תקדים: המדינה לא יכולה לעצור עדים שזומנו מהשטחים

שופטת שלום נתנה את ההחלטה לאחר שתובעת מרשות המסים הודתה כי "יש אנשים שאי אפשר למצוא אותם אחרי"

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני מזרחי

שופטת בית משפט השלום בתל אביב דניאלה שריזלי קבעה באופן תקדימי כי המדינה לא תוכל לעצור לחקירה תושבים מהשטחים שבאים לתת עדות בבית משפט. "המדינה יודעת לבצע את החקירות שלה, יש לה אנשים מיומנים והיא לא צריכה לנצל את הבמה הזאת", אמרה שריזלי.

השופטת אמרה את הדברים בשבוע שעבר במסגרת הליך פלילי נגד ישראלי ונגד ארבע חברות מתחום המתכות שבבעלותו, בגין עבירות העלמות מס של מיליוני שקלים. בכתב האישום שהגישה רשות המסים בשנת 2006, נטען כי הישראלי באמצעות החברות שבבעלותו סייע לסוחרים, תושבי השטחים, שעוסקים במתכת.

אולם ההתבטאות החריגה של השופטת באה לאחר שלקראת אחד הדיונים בשבוע שעבר, ביקשו הסנגורים בתיק - עוה"ד נבות תל-צור, שמואל קליין וירון ליפשס - לזמן שורה של סוחרי מתכות מהשטחים כעדי הגנה. למעלה מן הצורך, העבירו הסנגורים לתביעה את רשימת העדים ההגנה שבכוונתם להזמין, על מנת שהאחרונה תוכל להתכונן לחקירות נגדיות.

השופטת שריזלי (מימין). הורתה למדינה "להניח לתוכניות החקירה ו/או מעצרם של עדי ההגנה"צילום: מוטי קמחי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אולם, ביום העדויות, הופתעו הסנגורים לגלות את החוקר הראשי בפרשה, אייל ברעם יושב באולם בית המשפט. עו"ד תל-צור טען כי נוכחותו נועדה "להפחיד את עדי ההגנה". בבירור שערכה השופטת על אודות נוכחותו, אמרה התובעת במשפט דנה אמיר כי נוכחותו התבקשה לצורך בירורים על אודות העדים.

"יש אנשים שאי אפשר למצוא אותם אחרי, גבירתי", אמרה אמיר והוסיפה שמבחינתה ברעם יכול לחכות מחוץ לאולם. דבריה של אמיר הובילו את הסנגורים לבקש מבית המשפט לקבוע כי המדינה אינה יכולה לעצור את העדים מיד לאחר עדותם. לדברי הסנגורים, החלטת התביעה לנצל את הגעתם של העדים לבית המשפט כדי לעצור אותם ולחקור אותם בגין מעורבותם בפרשה זו ובפרשות אחרות: "היא החלטה מקוממת ובלתי סבירה, אשר אין לה כל מקום".

אמיר הסבירה כי למדינה קשה לחקור אנשים שנמצאים בשטחי הרשות הפלסטינית ולהביא אותם לארץ: "ולכן אם המדינה יודעת שאדם מסוים שדרוש מסיבות כאלה ואחרות, אז המדינה יכולה לעשות שימוש במידע זה... אני חושבת שהעדים יכולים לבוא ולהעיד. במידה שאדם דרוש, יילקח אחרי זה לחקירה. זה הכל".

השופטת שריזלי שדנה בבקשה, איבדה את האיפוק ואמרה לתובעת: "את לא רואה קשר, גברת אמיר? העובדה שהאיש בתאריך מסוים, בשעה מסוימת, הוזמן לכאן, וזה הטריגר לחקירה שלו? טוהר מידות מחויב שייעשה וגם ייראה. התנהלות המאשימה מקובלת עלי כשקופה, כנקיית כפיים". השופטת הוסיפה כי: "המהלך שביצעה המאשימה עלול להיראות ולהיחשב לא אסתטי, אם לא למעלה מזה. המדינה יודעת לבצע את החקירות שלה, יש לה אנשים מיומנים והיא לא צריכה לנצל את הבמה הזאת".

השופטת שאלה את הסנגורים אם יספיק שתקבע כי החוקרים לא יוכלו לשבת באולם. בתשובה אמרה התובעת כי אם העדים ייעצרו זה ייעשה מחוץ לבית המשפט. בתגובה אמרה השופטת: "אני לא מבינה, את מצהירה שאתם עומדים לעצור עדים? זה מסתמן כניסיון להלך אימים"

בעקבות תשובות המדינה, נתנה השופטת החלטה תקדימית שמורה למדינה שלא לעצור או לחקור את עדי המדינה בתיק: "לגישתי, כל צעד כזה מצד המאשימה, עשוי, ולו בפוטנציה, לעורר חשש בליבו של מי מעדי ההגנה, ועלול להשפיע, בין לגבי עצם נכונותו להעיד להגנת הנאשם, ובין על תוכן העדות שימסור". לפיכך, הורתה השופטת למדינה: "להניח לתוכניות החקירה ו/או מעצרם של עדי ההגנה בתיק"

מרשות המסים נמסר כי "אנו מעדיפים לא להתייחס לנאמר בבית המשפט בתיק מתנהל"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ