מאות חרדים חסמו כבישים ויידו אבנים בבית שמש

מנהיג העדה החרדית, הרב וייס, קרא "לצאת למלחמה אדירה" עקב מעצר בכירי העדה. בכיר החשודים שוחרר, מעצרם של 3 הוארך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר רגיעה של מספר שעות התחדשו הערב (ראשון) מהומות החרדים בבית שמש ובירושלים, בעקבות מעצר בכירי העדה החרדית הבוקר בבירה. במשטרה ובעדה החרדית המתינו בדריכות להחלטת בית המשפט בעניינו של החשוד הבכיר ביותר, עמרם שפירא, לאחר שמנהיג העדה, הגאב"ד (הגאון אב בתי הדין) טוביה וייס, אמר הערב כי "יש לצאת למלחמה אדירה". בית המשפט שחרר את שפירא לביתו לאחר שהשופט דב פולוק קבע כי בחומר שהוגש בידי המשטרה "אין שמץ של ראיה". מעצרם של שלושה חשודים נוספים הוארך בארבעה ימים. שניים נוספים שוחררו למעצר בית.

כמאתיים מפגינים חסמו הערב את רחוב נהר הירדן בבית שמש, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר מכוניות חולפות. כוחות משטרה שהגיעו למקום פינו את הכביש והרגיעו את הרוחות. כוח משטרה גדול נותר באזור מחשש להתחדשות המהומות. במקביל, ברחוב שבטי ישראל שבירושלים התגודדו עשרות חרדים על שפת המדרכה וניסו מעת לעת לחסום את התנועה בכביש. כוח משטרה שנכח במקום מנע זאת מהם. הפגנה נוספת, שתוכננה להתקיים בבית המדרש של חסידות סאטמר, ברחוב יואל בירושלים, בוטלה לבסוף.

מנהיג העדה החרדית הגאב"ד וייס, קיים הערב שיעור תורה עם מאות מאמינים. בסוף השיעור אמר, כאמור, כי "רבי עמרם שפירא נקי כפיים. זו עלילת שווא. צריכים לצאת למלחמה אדירה".

בתוך כך, בית משפט השלום בירושלים האריך היום את מעצרם של שלושה מהחשודים בפרשה בארבעה ימים, שני חשודים נוספים שוחרר בתנאים מגבילים, ועמרם שפירא עצמו, שנחשב לדמות הבכירה ביותר בעדה החרדית זולת טוביה וייס, שוחרר לביתו ללא כל תנאים מגבילים.

בית שמש, הערבצילום: גיל כהן מגן

הפרשה החלה לאחר שהבוקר פשטה משטרת ישראל על בתיהם של שישה חרדים, חלקם בכירים מאוד בעדה החרדית, ועצרה אותם בחשד לגניבת כספי תרומות בהיקף של מיליוני שקלים בשנים האחרונות. בפשיטת המשטרה שפעלה יחד עם רשות המסים הוחרמו מחשבים ומסמכים מבתי החשודים בירושלים ובני ברק, וכן ממשרדי הארגון דרכו התנהלה לכאורה התרמית.

לאחר היוודע דבר המעצר, יצאו מאות חרדים וניסו לחסום את הכבישים סביב כיכר השבת בשכונת מאה שערים בירושלים והתעמתו עם כוחות משטרה גדולים שנערכו במקום בשל ההערכה כי העצרת עשויה לגלוש לפסים אלימים, מונעים מהם לחסום את הכביש.המפגינים קיימו תחילה עצרת במחאה על מעצריהם של בכירים בעדה החרדית הבוקר לאחר שהמנהיג הרוחני של העדה החרדית, הגאב"ד (הגאון אב בתי הדין) טוביה וייס, אמר כי המעצרים של ששת החשודים בעבירות כלכליות שקולים למעצרו הוא.

בשעות הצהריים המוקדמות הפגינו כמה עשרות מזקני העדה החרדית מול בית המעצר במגרש הרוסים. "אנו מוחים נגד הפגיעה הברוטאלית של משטרת ירושלים בקדושת רבן", אמר אחד המפגינים. במקביל, נערכה הפגנה במחאה על המעצרים גם בבית שמש, שם התעמתו עשרות מפגינים עם כוחות המשטרה שעצרה שניים מהם.

במשטרה וברשות המסים טוענים כי המעצרים נערכו לאחר מבצע סמוי שנמשך כמה חודשים, תקופה בה נאספו ראיות נגד החשודים בשורת עבירות, בהן גניבת כספי תרומות, העלמות מס, הלבנת הון ועוד. לפי חשדות רשות המסים והמשטרה, פעולתם העבריינית של השישה כללה בין השאר הונאה באמצעות פיצול צ'קים, משיכת מזומנים בסכומים גדולים מכספי הארגון לשימוש אישי, העברת כספים לחו"ל באמצעות בלדרים, הלבנת הון ועבירות מס שונות.

בניגוד לטענות המשטרה, בעדה החרדית סבורים כי מדובר בסיפור כיסוי למעצרים על הכרזות שפורסמו נגד ניסו שחם שהוצג במדי אס-אס. הסיבה לטענות היא כי כתובת המייל של אחד העצורים עלתה בחקירה ככזו שממנה הופצה הכרזה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ