העליון ביקר שופט מחוזי שמנע שיקום מצעיר אלים

הצעיר, שהואשם בחבלה בנסיבות מחמירות, הופנה לשירות המבחן ויחל בהליך השיקום בקרוב, "עשיתי טעות אבל למה שאשלם עליה כל החיים?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון הפך השבוע החלטה שקיבל בית המשפט המחוזי בירושלים בעניינו של צעיר ממעלה אדומים שדקר צעיר אחר, הואשם בחבלה בכוונה ובנסיבות מחמירות, ועל אף המלצת שירות המבחן לא קיבל אפשרות לפתוח בהליך שיקום. הנאשם, דניאל גלעדי, בן 19, דקר בספטמבר האחרון בן גילו באמצעות בקבוק זכוכית שבור, בעיצומה של קטטה בגן ציבורי במעלה אדומים. הנדקר סבל מחתכים עמוקים והובהל במצב קשה לבית החולים הדסה הר הצופים.

כבר בעת מעצרו הביע גלעדי חרטה על המעשה וביקש מאנשי שירות המבחן לאפשר לו להיפגש עם הקורבן ולהתנצל בפניו. בתסקיר שכתבו ציינו כי גלעדי מעוניין להתחיל לעבור תהליך שיקום באופן מיידי. "קיים מתח משמעותי בין רצונו של הנאשם בחיים נורמטיביים לבין המעשים המיוחסים לו", הדגישו והמליצו לאפשר לגלעדי להתחיל בתהליך שיקום שיגובש בהמשך.

למרות זאת, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה ברעם, סירב להפנות את הצעיר לטיפול. הוא החליט לשלוח את גלעדי למעצר בית עד תום ההליכים נגדו, והסביר כי אם תינתן לו האפשרות להתחיל בשיקום יהיה הדבר בגדר הקלה בתנאי שחרורו. "לא נשמטה מעיני המלצת שירות המבחן", כתב ברעם בפסק הדין, "אולם הנני סבור כי טרם הגיעה העת לשנות ולהקל בתנאי שחרורו". השופט הוסיף כי גלעדי רשאי לשוב ולבקש לעבור טיפול בעתיד, ובקשתו תישקל מחדש.

הנאשם, דניאל גלעדי, בבית אחיו בעתליתצילום: חגי פריד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

גלעדי ערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, ובתחילת השבוע החליט השופט אליקים רובינשטיין להפוך את ההחלטה ולאפשר לו להתחיל בתהליך שיקום. "הנחתי היתה כי נושא הקשור בטיפול שירות המבחן יש לראות בחיוב", כתב רובינשטיין. בכך מתח ביקורת על הכרעת השופט המחוזי ברעם, והפנה את גלעדי לשירות המבחן, שיחליט על האופן בו יחל את הליך השיקום.

"אני עוד צעיר ורוצה להתחיל בשיקום", סיפר גלעדי בבית אחיו בעתלית, שבו הוא נמצא במעצר בית, "אני לא רוצה להתחיל את חיי בבתי סוהר. עשיתי טעות ואני מצטער עליה, אבל למה שאשלם על כך כל החיים? אני רוצה רק להסתכל קדימה ולהתחיל בחיים חדשים".

משפטו של גלעדי, שיישאר במעצר בית, מוסיף להתנהל בימים אלה. סניגורו, עו"ד דוד ברהום, בירך על פסיקת בית המשפט העליון ומסר כי "יש לעודד נאשמים צעירים, גם בעבירות קשות ביותר, לבחור בדרך של שיקום וטיפול. החלטת בית המשפט העליון משתלבת במגמה זו וצריכה להנחות את בתי המשפט מעתה ואילך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ