גנב זהות של אזרח שגר בחו"ל ומכר את נכסיו

הנאשם התחפש לאיש שאת זהותו גנב, והציג את עצמו בטאבו עם תעודת זהות מזויפת. נתפס משום שחתם בהיסח הדעת בשמו האמיתי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

פרשת גניבת זהות חמורה תגיע ביום חמישי הקרוב אל בית משפט השלום בראשון לציון, עם פתיחת משפטו של ניסים גמפל, המואשם בהונאה של מיליוני שקלים, כשמכר נכסים של אדם שאת זהותו גנב. גמפל, תושב מושב כוכב מיכאל, היה בעברו איש עסקים ובעל מסעדה בירושלים, אך בעקבות משבר כלכלי הסתבך בחובות עם השוק האפור. לפי כתב האישום, הצליח בתרגיל עוקץ למכור לאזרחים תמימים מגרש באזור נס ציונה, תוך התחזות לבעליו, אזרח בשם ניסים כלב, שמתגורר כיום בארצות הברית.

כתב האישום מגולל את מסכת הפעולות שביצע לצורך גניבת זהותו של בעל המגרש, המבוגר ממנו ב-26 שנים - כאשר במשך כמה שבועות נהג לבוא אל דירתו הריקה של הבעלים בתל אביב, גנב את מכתביו ואסף עליו אינפורמציה רבה. הוא החל לגדל זקן, הצטייד במקל הליכה וחבש כובע קסקט, תוך שהוא מאמץ את זהותו של כלב, ואף הדפיס תעודת זהות מזויפת באיכות גבוהה מאוד עם פרטיו של כלב, שאליה הצמיד את תמונתו.

עם הזהות הבדויה, פרסם מודעה באתר המכירות "יד 2" שבה הציע את המגרש למכירה במחיר של 1.8 מיליון שקלים, ואף פנה למשרדי תיווך ועורכי דין בבקשה שיעזרו לו במכירה. אחד המתעניינים היה ד. תושב השפלה, שהיה לקראת יציאתו לפנסיה לאחר 40 שנות עבודה באלביט מערכות, שם היה בין ראשי פרויקטי החץ וכיפת ברזל.

רוכש הדירה עם העתק תעודת הזהות המזויפת של המוכרצילום: דניאל בר און

פגישת המכירה בין הצדדים התקיימה במשרד עורכי דין, בנוכחותם של המתווכים, שם נקבע כי לאחר חתימת הערת האזהרה בטאבו יעבירו הרוכשים סכום ראשוני של 1.2 מיליון שקלים, ואת היתרה לאחר תשלום פיתוח המגרש. לפי כתב האישום, גמפל התייצב לבדו בזהות הגנובה במשרדי הטאבו, כשברשותו חותמות מזויפות של עורכי הדין, אותן ייצר לפי הסכם המכירה, ורשם את ד. ורעייתו בטאבו. עם השלמת התהליך, שילם ד. את סכום המכירה מכספי הפנסיה שלו.

כעבור עשרה ימים בלבד התבשרו ד. ורעייתו על ידי רב פקד משה רגב, מפקד היחידה לחקירות הונאה במחוז מרכז, כי נפלו בתרגיל עוקץ. "הרגשתי שכל עולמי חרב עלי", סיפר ד. "אחרי 40 שנה של עבודה, זה כל הכסף שהיה לי ופתאום אומרים לי שאין לי כלום ביד. ביקשו ממני לזהות את האיש בתמונות ופתאום התחברו לי הרבה דברים. עד היום אני אפילו לילדים שלי לא אמרתי שזה קרה. אני פשוט אדם אבוד".

החוקרים איתרו את גמפל בזכות מסמך אחד מבין הרבים שהגיש לעורכי הדין, בו נרשם גם שמו האמיתי, ככל הנראה בהיסח דעת. הוא נתפס כאשר חוקרי היחידה באו לפגישה מתואמת בינו ובין עורכי דינו. בחיפוש בביתו התגלו הכובע ומקל ההליכה שבעזרתם התחזה.

בחקירתו זיהה עצמו גמפל בתמונה בתעודת הזהות המזויפת, אך הכחיש כל קשר לפרשה, וטען כי הופלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ