בוטל כתב אישום נגד ישראלי שתיקן את רכבו בשטחי הרשות הפלסטינית

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

המשטרה ביטלה באחרונה כתב אישום נגד אדם הנאשם כי תיקן את רכבו בשטחי הרשות הפלסטינית. ההחלטה התקבלה לאחר שהאיש, מאיר אילוז, תושב שכונת רמות בירושלים, טען בבית המשפט כי החוק שעליו הסתמכה המשטרה גזעני. ההחלטה להאשימו נשענה על סעיף ב"חוק למניעת גניבות" הקובע כי אסור למסור רכב לתיקון בשטחי האחריות האזרחית הפלסטינית.

תחילתו של הסיפור בשלהי שנת 2009, אז התקלקלה מכוניתו של אילוז בן ה-28. בהמלצת חבר פינה אילוז את כלי הרכב למוסך בכניסה לפסגת זאב - אך לא חשב שהדבר יסתיים בכתב אישום. "המוסך נמצא ממש על כביש שכל ישראלי שעובר נוסע בו", מסביר אילוז. "אך כנראה שהמשטרה עשתה על המקום פשיטה בזמן שהרכב שלי היה בתיקון".

אבתוך שעות זומן אילוז לחקירה. "לא הבנתי מה הם רוצים ממני, אבל לא היתה לי ברירה. פתאום בא איזה קצין ואומר לי: אתה תקבל עונש, שבועיים לא יהיה לך אוטו". לאחר שדרש כי ינמקו למה הוא נענש, הסבירו לו השוטרים כי המוסך נמצא בשטחי הרשות וכאשר הפקיד את רכבו שם עבר על החוק למניעת גניבות.

אילוז קיבל עליו את הדין ולאחר שבועיים קיבל בחזרה את רכבו. אלא שכשנתיים מאוחר יותר, בסמוך לראש השנה האחרון, התבשר שיועמד לדין בגין אותו המקרה. "מה עשיתי? כל זה כי שמתי את האוטו שלי במוסך. בחיים שלי לא הייתי בבית משפט, הגעתי לשם כולי רועד", הוא מספר.

סנגורו, עו"ד איתמר בן עמי, הפנה את בית המשפט לכשל שקיים לדבריו בחוק. "כיצד החוק מונע גניבות?", טען בבית משפט השלום בירושלים. "על ידי הגבלת התיקון בשטחי הרשות הפלסטינית. משמע שכל הפלסטינים הם גנבים. אם כוונת המחוקק למנוע גניבות, הרי שמחר יותקן חוק האוסר לתקן אצל ערבים בישראל ולרכוש מערבים כל סחורה שהיא. הדברים מזכירים תקופות לא נעימות מימי מלחמת העולם השנייה". בתוך כך, דרש מבית המשפט לבטל את כתב האישום נגד אילוז וכן כי בית המשפט ידון בביטול הסעיף הבעייתי בעיניו בחוק.

בית המשפט הורה למשטרה להציג את עמדתה בנושא בתוך כמה שבועות והיא בחרה לבטל את כתב האישום. במשטרה ניסו לטעון כי הביטול נעשה עקב קושי באיסוף ראיות, הגם שיכולת ראייתית נאמדת בשלב החקירה, בטרם מוגש כתב אישום מלכתחילה. "במהלך ניהול התיק הוחלט משיקולים מקצועיים על ידי התביעה להודיע לבית המשפט על ביטול כתב האישום", טענו. "זאת בעקבות קשיים ראייתיים שעלו בתיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ