נשיאת ביהמ"ש המחוזי: שופט אחד בלבד ידון בתיק הולילנד

הנשיאה דבורה ברלינר לא קיבלה את בקשת הפרקליטות ששלושה שופטים ידונו בתיק, עקב העומס על בית המשפט

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר, החליטה אתמול כי שופט אחד - ולא שלושה שופטים, כבקשת הפרקליטות - ידון בתיק הולילנד.

אמש אמר ל"הארץ" אחד משופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב כי אם היה נקבע הרכב של שלושה שופטים לדון בתיק , התוצאה היתה "קטסטרופה ביומן בית המשפט", שהמשמעות שלה היתה דחיית מאות דיונים בתיקים אחרים. לדבריו, "לפנות שלושה שופטים לדון כמעט רק בתיק אחד למשך כמה שנים, זה דבר בלתי אפשרי בעומס שיש היום גם ככה על בית המשפט".

החודש הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד 16 נאשמים בחשד לעבירות שחיתות שלטונית ובראשן שוחד. בנאשמים ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מנהלת לשכתו בעבר שולה זקן וראש עירית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי. על פי החשד, מקבלי השוחד, בעלי תפקיד בעירית ירושלים ובמינהל מקרקעי ישראל, היטיבו עם יזמי נדל"ן תמורת קידום מיזמי בנייה שונים, ובראשם פרויקט הנדל"ן הולילנד בירושלים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נשיאת בית המשפט המחוזי בת"א, דבורה ברלינרצילום: תומר אפלבאום

ניהול התיק צפוי להימשך שנים, לפחות עקב ריבוי הנאשמים בו ועדי התביעה - שמספרם כ-370. יחד עם כתב האישום, הגישה המדינה בקשה לקבוע הרכב של שלושה שופטים. הנימוק הראשון שהעלתה הפרקליטות לצורך בהרכב מורחב הוא כי כתב האישום מגולל מסכת מסועפת, מורכבת וחסרת תקדים בהיקפה של קשרים מושחתים. הנימוק השני נגע בכך שלכתב האישום ולהכרעות בו עשויות להיות השלכות ציבוריות ומשפטיות משמעותיות ומרחיקות לכת. אולם ברלינר דחתה בקשה זו וקבעה כי אמנם כתב האישום פורס יריעה רחבה ומסועפת של קשרים מושחתים, אולם "למרבה הצער, התיק הנוכחי אינו שונה מהתיקים האחרים המתבררים בכל הערכאות, כאשר רובם המכריע של תיקים אלה מתבררים בפני דן יחיד". לדבריה, זכויותיהם של נאשמים אינן נפגעות מכך.. עוד קבעה ברלינר כי "פסקי דין אינם נופלים בחשיבותם ומשמעותם משום שניתנו על ידי דן יחיד". נשיאת המחוזי הוסיפה כי שיקולים של יעילות וניצול מיטבי של המשאב היקר של זמן שיפוטי אינם שיקולים זרים בקשר להחלטתה, ויש מקום להתייחס אליהם לטובת הציבור כולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ