העליון: חמ"ל מאחזים אינו "חסמב"ה נגד הבריטים", אלא מבצע מאורגן נגד צה"ל

אף שקבע כי הנאשמים באיסוף מידע "הפעילו סוסים טרויאניים בצבא", עמית הורה לשחררם כי הואשמו בעבירה על תקנות ההגנה המנדטוריות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, הורה היום (ראשון) לשחרר למעצר בית את חמשת הנאשמים באיסוף מידע על פעילות צה"ל, זאת בשל סעיף האישום הארכאי נגדם. עם זאת, השופט כתב כי לא מדובר בפעילות של "חסמב"ה נגד הצבא הבריטי אלא בפעילות מתוחכמת עם הפעלת סוסים טרויאניים בצבא".

נגד החמישה הוגש כתב האישום בשבוע שעבר לפי תקנות ההגנה לשעת חירום (מימי המנדט הבריטי), על כך שאספו מידע על תנועת כוחות צה"ל ופעילותם בגדה, לכאורה על מנת לשבש פינוי מאחזים. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים, אך שופטת בית המשפט המחוזי דחתה את בקשתם.

המדינה ערערה לבית המשפט העליון והיום החליט השופט עמית לדחות את הערר וקבע כי האשמתם בעבירות על תקנות ההגנה היא בעייתית. "בחיפוש שערכתי במאגרים הממוחשבים, לא מצאתי תקדים להרשעה על פי סעיף זה, כך שעל בית המשפט שידון בתיק לגופו, תהא המלאכה הנכבדה לבחון את יישומה של עבירה זו על המקרה שלפנינו", כתב.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

בדיון פירט עמית על החומרים שנתפסו במחשבי הנאשמים. בין היתר הוא כותב כי הם "הקימו מעין 'אגף מודיעין' זוטא, במטרה לאסוף מידע על 'ממלכת הרשע' - כפי שנכתב באחד המסמכים – כאשר הצי"ח (ציון ידיעות חשובות - ח"ל) מתייחס לתנועות צה"ל והמשטרה, משל היו אלה האויב שעל אודותיו יש לאסוף ידיעות.

"החמ"ל המודיעיני ריכז את הידיעות שנתקבלו. באחד המסמכים אנו מוצאים הוראות נוסח 'דע את האויב שבפנים', תוך הצבעה על גופים מסוימים כמו 'המחלקה נגד יהודים בשב"כ', ימ"ר ש"י ועוד; הדרכים בהן פועלים גופים אלה; ועצות והנחיות מפורטות כיצד להישמר מפניהם. לדוגמה, מומלץ לצאת עם כפפות חזקות לכל אירוע כדי למנוע זיהוי על פי טביעות אצבע, ודעת לנבון נקל כי לא באירוע משפחתי מדובר.... מהמסמכים עולה בבירור הקשר לתופעת הפוגרומים, הידועה במקומותינו כ'תג מחיר'. כך, במסמך של רשימת נקודות לכתיבת תוכנית פעולה, אנו מוצאים תחת הכותרת 'ערבות הדדית' את אחד ההגיגים של המחבר: 'הרעיון של תג מחיר ומה קרה לו בפועל... ההצלחה היחסית של ה'תג מחיר'. צמצום הפינויים. העלאה על סדר היום וכו'".

עמית מצטט גם מסרון שנשלח לאחר הצלחת מניעת פינוי מצפה יצהר ב-12 לדצמבר, בו נכתב כי "יהודים! זה אפשרי! מנעתם הלילה פינוי! לא נותנים לציונים עוד הזדמנות! לא מפסיקים... היום התקפות על ריכוזי ציונים ברחבי הארץ! במלחמה ננצח!"

השופט אף עקץ את הנאשמים, ובהתבסס על החומר שנמצא במחשבים כתב כי "זו הפעם הראשונה שהמשיבים נמצאים במעצר של ממש, חלקם מזה כחודש ימים, וזו הפעם הראשונה שהם 'מתרגלים על רטוב' את המלצתם-שלהם 'לשבור לאנשים את הרתיעה ממעצרים'".

לסיכום פעילותם כותב עמית כי "לא מדובר בחסמב"ה במערה החשמלית מול הצבא הבריטי וזורקין, אלא בפעילות מאורגנת ומתוחכמת מול צה"ל וגופים שונים של המדינה, תוך הפעלת סוסים טרויאניים בתוך הצבא".

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי מסר בתגובה "בדמוקרטיה מותר לארגן התנגדות נגד גירוש יהודים. היה ראוי שבית המשפט יורה על שחרורם ללא תנאים. לא צריך להסכים עם דעותיהם כדי להבין שמדובר במדרון חלקלק של הפרקליטות. היום זה הם ומחר כל מי ביבקש למחות נגד פינוי מאחזים".

הפגנה לשחרור חברי חמ"ל מאחזיםצילום: אוליבייה פיטוסי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ