוב בצורת מגן דוד או בכל צורה אחרת שנהגה בתקופת השואה; כמו כן, ייאסר ציור, צילום, שרטוט, פיסול וכיוצא בזה של צלב הקרס או של כל דבר אחר המצביע במובהק על זיקה לנאציזם.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

צילום: אוליבייה פיטוסי

שורה של חברי כנסת צירפו הצעות חוק דומות להצעה של אריאל והגישו גם אותן להצבעה אתמול. אחד המציעים, ח"כ זבולון אורלב, אמר בדיון כי, ״הקלות הבלתי נסבלת שבה נעשה שימוש בסמלים נאציים כחלק מהשיח הציבורי והפוליטי, תוך זלזול מופגן ברגשות ניצולי השואה וצאצאיהם, ראוי לכל גינוי. לצערי אנחנו בדור ששובר מוסכמות, פורץ גדרות שאין לו שום גבול חוצפה ועזות מצח. בדור כזה אין ברירה אלא לשים מחסום בצורת חוק מפורש. דווקא במדינת היהודים שאמורה להיות אור לגויים במאבק בהכחשת השואה ושמירת זיכרון השואה יש צורך לחדד ולומר באופן שלא משתמע לשתי פנים שאסור באיסור חמור להשתמש בסמלי השואה בשיח הציבורי״.

ח״כ אורי אריאל, יוזם החוק, אמר אתמול: ״יש טענה שהחוק הזה פוגע בחופש הביטוי. צריך שיהיה ברור: דמוקרטיה וחופש ביטוי זה לא הפקרות. לכל חברה יש גבולות. נדמה לי שבעניין סמלי השואה יש הסכמה של 90% מהציבור הישראלי שחושבים שזה מחוץ לכללי המשחק והוויכוח. אני שמח שהממשלה תומכת בחוק החשוב הזה". שר המשפטים, יעקב נאמן, אמר בדיון כי, ״גם הממשלה סבורה ששימוש בסמלים וכינויים נאציים הוא בלתי ראוי, איום ונורא ופוגעני. הממשלה מסכימה להעביר את הצעות החוק בקריאה טרומית, אבל כל קידום של ההצעות מותנה בתיאום עם משרד המשפטים והמשרד לביטחון פנים. אין מלים בשפה העברית לגנות את התופעה האיומה והנוראה הזאת״.

ח"כ דב חנין מחד"ש הביע התנגדות נוקבת לחוק: ״לעולם לא עוד - זה הציווי שאנחנו מחויבים בו. חובתנו להזהיר ולהתריע. אם מגזימים אפשר להתווכח ולהוקיע, אבל אסור להשתיק. זו התרעה חיונית גם לגבי דברים מחוץ לישראל וגם לגבי חיינו כאן. נניח למשל, באופן תיאורטי לחלוטין, שתבוא על שולחננו להקים בישראל חס וחלילה מתקן ריכוז לאנשים שיכנסו לישראל בצורה בלתי חוקית מאפריקה. האם לא מותר לבחון את השאלות האלה גם בראי היסטורי? להתריע מפני מקומות ומצבים שאנחנו לא רוצים להגיע אליהם?״.

באגודה לזכויות האזרח מתחו השבוע ביקורת על הצעת החוק. "דווקא בשל חשיבות ומרכזיות השואה, הניסיון להכתיב מתי ובאיזה הקשר מותר להתייחס אליה הוא חמור במיוחד. הצעת החוק הזו מבקשת למעשה לשלוט בכוח, באמצעות איסורים פליליים ואיומים במאסר, בשיח הציבורי, תוכנו ונימותיו", נמסר בהודעת האגודה. "חופש הביטוי הוא הזכות להגיד דברים קשים, נוקבים ואפילו פוגעים. הוא הזכות לתת ביטוי גס וקיצוני לעמדות, רגשות ומחשבות, והוא כולל גם את הזכות לעשות שימוש רטורי בדימויים קשים ופרובוקטיביים. שאלת הלגיטימיות החברתית של השימוש בסמלי השואה בשיח הפוליטי והציבורי היא שאלה גדולה, שראויה לדיון חופשי במסגרת 'שוק הדעות'; היא אינה שאלה שיש לטפל בה באמצעות החוק הפלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ