עו"ד ישראלי חשוד בהונאת בנקים במצרים בהיקף של 19 מיליון שקלים

תושב באקה אל-גרבייה חשוד שקיבל כספים במרמה מבנקים מצריים בעבור תביעה שהיה אמור להגיד בשמם, בשאלת הבעלות ההיסטורית על מלון המלך דוד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חקירה אינטנסיבית שהתנהלה בחודשיים האחרונים במרחב חוף של המשטרה הביאה השבוע למעצרו של עורך דין ישראלי החשוד בהונאה חוצת גבולות: עו"ד אשרף ג'סאר, בן 38 מבאקה אל-גרבייה, חשוד כי קיבל במרמה 19 מיליון שקלים מבנקים מצריים בעבור תביעה שאמור היה להגיש בשמם נגד האפוטרופוס הכללי ומלון המלך דוד. ג'סאר חשוד בשורה של עבירות ובהן מרמה בנסיבות מחמירות, גניבת נכס שבפיקוחו והלבנת הון. אתמול הוארך מעצרו בשישה ימים.ראשיתה של הפרשה בשנת 2007, שבה שכרו הבנק המצריים - אל בנק אלעקרי אל-מסרי והבנק המרכזי במדינה, בנק מצר - את שירותיו של ג'סאר כדי שזה יגיש תביעה בסכום העולה על 660 מיליון שקלים, בטענה כי בידיהם מסמכים היסטוריים המעידים על מניות בעלות במלון המלך דוד בירושלים. אולם מחקירת המשטרה עולה כי לא הוגשה כל תביעה ואילו עורך הדין שלשל לכיסו כ-19 מיליון שקלים - שאותם גבה בעבור תשלומי אגרה והוצאות.

מקורו של הקשר המצרי למלון היוקרתי בשנת 1929, אז יזמו בני משפחת מוצרי, משפחה יהודית אמידה של אנשי עסקים ממצרים, הקמת מלון פאר בירושלים. המשפחה ייסדה את חברת מלונות פלשתינה (Palestine Hotels Ltd) וחברה לשותפים עסקיים אחרים. בשלב הבא רכשה החברה שטח של כ-18 דונם מהכנסייה היוונית האורתודוקסית ברחוב יוליאן (היום רחוב המלך דוד) - בעלות של 31,000 לירות, שנחשב לסכום עצום באותה העת.

עו"ד האלה חמדאן מיפו - המשמשת היום יועצת משפטית לאל בנק אלעקרי אל-מסרי - סיפרה ל"הארץ" כי לצורך הקמת המלון נלקחו אז הלוואות משני בנקים מצריים: הבנק שלו היא מייעצת (שנקרא אז בנק מוצרי) ובנק זליכה שהיום הוא חלק מבנק מצר. אולם עם קום מדינת ישראל נותק הקשר בין הבנקים למלון. בינתיים עבר גם המלון כמה תהפוכות ושינויי בעלות - היום הוא חלק מרשת מלונות דן. עם זאת לאורך כל התקופה שמרו הבנקים מסמכים הנוגעים לבעלות על רכוש או מניות בנכסים, כולל בישראל.

נקודת המפנה היתה בשנת 79', לאחר חתימת הסכמי השלום בין ישראל למצרים, שבהם סוכם בין היתר ששתי המדינות יכולות לתבוע החזרת רכוש אחת מהשנייה. על סמך זה החלו הבנקים המצריים לבדוק אפשרות לתבוע זכויות במלון היוקרה הירושלמי אולם הדברים לא יצאו אל הפועל. לפני כמה שנים מינה בנק אלעקרי את ג'סאר כיועץ משפטי, ולטענת הבנק, ביוני 2007 דיווח העו"ד כי הגיש תביעת ענק לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד האפוטרופוס הכללי ונגד הבעלים של המלון, בסכום העולה על 660 מיליון שקלים.

רב-פקד אהרון גלאור, מפקד מפלג הונאה במשטרת מחוז חוף, אמר אתמול כי העו"ד מחויב היה על פי חוק בתשלום אגרה בסכום של כ-4 מיליון שקלים לבית המשפט. אולם על פי החשד, הוא מסר צ'ק פיקטיבי בסכום זה וקיבל בעבורו קבלה. בשלב זה הצ'ק שנתן חזר, אולם תגובתו של עורך הדין היתה לשנות את הסכום על הקבלה לשמונה מיליון שקלים ולהעבירה למצרים לצורך קבלת תשלום. מתוך מחשבה כי ג'סאר אכן שילם את האגרה, העביר אלעקרי את הסכום ואף הוסיף מיליון דולרים ועוד כמה מאות אלפי שקלים בגין הוצאות ושכר טרחה. סך הכל על פי החשד הצליח בשיטה זו להוציא מהבנק סכום המסתכם ב-15 מיליון שקלים ועוד ארבעה מיליון מבנק מצר.

לפני כמה חודשים החלו בבנקים לתהות מדוע אין התקדמות בתביעה והעבירו את פרטיה לעיונה של עו"ד חמדאן. לאחר בדיקה התברר שלא הוגשה כל תביעה ואף לא שולמה כל אגרה והכספים הוצאו משני הבנקים במרמה. לפני כחודשיים הגישה חמדאן תלונה נגד ג'סאר למשטרה. המשטרה פתחה בחקירה סמויה שאתמול באה אל סיומה עם מעצרו של ג'סאר וכן מעצרו של פרקליט נוסף ממשרדו - ששוחרר לאחר שהתברר כי לא היה שותף באופן מכוון בעבירות.

עו"ד עודד גזית ממשרדו של יעקב וינרוט המייצג את ג'סאר לא הכחיש את החשדות המיוחסים, אולם ביקש לשחרר את מרשו ממעצר בטענה שאין ביכולתו להשפיע על החקירה. עם זאת, שופט בית משפט השלום בקריות מרדכי ארגמן האריך את מעצרו בשישה ימים. במשטרה הבהירו כי החקירה רחוקה מסיום ועדים רבים עוד ייחקרו.

באשר לתביעה על מניות הבעלות במלון המלך דוד, שני הבנקים המצריים הודיעו כי הם מתכוונים להגיש בקרוב תביעה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ