ביהמ"ש מתח ביקורת על מחוז ש"י: שוטרים עצרו נערים בניגוד לחוק

באחד המקרים כתבה השופטת "לא ברור מדוע הקטינים נעצרו", במקרה אחר נמתחה ביקורת על חיפוש ללא צו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

משטרת מחוז ש"י ספגה בשבועות האחרונים ביקורת נוקבת מצד בתי המשפט, שגינו את יחסה כלפי קטינים שעצרה וקבעו כי בכמה מקרים היא ביצעה מעצרים, חקירות וחיפושים ללא צווים ובניגוד לחוק.

בשבוע שעבר עצרה משטרת המחוז שני נערים במאחז עז ציון, הנמצא על כביש 60. למחרת היא הביאה אותם בפני שופטת שלום בירושלים כדי לשחרר אותם בתנאים מגבילים. בא כוח המדינה טען בדיון כי אחד הנערים, אשר "נגע קלות בכתפו של שוטר", לדבריו, נעצר בחשד לעבירת תקיפה. השופטת עירית כהן קבעה כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים והורתה לשחרר את הנערים באופן מיידי וללא תנאים מגבילים. "לא ברור מדוע הקטינים נעצרו", כתבה, "בנסיבות המקרה ניתן היה להסתפק בעיכוב". שני הנערים יוצגו על ידי עו"ד יצחק בם.

השופטת כהן הוסיפה כי אחד הנערים נחקר בשעות הלילה, מהלך המנוגד לחוק, וכי על אף שקצין מוסמך רשאי להורות על חקירה חריגה שכזו, לא הוצג כל אישור לביצועה. "לא היה מקום לעוצרם, וודאי שלא עמדה לפני השוטרים האפשרות לשחררם לפיקוח הורים", הוסיפה. השופטת ציינה כי העצורים הובאו לבית המשפט על ידי שירות בתי הסוהר בשעה 7:00 בבוקר, אולם חוקר המשטרה הופיע לדיון בעניינם רק ב-12:00 בצהריים.

השופטת עירית כהןצילום: אתר בתי המשפט

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בית משפט השלום בירושלים דן לפני כשבועיים במעצר לא חוקי נוסף שביצעה משטרת המחוז בשנת 2004, בביתה של משפחת ארנסטוף מההתנחלות תקוע. שוטרי המחוז הגיעו לבית המשפחה לאחר שבנו של רב היישוב, מנחם פרומן, המתגורר בבית הסמוך, דיווח כי אדם שהשליך אבן לעבר בית אביו נמלט לכיוון ביתה של ארנסטוף. השוטרים נכנסו לבית ללא צו חיפוש והחרימו חפצים שונים, בהם שרשרת עם אגרופן, מחשב, מדפסת וטלפון סלולרי. במהלך הפשיטה נעצרו שני בני משפחה, ואחד מהם טען כי הוכה במעצרו. המשפחה הגישה תביעת פיצויים באמצעות עו"ד ברוך בן יוסף. השופט עודד שחם פסק כי היא תקבל פיצוי בסך 34,000 שקלים ומתח ביקורת על המעצר. "לא הונחה תשתית ולו מינימלית כי באותה נקודת זמן היה יסוד סביר לחשש כי בוצעה עבירה", כתב שחם, "העילות לחיפוש הן נושא אלמנטרי בעבודת המשטרה. אין בפניי הסבר ברור כיצד קרה שחיפוש בוצע בנסיבות המקרה". השופט הוסיף כי החשודות הפוטנציאליות מקרב המשפחה היו נשים, ולמרות זאת השוטרים בחרו לעצור את אחד הגברים בבית, במהלך שהוגדר כ"התרשלות".

במקרה נוסף, שאירע לפני שנה ונדון לאחרונה בבית המשפט הצבאי בעופר, עצרה משטרת ש"י נער פלסטיני בנבי סלאח והעמידה אותו לדין על השלכת אבנים. הנער הודה במעשה, אך עו"ד גבי לסקי ביקשה לפסול את הודאתו מכיוון שהוריו לא עודכנו בדבר מעצרו. בנוסף, טענה כי הופעל עליו לחץ חריג והוא לא זכה לשעות שינה. השופטת, רס"ן שרון ריבלין אחאי, החליטה לקבל את העדות, אך ציינה כי חוקרי ימ"ר ש"י פעלו באופן לא חוקי בכך שלא הסבירו לנער כי הוא רשאי לשמור על זכות השתיקה. "הפגם שנפל בחקירתו של הנאשם הוא פגם חמור", כתבה, "אני מוצאת באי הסברת זכות השתיקה באופן מפורש לנאשם פגם של ממש בהוגנות החקירה".

השופט עודד שחםצילום: אתר בתי המשפט

השופטת ציינה כי החוקר טען בביטחון רב בפני בית המשפט כי הסביר לנער את זכות השתיקה, אולם לאחר שעימתו אותו עם העובדה שלא עשה זאת השיב כי פעל בתום לב. "זהו פגם מהותי", הדגישה. בשולי פסק הדין הוסיפה ריבלין אחאי כי "התביעה הצבאית מתבקשת להעביר את ההחלטה לגורמים האמונים על חקירות נוער באזור על מנת שילמדו, יפיקו לקחים וידאגו לתיקון הדרוש תיקון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ