היום: שימוע לליברמן על מרמה והפרת אמונים

השר לא יהיה נוכח בהליך, שהוא השלב האחרון לפני שיוחלט אם להגיש כתב אישום או לסגור את התיק. הערכות: ההחלטה תתקבל בתוך חודשים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ופרקליט המדינה, משה לדור, יערכו היום ומחר שימוע לשר החוץ אביגדור ליברמן. השר חשוד בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד.

השימוע יתקיים, כנהוג, ללא נוכחותו של שר החוץ. פרקליטיו, ירון קוסטליץ ועודד גזית ממשרדו של יעקב וינרוט וכן גיורא אדרת, יציגו את גרסתם ביחס לחשדות נגדו.

באפריל בשנה שעברה הודיע וינשטיין כי הוא שוקל להגיש נגד ליברמן כתב אישום בכפוף לשימוע. על פי ההערכות, בתוך כמה חודשים יכריע היועץ המשפטי לממשלה בשאלה זו. על פי החשד, ליברמן עבר את העבירות בשנים 2001-2008, בהיותו אזרח פרטי, אך גם בהיותו חבר כנסת ושר, כשלחברות שהיו בשליטתו הועברו מיליוני דולרים מאנשי עסקים פרטיים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שר החוץ אביגדור ליברמןצילום: אי-פי

תחילת הפרשה בשנת 1997, לאחר פרישתו של ליברמן מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ליברמן החל אז בפעילות עסקית בישראל ובמדינות שונות בעולם והקים או רכש חברות בישראל ובמדינות נוספות, כמו קפריסין ואיי הבתולה.

על פי החשד, חברות אלה ניהלו קשרים פיננסיים ענפים עם אנשי עסקים מחו"ל, ובהם מרטין שלאף, מיכאל צ'רני, דן גרטלר ודניאל גיטנשטיין. אנשי העסקים הללו, שלכולם אינטרסים כלשהם בישראל, העבירו לחברות של ליברמן סכומי עתק של כסף בתשלומים חד-פעמיים או עתיים.

ואולם, בעוד ליברמן הצהיר עם חזרתו לפוליטיקה כי מכר את זכויותיו בחברות וכי אין לו זיקה אליהן, מהראיות שנאספו ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) התברר, כי המשיך לקבל מהן סכומי עתק גם בתקופות שהיה חבר כנסת ושר. במשטרה ובפרקליטות סבורים כי החברות נרשמו על שמם של אנשי קש מטעמו, כך שיוכל להמשיך לשלוט בהן ולנהל את העסקים הפרטיים שלו.

פרקליטיו של ליברמן צפויים להציג גרסה אחרת, שלפיה היו אלה מכריו וחבריו של שר החוץ שפיתחו קשרים עסקיים ללא כל זיקה כלכלית אליו. עוד יטענו כי לא קיבל הכנסות כלשהן בהיותו נבחר ציבור ולא פעל כדי להסוות פעילות כלכלית לא חוקית בתפקידיו כחבר כנסת ושר כפי שמייחסים לו.

כך למשל, צפויים הפרקליטים לטעון ביחס לפעילות באחת החברות שהשליטה בהן מיוחסת לו, MOUNTAIN VIEW ASSETS, ובפועל נשלטה בידי נהגו לשעבר איגור שניידר - כי אין לו כל זיקה לחברה. כמו כן הוא עשוי לטעון כי שניידר הוא איש עסקים פעיל בגרמניה, מצליח בפני עצמו ובעל קשרים רבים, אך גם בעל קשרים עם חלק ממכריו וחבריו של ליברמן, שכן זה טבעם של קשרים עסקיים.

ביחס לאחת העסקאות שבהן הועברו מחברה בבעלות מיכאל צ'רנוי, MCG HOLDINGS, כחצי מיליון דולר ב-2001 לחברת MOUNTAIN VIEW ASSETS, צפוי ליברמן לטעון כי ממילא העסקה בתחום היין נעשתה בין עורך דינו הבולגרי של צ'רנוי, שניהל בפועל את החברה, לשניידר, מבלי שצ'רנוי הכיר את העסקה; וממילא שלא היתה לליברמן כל זיקה לעסקה.

ליברמן יטען עוד כי משנכנס לחיים הציבוריים, ב-2001, מכר את חלקו בחברת נתיב אל המזרח, אחת החברות שהקים בסוף שנות ה-90, בהסכם כדין, שדווח בזמן אמת למבקר המדינה וכי תמורת המכירה קיבל כספים שהגיעו לו כדין.

ביחס לחברת מ.ל 1, שבראשה עמדה בתו מיכל, יטען ליברמן כי ב-2006 הפסיק להיות עובד החברה, וכי כספים שהתקבלו אחר כך בקופת החברה לאחר שכבר מונה לשר היו אמורים להתקבל על פי חוזה ארוך טווח.

בין היתר צפוי ליברמן להכחיש כי שימש תמנון רב זרועות שהפעיל באמצעות מקורביו רשת מסועפת של חברות שאליהן הוזרמו מיליוני דולרים. ליברמן צפוי לשים דגש מיוחד בשימוע על כך שתמצית טענות הפרקליטות נגדו, שפורסמו שלשום, מייחסת לו פעילות מתוחכמת של הסתרה והסוואה ולא כך הוא הדבר.

כדוגמה לכך שלא פעל בדרכים פתלתלות צפוי ליברמן להביא את חברת מ.ל 1, חברה שראשי התיבות שלה הם של בתו מיכל, שעמדה בראשה. ליברמן יטען שקשריו עם החברה היו גלויים ומוצהרים והוא קיבל באופן רשמי משכורת מהחברה בתקופה שבה לא היה חבר כנסת או שר ודיווח לרשויות המס כנדרש.

Read this article in English: Israeli prosecutors to open hearing on indictment against Lieberman

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ