העובד הזר של וינשטיין שב להודו, התיק צפוי להיסגר

ברשות האוכלוסין מעריכים כי רעיית היועץ המשפטי לממשלה לא תיקנס ולא תועמד לדין בשל קשיים בהשלמת החקירה, הנובעים מעיכובים שגרמה פרקליטות המדינה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

התיק נגד אביבה וינשטיין, רעיית היועץ המשפטי לממשלה, שנחקרה בחשד שהעסיקה עובד זר מהודו שלא כדין, צפוי להיסגר בקרוב, בשל קשיים בהשלמת החקירה - כך מעריך גורם ברשות האוכלוסין, המעורה בפרטי הבדיקה בעניינה של וינשטיין. ניסיונות לברר את מצב הטיפול בתיק הוביל לחילופי האשמות בין רשות האוכלוסין לפרקליטות המדינה, שהורתה על פתיחת החקירה. העובד שוהה בחופשה בהודו, ובחודש הבא תפוג אשרת השהייה שלו בישראל. כך מתחזקת ההערכה כי לא ישוב לישראל להעיד בתיק.

העסקת העובד נחשפה ב"הארץ" בדצמבר 2010. הוא הועסק אחת לשבוע במשך כשנה במשק בית בבית משפחת וינשטיין שבהרצליה פיתוח, ועבודתו הופסקה סמוך למועד בו החל יהודה וינשטיין לכהן כיועץ המשפטי לממשלה. לאחר הפרסום הורה פרקליט המדינה משה לדור לפתוח בחקירה בעניין. במארס 2011 נחקרה וינשטיין ברשות האוכלוסין וטענה כי הניחה שהעובד מועסק בביתה כחוק, לפי מסמכים שונים שהציג בפניה. לדבריה, אין ביכולתה לסייע באיתורו מכיוון שאינה יודעת את שמו המלא, כתובתו או מספר הטלפון שלו. למרות כל זאת, "הארץ" לא התקשה בעבר לאתר את העובד.

לאחר חקירת וינשטיין איתרה הרשות את העובד וחקרה אותו, אך הוא עזב את ישראל לחופשה בביתו בהודו. בספטמבר האחרון הגישה רשות האוכלוסין סיכום ביניים של התיק ללדור, ומאז היא ממתינה להחלטתו אם להסתפק בהטלת קנס על וינשטיין או להגיש נגדה כתב אישום. בסיכום הדגישה הרשות כי במקרים דומים, שבהם הועסקו עובדים זרים בניגוד לחוק, הוגשו כתבי אישום נגד המעסיקים.

ברשות האוכלוסין הבהירו, לאחר הגשת הסיכום, כי העובד לא נדרש להגיש אישור כלשהו על מנת לעזוב את הארץ, או להפקיד ערבויות שיבטיחו את המשך חקירתו או התייצבותו למשפטה של וינשטיין, אם ייפתח. ברשות הסבירו אז ל"הארץ" כי למרות חסרונה של העדות המשלימה בתיק, בתיקים דומים דווקא הוגשו כתבי אישום נגד המעסיקים. לפיכך, היעדר העדות לא אמור לפגום באפשרות הגשת כתב אישום נגד וינשטיין.

"חקירת הצדדים היתה ממצה, כך שניתן להמשיך ולפעול", העריך באחרונה גורם ברשות האוכלוסין, המעורה בפרטי החקירה, "אולם בפרקליטות דורשים להשלים את חקירת העובד, למרות הידיעה שלא יוכלו לגבות ממנו עדות. הדבר עלול להוביל לסגירת התיק".

מהפרקליטות נמסר כי "הנושא נמצא באחריות רשות האוכלוסין, הן ברמת החקירה והן ברמת התביעה. בשלבים מסוימים אכן מתבצעת היוועצות עם הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות, אולם בשלב זה אין בדעתנו להתייחס לכך ויש לפנות לרשות האוכלוסין". מרשות האוכלוסין נמסר כי "אנו ממתינים להנחיות פרקליט המדינה, היות שהוא זה שהורה על פתיחה בחקירה".

כזכור, היועץ יהודה וינשטיין הוא שדחה את בקשתה של נילי פריאל, רעיית שר הביטחון אהוד ברק, לשלם קנס על העסקת עובד זר בניגוד לחוק, ובכך להימנע ממשפט. במארס הגישה רשות האוכלוסין כתב אישום נגד פריאל, ותיקה מוסיף להתנהל בימים אלה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ