עתירה לבג"ץ: לפתוח תיק של התעללות שוטר בעציר

הוועד נגד עינויים שיגיש את העתירה בימים הקרובים טוען כי קיימות ראיות המעידות על אשמתו של השוטר

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בימים הקרובים יגיש "הוועד נגד עינויים" עתירה לבג"ץ נגד המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) ונגד מחלקת העררים בפרקליטות. זאת בעקבות סגירת תיק חקירה נגד שני שוטרים מתחנת מעלה אדומים שנחשדו בהתעללות קשה בעציר ביטחוני - חרף שורה של ראיות שלכאורה מעידות על אשמתם. בוועד אף מציינים כי מחלקת העררים נמנעה במשך תקופה של כשנה וחצי מלהשיב לערר שהוגש אליה בנושא - חריגה של כמעט שנה ממה שמתיר לה החוק בישראל - ועד היום לא התקבלה תגובה זו. לטענת העותרים, אף העובדה שנגד י', אחד משני השוטרים המעורבים, הוגשו בעבר תלונות על שימוש בכוח, שנסגרו מחוסר עניין לציבור, וכי הורשע שמונה פעמים בעבירות משמעת שונות לא הביאה לחקירה מעמיקה יותר.

תחילת הפרשה בנובמבר 2007, אז נעצר מ' בן ה-27, תושב הכפר הפלסטיני אל-עיזרייה שבעוטף ירושלים. בפעילות מעצרים ביטחונית שביצעו כוחות צה"ל ומשטרה בכפר, נלקחו מ' ובן דודו לחקירה בתחנת מעלה אדומים. לאחר ששהו במקום כמה שעות, הועברו השניים למחנה עציון. אולם היתה זו החקירה שהותירה במ' צלקת עמוקה. מהתלונה שהגיש למח"ש כשבועיים לאחר מעצרו עולה כי כבר עם הגיעו לתחנה החלו חוקריו להתעלל בו. לדבריו הוכה בכל חלקי גופו, בין היתר באמצעות אגרופים, בעיטות ומכות אלה ואף עבר התעללות מסוגים אחרים לרבות ירי מכוון בסמוך לאוזניו ולחיצת עיניו בחוזקה פנימה באמצעות כלי מתכת. ממצאי בדיקה רפואית שעבר לאחר מכן איששו את טענותיו לאלימות שהופעלה נגדו.

אולם לדברי מ' זו היתה רק ההקדמה למעשים שבאו לאחר מכן. על פי עדותו עשו בו השוטרים מעשה סדום באמצעות מוט ברזל, מעשה שממנו חדלו השניים רק עם כניסת אדם שלישי לחדר. לאחר מכן הובל מ' לחדר השירותים, שם נאלץ לכרוע על ברכיו עת השוטר י' הטיל עליו את מימיו. כאשר נחקר י' במח"ש, הכחיש תחילה כי אירוע מסוג זה כלל התרחש ורק שלושה חודשים מאוחר יותר - לאחר שהושם במעצר - הודה באירוע אולם טען כי השתן הגיע אל מ' בטעות. כשנשאל מדוע שיקר תקופה ארוכה בעניין, השיב כי זוהי "פאדיחה", כלשונו. בעקבות כך הוצא לחופשה כפויה מן המשטרה.

מ'. בדיקה רפואית שעבר איששה את טענותיו לאלימות שהופעלה נגדוצילום: מיכל פתאל

בוועד נגד עינויים טוענים כי אחת הראיות המרכזיות היא בדיקת פוליגרף שנערכה למ', שבה נשאל על אודות גרסתו ונמצא דובר אמת. ראיה נוספת, נטען בעתירה, היא הקלטה סמויה שביצעה המשטרה בשעה שמ' ובן דודו הועברו למחנה עציון, שבה תיאר מ' לבן דודו את ההתעללות שחווה. "הריח של השתן מאוד מגעיל", הוא נשמע אומר. "טוב שלא נתנו לי לשתות את זה". באשר למכות שקיבל, סיפר: "התחלתי לנשוף מהנחיריים ולהוציא מהפה שלי דם". לבסוף תיאר את ההתעללות המינית שחווה וסיפר לבן דודו כי השוטרים החלו להחדיר את האלה לפי הטבעת שלו. "כואב לי כשאני יושב", הוסיף.

בהקלטה הוא אף נשמע מודה בדברים שמפלילים אותו - לרבות בעלות לא חוקית על אקדח - מה שלטענת העותרים מעיד על אמינות הדברים. בעקבות ההקלטה, טוענים בוועד, היה על מח"ש להביא את מ' לעימות מול השוטרים אלא שבקשה זו סורבה. עוד נטען כי כיוון חקירה נוסף שלא ננקט הוא נטילת דגימות די-אן-איי מן השוטרים עצמם.

יש לציין כי למרות גרסתו של מ', במח"ש התקשו לגבש את הראיות לכדי כתב אישום, בין היתר מאחר שהשוטרים והבלשים שנכחו בתחנה באותו לילה העידו כי לא שמעו קולות חריגים מחדר החקירות ולא קולות ירי. נוסף לכך מ' שינה את גרסתו כמה פעמים. כמו כן, מחומרי החקירה של מח"ש עולה כי בני משפחתו של מ' סיפרו כי המתלונן אמר להם כי בדה חלק מן הדברים מלבו. למרות כל אלה במח"ש כבר גיבשו טיוטת כתב אישום, שאף הוגשה לעיון השוטרים, אולם לאחר בחינה מחודשת הוחלט במחלקה לסגור את התיק מחוסר ראיות. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "כשתוגש העתירה, תגיש הפרקליטות את תגובתה לבית המשפט ככל שתידרש וכמקובל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ