בג"ץ דחה עתירות נגד חוק האזרחות

העתירה נגד החוק, האוסר על איחוד משפחות לישראלים עם בני זוג פלסטינים בישראל, נדחתה ברוב של 6 שופטים כנגד 5; ביניש נותרה בדעת מיעוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בג"ץ שוב דחה הערב (רביעי) עתירות נגד חוק האזרחות האוסר על איחוד משפחות לישראלים עם בני זוג פלסטינים בשטח ישראל. העתירות נדחו ברוב של שישה שופטים כנגד חמישה.

את העתירות דחו המשנה לנשיאת העליון, השופט אליעזר ריבלין, וכן השופטים אשר גרוניס, מרים נאור, אליקים רובינשטיין, חנן מלצר וניל הנדל. הם הכירו בקיומה של זכות חוקתית לחיי משפחה, אך עם זאת קבעו כי היא לא חייבת להיות ממומשת דווקא בישראל. עוד נקבע כי גם אם ישנה פגיעה בזכויות חוקתיות בהן הזכות לשוויון, הפגיעה היא מידתית ועומדת בתנאים של חוק היסוד.

השופטים בדעת המיעוט, הנשיאה דורית ביניש, השופט בדימוס אדמונד לוי, והשופטים עדנה ארבל, סלים ג'ובראן ואסתר חיות, סברו כי הפגיעה בבני הזוג אינה עומדת בתנאים הנקבעים בחוק היסוד וכי נפגעת הזכות החוקתית לשוויון לאור העובדה שההגבלות המוטלות חלות ברוב המכריע רק על אזרחי ישראלי הערבים.

שופטי בית המשפט העליוןצילום: סלמן אמיל

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

חוק האזרחות והכניסה לישראל הוא הוראת שעה (חוק זמני), הקובעת, כאמור, שלא יתאפשר איחוד משפחות לישראלים עם בני זוג פלסטינים, אלא אם כן גילו של בן הזוג הפלסטיני הוא 36 ומעלה או שגילה של בת הזוג הפלסטינית הוא 26 ומעלה.

ההחלטה למנוע את איחוד המשפחות התקבלה לראשונה בממשלה במאי 2002. הכנסת אישרה את ההחלטה בהוראת שעה בקיץ 2003 ומאז האריכה אותה מספר פעמים. ההארכה התבצעה למרות עתירות בג"ץ נגד חוקתיותו של החוק.

מארגון עדאלה נמסר בתגובה: "בג"ץ אישר היום חוק שלא קיים כמותו בשום מדינה דמוקרטית בעולם, האוסר על אזרחים לקיים חיי משפחה בישראל אך ורק על בסיס שייכות אתנית של בן או בת הזוג. פסק דין זה מוכיח עד כמה מצב זכויות האזרח של המיעוט הערבי בישראל הולך ומידרדר למצב מסוכן ביותר וחסר תקדים".

עוד נמסר כי "בפעם הראשונה שעתרנו נגד תיקון חוק האזרחות, בג"ץ דחה את העתירה ברוב דחוק אך רוב השופטים הדגישו את אי חוקתיות החוק במידה ויחוקק שוב. על אף זאת החוק נחקק שוב ואף הוחמרו ההוראות שלו וכעת בג"ץ אישר אותם בניגוד לפסיקתו הקודמת. בג"ץ נכשל במילוי תפקידו העיקרי כמגן זכויות המיעוט במצב בו הרוב בכנסת משתמש בכוחו הפוליטי על מנת לפגוע בדמוקרטיה ובמיוחד במיעוט הערבי".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ), שהגישה את אחת העתירות, אמרה בתגובה להחלטת בג"ץ: ״תש כוחו של בג"ץ מלהאבק בגזענות. ההחלטה לדחות את העתירה שלי, של האגודה לזכויות האזרח, עדאלה, והמוקד להגנת הפרט, היא תוצאה של הקמפיין להחלשת ביהמ"ש העליון. חבל שבג"ץ לא מחק את אחד הכתמים המבישים בספר החוקים הישראלי, שפוגע פגיעה אנושה בזכות היסוד לחיי משפחה ולשוויון. בכך נתן בג"ץ לגיטימציה למגבלות דרכוניות על חופש הנישואין של אזרחי ישראל הערבים, לפירוקן של משפחות שלמות, ולאפליית אזרחים רק בשל השתייכותם האתנית והלאומית".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) הגיב גם הוא לדחיית העתירות: "החלטת בג"צ היא הפניית עורף מתמשכת של 'העליון' לזכויות יסוד של המיעוט הערבי והמשך מתן גושפנקה של בג"ץ להתעמרות השלטון בפלסטינים מתוך ומחוץ לקו הירוק, שכל עוולות הכיבוש נגדם זכו לאישור בג"ץ. נראה כי בג"ץ הבין את האיתותים של שלטון הימין ונכנע להם כניעה מבישה".

מנגד, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) בירך על ההחלטה: "בג"ץ העדיף את זכויות הכלל על זכותו של הפרט. עכשיו יעמדו במבחן אבירי החוק והמשפט בקבלת החלטת בג"ץ כנגד דעתם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ